Riemanove četiri etide – Na 30. Sa(n)jmu predstavljeno „Umijeće postajanja čovjekom“ Roba Riemena

Tekst Daniela KNAPIĆ • Fotografije iz arhiva Sa(n)jam knjige u Istri

01.12.2024.

Nakon što je u petak sudje­lo­vao u pro­gra­mu otvo­re­nja 30. Sajma knji­ge u Istri, Rob Riemen ‑holan­d­ski filo­zof,  knji­žev­nik i osni­vač Nexus ins­ti­tu­ta – istog je dana uve­čer  u Crvenom salo­nu pred­sta­vio i svo­ju novu knji­gu „Umijeće pos­ta­ja­nja čovje­kom, četi­ri eti­de“. Razgovor je vodio Andrea Matošević, koji je uz auto­ra poz­dra­vio i Dijanu Bahtijari, direk­to­ri­cu hva­lje­ne edi­ci­je Tim press koja objav­lju­je i dru­ge Riemenove knji­ge (uklju­ču­ju­ći naj­ve­ću uspješ­ni­cu „Plemstvo duha“), te pre­vo­di­te­lji­cu Ivanu Ostojčić.

Autor je knji­gu podi­je­lio u četi­ri „eti­de“ (glaz­be­ni ter­min koji pred­stav­lja krat­ke kom­po­zi­ci­je nami­je­nje­ne vjež­bi), 4 pri­če za sva­ko­ga tko mari za dva veli­ka Sokratova pita­nja: „Reci mi, koji je pra­vi način živ­lje­nja i što je to dobro druš­tvo?“ One su čita­te­lji­ma ponu­đe­ne kao vjež­be kri­tič­kog miš­lje­nja, raz­ma­tra­nja  raz­li­či­tih ide­ja s koji­ma se i ne mora­mo sla­ga­ti, ali važ­no ih je zna­ti radi boljeg sna­la­že­nja u svi­je­tu. Prva eti­da o umi­je­ću pos­ta­ja­nja čovje­kom govo­ri o ratu i zapra­vo je to vrlo osob­na pri­ča o Riemanovoj maj­ci i nje­noj rat­noj kal­va­ri­ji koja je u njoj razvi­la velik otpor pre­ma sva­koj auto­ri­tar­nos­ti. Priča govo­ri i o ocu, sin­di­ka­lis­ti i auto­ro­voj rad­nič­koj obi­te­lji koja mu je usa­di­la osje­ćaj za soci­jal­nu prav­du. Druga eti­da govo­ri o nadi­la­že­nju glu­pos­ti i laži, tre­ća o hra­bros­ti i suosje­ća­nju, a čet­vr­ta o oslo­bo­đe­nju od stra­ha putem čovje­ko­ve moći stva­ra­nja i pra­ve lju­ba­vi (na pri­mje­ru Bulgakova i nje­go­ve knji­ge „Majstor i Margarita“).

Kao uvod, Matošević je pro­či­tao pasus jed­ne od eti­da, u kojoj se filo­zof Husserl u bol­ni­ci moli za još vre­me­na kako bi mogao dovr­ši­ti još jed­nu knji­gu i „spa­si­ti razum svi­je­ta“, dok mu bol­ni­čar­ka ponav­lja da se prvo mora opo­ra­vi­ti i spa­si­ti sebe.

Matošević je na počet­ku kazao da Rieman jest filo­zof, ali u svom pisa­nju nije od onih zamor­nih, „teških“ filo­zo­fa, već je nje­žan pre­ma čita­telj­stvu, što je karak­te­ris­ti­ka i dru­gih auto­ra koje objav­lju­je Tim press. Stoga je riječ prvo dao direk­to­ri­ci te pres­tiž­ne izda­vač­ke kuće. Dijana Bahtijari sma­tra da se Rob odlič­no ukla­pa u pro­fil Tim pre­ssa , koji objav­lju­je dje­la vrhun­skih inte­lek­tu­ala­ca današ­nji­ce, onih koji pro­pi­tu­ju poli­tič­ke i dru­ge goru­će svjet­ske teme i izno­se ih na zanim­ljiv i pitak način. Ocijenila je da su sve Riemanove knji­ge neo­bič­ne, jer ih piše kao inte­lek­tu­alac dru­gim inte­lek­tu­al­ci­ma, kao poti­caj na akci­ju, „da se pro­bu­de u ovim opas­nim vre­me­ni­ma“. Iskazala je zado­volj­stvo zas­tup­lje­noš­ću Tim press auto­ra koji se pred­stav­lja­ju na pul­skom Sajmu i pod­sje­ti­la da su to ove godi­ne, pored Riemana, Mihail Šiškin i Costica Bradatan.

