Koncert Roya Extended u Koncertnoj dvorani Rondo
B. V.
Udruga Rondo Histriae predstavlja događaj iz Ciklusa koncerata nove, eksperimentalne i improvizirane glazbe_0.5: Roya Extended koji će biti održan u subotu, 14. prosinca u 19 sati u Koncertnoj dvorani Rondo Društvenog centra Rojc.
Roya Extended čine: Petra Horvat (sopran saksofon), Weronika Partyka (alt saksofon, glas, baraban, fujara), Betka Bizjak Kotnik (tenor saksofon), Jovana Joka (bariton, alt saksofon) i Neven Radaković (elektronika, objekti).
Roya Extended je projekt “proširene vizije” u kojem kvartet Roya svoj umjetnički vokabular širi s one (druge) strane zvuka “klasičnog” saksofona. Proširenim mogućnostima i tehnikama produkcije zvuka cijele porodice saksofona, barabanom*, fujarom**, udaraljkama, glasom, riječiju, naracijom, obrađenim elektro-akustičnim zvukom i elektronikom – kvartet ROYA kroz koncertnu izvedbu koja istražuje performativnu sinkraziju heterogenog i eklektičnog donosi viziju ženske prisutnosti u suvremenoj umjetničkoj glazbi 21. stoljeća.
Projekt istražuje pitanja o fenomenologiji kreativnog čina, o alatima i sredstvima izvedbenosti, te prirodi i motivaciji umjetničkog izražavanja. Ne zadržava se samo na estetskoj umjetničkoj vrijednosti već nastoji zakoračiti u prostor gdje kreativni čin stoji u neposrednom i etički odgovornom odnosu s umjetničkim nasljeđem, suvremenim društvom i svijetom u cjelini.
Stav. Svjesnost. Sloboda. Poezija činjenja. Ne nužno tim redom.
“….
Pokušaj mi sada reći koga slijediš dok slušaš
… i što i koga voliš dok boluješ u samotnosti…
….
Razumjevanje je precjenjeno Drugačiost neminovna
Empatija put Povezanost svrha
…
Šteta bi bila da ovo ne bude bar početak Kad je već kraj
…”
(iz “Pisma ROY‑i koja se širi”, Neven Radaković)
Baraban je tradicionalni poljski bubanj koji je stoljećima sastavni dio poljske narodne glazbe. Posebno je povezan sa ruralnim područjima i folklornim ansamblima u Poljskoj, posebno u jugoistočnim regijama. Naziv “baraban” izveden je iz zvuka koji bubanj proizvodi, oponašajući njegov duboki, rezonantni ritam
Fujara je velika, tradicionalna slovačka flauta koja je poznata po svojim bogatim, dubokim i rezonantnim tonovima. Smatra se jednim od slovačkih nacionalnih simbola i uključen je u UNESCO-ov popis remek-djela usmene i nematerijalne baštine čovječanstva. U Poljskoj se instrument usporediv sa slovačkom fujarom često naziva Słowacka fujara (slovačka fujara) ili se ponekad jednostavno naziva fujara. Iako izvorno nije poljski kolekcionarima tradicionalnih instrumenata
Roya na perziskom jeziku znači – san ili vizija, a Extended na engleskom jeziku znači – proširena.
Roya Quartet je glazbena skupina s izrazito multikulturalnim identitetom koju odlikuje raznolikost tradicije, iskustava, baštine i vrijednosti. Glazbenice je u sastav spojila ljubav prema klasičnom saksofonu i komornom muziciranju, s željom da široj publici predstave repertoar za klasični saksofon na vrhunskoj razini. Kvartet čine četiri izvrsne saksofonistice koje su studirale kod priznatih pedagoga te su dobitnice brojnih nagradana na državnim i međunarodnim natjecanjima.
Uz standardni repertoar Roya kvartet rado izvodi nove sklabe za kvartet saksofona. Tako su praizvele djela skladateljica Oliwie Abravesh, Margarete Ferek – Petrić, Anne Marie Huszcza, Zvezdane Novaković i Larise Vrhunc, te skladatelja Carlosa Castellernaua, Leona Firšta i Johannesa Kretza.
U svojim projektima odstupaju od ustaljenih puteva u potrazi za drugačijim glazbenim žanrovima i formama izražavanja.
Kvartet je snimio skladbe za autorske albume skladateljica Anne Marie Huszcza “wydziviAnka”, Nine Šenk “Art” i Zvezdane Novaković “Slovena Voices”. Samostalnim koncertima su se predstavile na mnogobrojnim koncertima i festivalima u Sloveniji, Poljskoj, Francuskoj, Mađarskoj, Austriji, Srbiji i Hrvatskoj. Na poziv prof. Federica Jaureguiberriya sa Univerziteta u La Plati (regija Buenos Aires) u svibnju 2019. su se predstavile nizom od šest koncerata, turnejom po Argentini, te studentima kompozicije na Univerzitetu u La Plati održale predavanje o skladbama hrvatskih, slovenskih i poljskih skladateljica/lja. U rujnu iste godine kvartet je održao samostalni koncert u sklopu ciklusa Koncertni atelje u organizaciji Slovenskog društva skladatelja u Slovenskoj filharmoniji, dok su u prosincu 2020. godine za festival Forum nove glazbe premijerno predstavile skladbu Drobtine časa Larise Vrhunc i izvele skladbu Durch francuskog skadatelja Fabiena Levya.
Događaj je organiziran u sklopu programa “Ciklus koncerata nove, eksperimentalne i improvizirane glazbe_0.5” kojeg vodi udruga RONDO HISTRIAE uz financijsku potporu Upravnog odjela za kulturu i razvoj civilnog društva grada Pule i Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije.