Otvorena izložba Dorijana Šiška inspirirana oazama mreže u HUiU galeriji

Tekst i fotografije Paola ALBERTINI

21.03.2025.

Hrvatsko udru­že­nje inter­dis­ci­pli­nar­nih umjet­ni­ka – HUiU 20. ožuj­ka je ugos­ti­lo novu izlož­bu, ovo­ga puta mul­ti­me­di­jal­nog umjet­ni­ka i gra­fič­kog dizaj­ne­ra Dorijana Šiška nazi­va „Pandemonij ins­pi­ri­ran oaza­ma mreže“.

Kustosica Irena Borić uoči otvo­re­nja rek­la je kako izlož­bu gle­da­mo kroz per­s­pek­ti­vu gra­fič­kog obli­ko­va­nja koji je samo jedan od seg­men­ta Šiškove prak­se. Ono što je za nje­ga karak­te­ris­tič­no jest to što je član dva kolek­ti­va. Jedan okup­lja raz­li­či­te glaz­be­ni­ke, VJ‑e, gra­fič­ke dizaj­ne­re i for­mi­ra­li su se 2018. godi­ne na ljub­ljan­skoj sce­ni zato što im glaz­ba koja ih je zani­ma­la nije bila nig­dje dos­tup­na. „Formirali su se tako da rade glaz­be­na doga­đa­nja ali isto­vre­me­no rade i dizajn tek­s­til­nih pred­me­ta pa se tako na izlož­bi mogu vidje­ti šalo­vi i maji­ce te naljep­ni­ce koji­ma su se doga­đa­ji pro­mo­vi­ra­li“, rek­la je.

„U okvi­ru ove izlož­be važ­no je spo­me­nu­ti da su tu i pla­ka­ti koji su nas­ta­li za doga­đa­nja kolek­ti­va. S obzi­rom na to da se radi o vrlo spe­ci­fič­noj glaz­bi koja se nala­zi u niš­noj sfe­ri inter­ne­ta jed­na­ko je tako este­ti­ka koju Dorijana Šiška koris­ti ins­pi­ri­ra­na feno­me­ni­ma digi­tal­ne kul­tu­re“, doda­la je Borić.

Iskra Delta bio je bije­na­le u Ljubljani, a u okvi­ru ins­ti­tu­ci­je napra­vi­li su glaz­be­nu ins­ta­la­ci­ju pa je Šiško dizaj­ni­rao sve veza­no za vizu­al­ni iden­ti­tet glaz­be­ne kom­pi­la­ci­je i glaz­be­nog dje­la pro­gra­ma samog bijenala.

Borić je rek­la kako dru­gi kolek­tiv čiji je Šiško član, Frash trash, svje­že sme­će koji se prik­lad­no tako zove jer je riječ o ver­na­ku­lar­nim dizaj­nom kojeg možda sre­će­te, ali vam se ne čini lije­pim ili zanim­lji­vim, no upra­vo to je ono što ih zani­ma i tu su oni i ilus­tra­to­ri, umjet­ni­ci i per­for­me­ri, a bave se i sce­no­gra­fi­jom te instalacijama.

„Šiškov anga­žman u tom kolek­ti­vu važan je za nje­go­vu este­ti­ku koju može­te vidje­ti u ovim rado­vi­ma. On kao medij kojim nešto može reći koris­ti i video igre, kao što net­ko koris­ti kipar­stvo ili sli­kar­stvo“, pojas­ni­la je.

Na pul­skoj izlož­bi mogu se vidje­ti tri „tra­ile­ra“ za video igre koje su bile umjet­nič­ke ins­ta­la­ci­je. Igra „Super pos­ter boy“ spe­ci­fič­na je za jed­nog gra­fič­kog dizaj­ne­ra i u njoj ste pobjed­nik kad dizaj­ni­ra­te dovo­ljan broj pos­te­ra sto­ga oči­tu­je vrlo spe­ci­fič­ne uvje­te nji­ho­vog rada.

„Upravo zbog uvje­ta rada koji su tu pre­zen­ti­ra­ni na jedan duho­vit način pove­za­na je i seri­ja koja se iz gra­fič­kog dizaj­na pre­ta­če u umjet­nič­ki. Tu je i seri­ja raz­gled­ni­ca ‘burn out’ koji doti­če ono­ga koji pre­vi­še radi što je u kul­tu­ri mno­gi­ma poz­na­to“, ispri­ča­la je Borić.

Autor se zahva­lio doma­ći­ni­ma i izra­zio zado­volj­stvo mjes­tom izlaganja.

Inače, Šiško je izla­gao u ins­ti­tu­ci­ja­ma kao što su Moderna gale­ri­ja Ljubljana, MGLC, Galerija Cukrarna, Jakopičeva gale­ri­ja, Cankarjev dom, Aksioma, Osmoza, Kino Šiška, UGM Studio, Center sodob­nih umet­nos­ti Celje, Kibla PORTAL, Slovenski narod­ni muzej, NRW-forum u Düsseldorfu, fes­ti­val Out to See u New Yorku i dr.

Izložba osta­je otvo­re­na do 8. trav­nja ove godine.