Rieman je kazao da je Dijanu upoz­nao pri­je 15 godi­na, ona je do sada obja­vi­la sve nje­go­ve knji­ge (što sma­tra vrlo hra­brim pote­zom) i vje­ru­je da će se ta surad­nja nas­ta­vi­ti, budu­ći dovr­ša­va i novu knji­gu. Spomenuo je i svo­ju knji­gu „Vječiti povra­tak fašiz­ma“, iz 2015., u kojoj je u nekim poli­tič­kim pro­ce­si­ma koji su se tada doga­đa­li u Nizozemskoj, vidio podu­dar­nos­ti s oni­ma u Njemačkoj 30-ih godi­na proš­log sto­lje­ća. Dodao je da je tada zaklju­čio: Ako se ovo doga­đa u boga­toj zem­lji poput Nizozemske, može se dogo­di­ti bilo gdje. „Ovaj aktu­al­ni faši­zam opet su omo­gu­ći­le poli­tič­ke stran­ke koje su se odrek­le vlas­ti­tih vizi­ja, inte­lek­tu­al­ci koji nje­gu­ju lagod­ni nihi­li­zam, sve­uči­li­šta koja ne zas­lu­žu­ju to ime, pohle­pa za nov­cem koju gene­ri­ra pos­lov­ni svi­jet, te masov­ni medi­ji koji radi­je odra­ža­va­ju ono što narod želi, nego da mu slu­že kao kri­tič­ko zrca­lo. To su korum­pi­ra­ne eli­te koje nje­gu­ju duhov­nu praz­ni­nu u kojoj se faši­zam opet može uzdi­ći“, pisao je tada.

Za novu knji­gu rekao je da ona dono­si saže­tak svih kri­za koje doživ­lja­va­mo – rato­va, kli­mat­skih, soci­jal­nih, geopo­li­tič­kih kri­za i neče­ga što nazi­va „zlo­či­nom sto­lje­ća“ – kri­ze obra­zo­va­nja… Tu su tako­đer psi­ho­lo­ške kri­ze –uža­san porast samo­uboj­sta­va, masov­nih puca­nja, depre­si­ja i sva­ko­ja­kih men­tal­nih pore­me­ća­ja… “S padom Berlinskog zida mis­li­li smo: to je sad kraj jed­ne ere nakon koje će se bolje živje­ti- svi će biti boga­ti , zav­la­dat će mir i pros­pe­ri­tet, no to nije tako. Ne može­mo više vje­ro­va­ti našim poli­ti­ča­ri­ma, jer ima toli­ko nekom­pe­ten­ci­je i eks­tre­ma na lje­vi­ci i na des­ni­ci. Upravo živi­mo kri­zu civi­li­za­ci­je, a ovo što sam u knji­zi ponu­dio je jedan mogu­ći izlaz iz te kri­ze… Mislim da je to jed­na opti­mis­tič­na i edu­ka­tiv­na knji­ga, volio bih kad bi je što više mla­dih pro­či­ta­lo i da im to pru­ži neku nadu. Moja knji­ga je i izraz jed­ne ljut­nje – kako je mogu­će da mi još uvi­jek ima­mo tako groz­no glu­pe situ­aci­je kao što su rato­vi, ima­mo auto­ri­tar­ne oso­be i dema­go­ge koje lju­di sli­je­de i poko­ra­va­ju im se? Mislim da je to ludo. Nadam se da će moja knji­ga neko­me dati ins­pi­ra­ci­ju da se tome odupre.“

