Otvorena izložba Dorijana Šiška inspirirana oazama mreže u HUiU galeriji
Tekst i fotografije Paola ALBERTINI
Hrvatsko udruženje interdisciplinarnih umjetnika – HUiU 20. ožujka je ugostilo novu izložbu, ovoga puta multimedijalnog umjetnika i grafičkog dizajnera Dorijana Šiška naziva „Pandemonij inspiriran oazama mreže“.

Kustosica Irena Borić uoči otvorenja rekla je kako izložbu gledamo kroz perspektivu grafičkog oblikovanja koji je samo jedan od segmenta Šiškove prakse. Ono što je za njega karakteristično jest to što je član dva kolektiva. Jedan okuplja različite glazbenike, VJ‑e, grafičke dizajnere i formirali su se 2018. godine na ljubljanskoj sceni zato što im glazba koja ih je zanimala nije bila nigdje dostupna. „Formirali su se tako da rade glazbena događanja ali istovremeno rade i dizajn tekstilnih predmeta pa se tako na izložbi mogu vidjeti šalovi i majice te naljepnice kojima su se događaji promovirali“, rekla je.

„U okviru ove izložbe važno je spomenuti da su tu i plakati koji su nastali za događanja kolektiva. S obzirom na to da se radi o vrlo specifičnoj glazbi koja se nalazi u nišnoj sferi interneta jednako je tako estetika koju Dorijana Šiška koristi inspirirana fenomenima digitalne kulture“, dodala je Borić.
Iskra Delta bio je bijenale u Ljubljani, a u okviru institucije napravili su glazbenu instalaciju pa je Šiško dizajnirao sve vezano za vizualni identitet glazbene kompilacije i glazbenog djela programa samog bijenala.

Borić je rekla kako drugi kolektiv čiji je Šiško član, Frash trash, svježe smeće koji se prikladno tako zove jer je riječ o vernakularnim dizajnom kojeg možda srećete, ali vam se ne čini lijepim ili zanimljivim, no upravo to je ono što ih zanima i tu su oni i ilustratori, umjetnici i performeri, a bave se i scenografijom te instalacijama.
„Šiškov angažman u tom kolektivu važan je za njegovu estetiku koju možete vidjeti u ovim radovima. On kao medij kojim nešto može reći koristi i video igre, kao što netko koristi kiparstvo ili slikarstvo“, pojasnila je.

Na pulskoj izložbi mogu se vidjeti tri „trailera“ za video igre koje su bile umjetničke instalacije. Igra „Super poster boy“ specifična je za jednog grafičkog dizajnera i u njoj ste pobjednik kad dizajnirate dovoljan broj postera stoga očituje vrlo specifične uvjete njihovog rada.
„Upravo zbog uvjeta rada koji su tu prezentirani na jedan duhovit način povezana je i serija koja se iz grafičkog dizajna pretače u umjetnički. Tu je i serija razglednica ‘burn out’ koji dotiče onoga koji previše radi što je u kulturi mnogima poznato“, ispričala je Borić.
Autor se zahvalio domaćinima i izrazio zadovoljstvo mjestom izlaganja.

Inače, Šiško je izlagao u institucijama kao što su Moderna galerija Ljubljana, MGLC, Galerija Cukrarna, Jakopičeva galerija, Cankarjev dom, Aksioma, Osmoza, Kino Šiška, UGM Studio, Center sodobnih umetnosti Celje, Kibla PORTAL, Slovenski narodni muzej, NRW-forum u Düsseldorfu, festival Out to See u New Yorku i dr.
Izložba ostaje otvorena do 8. travnja ove godine.