„Postati čovje­kom je umi­je­će, ne zna­nost. Kad bi to bila zna­nost, pos­to­ja­le bi doka­za­ne teori­je, nedvo­smis­le­ni odgo­vo­ri, pro­to­ko­li i pri­ruč­ni­ci. Sve to ne pos­to­ji. Svaki se poje­di­nac mora sam nosi­ti sa svim želja­ma, nesi­gur­nos­ti­ma, sum­nja­ma, stra­ho­vi­ma i pora­zi­ma inhe­rent­ni­ma našem pos­to­ja­nju kako bi mogao pos­ti­ći ljud­skost koja nam omo­gu­ća­va da živi­mo isti­nu, stva­ra­mo lje­po­tu, bude­mo suosje­ćaj­ni i pravedni.
Najveći zlo­čin ovo­ga sto­lje­ća je da smo sami kri­vi za nedos­ta­tak obra­zo­va­nja, ništa ne može kon­ku­ri­ra­ti pisa­noj rije­či, dje­li­ma Dostojevskog, Joycea, Prousta, a veli­ki je pos­to­tak lju­di koji nika­da nisu niti tak­nu­li knji­gu. Molim vas, odr­ža­vaj­te knji­ge na živo­tu“, poru­čio je Riemen.

Matošević je pri­mi­je­tio da Rieman piše o oso­ba­ma koje su zna­li pru­ži­ti otpor – Thomas Mann, Hana Arendt, Spinoza itd, a Rieman je oci­je­nio da je jed­na od naj­go­rih poja­va današ­nji­ce to što se lju­di kon­for­mis­tič­ki pri­la­go­đa­va­ju svi­je­tu onak­vom kakav jest, jer ne želi­te biti out­si­de­ri, izgu­bi­ti posao itd. „To nije dobro jer svi­jet opće­ni­to nije ustro­jen tako da se vodi nekim viso­ko etič­nim ide­ali­ma, već je pri­la­go­đen bazič­nim stva­ri­ma – vodi­mo se za nov­cem, pohle­pom, moći, sek­som… Zato su važ­ni čita­nje knji­ga, filo­zo­fi­ja i obra­zo­va­nje, zato stal­no citi­ram Cicerona: „Cultura ani­mi phi­lo­sop­hia est“ – kul­ti­vi­ra­nje ljud­ske duše je potra­ga za mudroš­ću. Problem je što više ne zna­mo ni što je duša, ni što je razum. Uvijek se vra­ćam svom uzo­ru Thomasu Mannu i nje­go­vim ide­ja­ma o europ­skom huma­niz­mu, kao jedi­nom nači­nu raz­miš­lja­nja koji pove­zu­je lju­de iz svih slo­je­va i svje­to­na­zo­ra. U huma­niz­mu bit vašeg iden­ti­te­ta nije ono što vas čini raz­li­či­ti­ma, već što vam je zajed­nič­ko sa svi­ma, jer svi  može­mo živje­ti u isti­ni, stva­ra­ti lje­po­tu, prav­du, suosje­ća­nje… U tome je srž ljud­skos­ti, a to smo pot­pu­no zabo­ra­vi­li i o svom iden­ti­te­tu danas raz­miš­lja­mo kao o vanj­skim pojav­nos­ti­ma i deta­lji­ma – svo­joj ćela­vos­ti, svo­jim naoča­la­ma ili što god. Moramo iza­ći iz te špilje.“

Matošević je na kra­ju pitao i o Institutu Nexus, za koji je Rieman s pono­som istak­nuo da je vrš­njak pul­skog Sajma i već 30 godi­na stva­ra pros­tor gdje se svi gla­so­vi, ma koli­ko opreč­ni, mogu čuti. Naime, ovaj među­na­rod­ni neza­vis­ni i nepro­fit­ni cen­tar za istra­ži­va­nje, ana­li­zu i vred­no­va­nje u polju ljud­skih pra­va nas­to­ji biti pro­tu­te­ža današ­njem druš­tvu jed­no­di­men­zi­onal­no okre­nu­tom zna­nos­ti, teh­no­lo­gi­ji i komer­ci­jal­nim vri­jed­nos­ti­ma. Čini to tako što kroz izda­vač­ku dje­lat­nost, raz­na pre­da­va­nja, sim­po­zi­je i kon­fe­ren­ci­je europ­sku huma­nis­tič­ku tra­di­ci­ju kri­tič­kog miš­lje­nja pri­bli­ža­va širo­koj publi­ci i daje pri­li­ku sva­ko­me za raz­ma­tra­nje raz­li­či­tih sta­vo­va, kako bi tak­vim raz­lu­či­va­njem razvio svo­ju infor­mi­ra­nost i dje­lo­vao u skla­du s njom.