O šutnji, strahu, usamljenosti…

Predstavljena knjiga Slavenke Drakulić “O čemu ne govorimo“ u Klubu-knjižari Giardini 2

Tekst Daniela KNAPIĆ • Fotografije Petra TADIĆ iz arhiva Giardini 2

10.03.2025.

Puno se Puljana nati­ska­lo proš­log pet­ka u Klubu i knji­ža­ri Giardini2, kako bi pri­sus­tvo­va­lo pred­stav­lja­nju nove knji­ge jed­ne od naših naj­pre­vo­đe­ni­jih spi­sa­te­lji­ca, novi­nar­ke i jed­ne od prvih femi­nis­tič­kih pera s ovih pros­to­ra, Slavenke Drakulić. Knjiga “O čemu ne govo­ri­mo“ –objav­lje­na lani u nak­la­di Fraktura- kopa po tabu­ima suvre­me­nog druš­tva ‑sta­ros­ti, boles­ti, nemo­ći, smr­ti… daju­ći čita­te­lju poti­caj za osob­no pre­ka­pa­nje po svim tim neugod­nim temama.

Autorica se prvo zahva­li­la doma­ći­ni­ma, pri­mi­je­tiv­ši da je knji­ža­ra Giardini 2 ugo­dan pros­tor u kojem se osje­ća kao doma. Dodala je i kako rado dola­zi na pul­ski Sa(n)jam knji­ge, ali to ne uspi­je­va uvi­jek, što zbog toga što veći dio godi­ne živi u Švedskoj, a što zbog zdravlja…

„Namjerno sam oda­bra­la doći uoči 8. mar­ta, koli­ko god taj datum nisam volje­la i pro­tiv nje­ga sam pisa­la u biv­šoj Jugoslaviji, npr. u knji­zi „Smrtni gri­je­si femi­niz­ma“, čije je dopu­nje­no izda­nje nedav­no ponov­no objav­lje­no, a to na žalost uka­zu­je na kon­ti­nu­itet tih tema i pro­ble­ma. Sad mi se čini da se poja­vio jedan novi, poli­tič­ki moment i sa svih stra­na osje­ća­mo pri­ti­sak des­nih stru­ja­nja, a zna­mo iz iskus­tva i iz povi­jes­ti da su žene i žen­ska pra­va uvi­jek meta poli­ti­ka i ide­olo­gi­ja tih stran­ki na vlas­ti i bli­zu vlas­ti. To zapra­vo zna­či da nismo pos­ti­gli ono što smo želje­li kao femi­nis­tič­ki pokret – da žen­ska pra­va pos­ta­nu ljud­ska pra­va, da pos­ta­nu civi­li­za­cij­ski domet od kojeg se ne može u nazad. Međutim, u žen­skim pra­vi­ma uvi­jek može u nazad i to je ono straš­no čega možda nismo dovolj­no svjes­ni“, rek­la je Drakulić.

Prvo pita­nje vodi­te­lji­ce Giardina 2 Helene Vodopija odno­si­lo se na pro­blem šut­nje, koji se prov­la­či kroz Slavenkinu novu knji­gu – bilo da je riječ o odno­su bol­ni­ča­ra i paci­jen­ti­ce, muža i žene, maj­ke i kćerke.

„Što je to što sto­ji u kori­je­nu šut­nje“, pita­la je Helena, „i pos­to­ji li moguć­nost pro­na­la­že­nja zajed­nič­kog jezika?“

„Moguće je, a kra­tak odgo­vor na to pita­nje je – kroz knji­žev­nost. Ako ne može­mo raz­go­va­ra­ti jed­ni s dru­gi­ma može­mo o tome čita­ti u knji­žev­nos­ti. Sam nas­lov knji­ge vodi k ide­ji da nam je o neče­mu zabra­nje­no govo­ri­ti – kao da pos­to­ji neka druš­tve­na nor­ma o tome što je zabra­nje­no ili o čemu nije pris­toj­no govo­ri­ti. Sigurno neće­te za lije­pim obi­telj­skim ruč­kom gdje su doš­la dje­ca, bake i dje­do­vi poče­ti govo­ri­ti o svo­jim mra­ko­vi­ma ili npr. deta­lji­ma tera­pi­je itd. Nešto nam nala­že i kul­tu­ra sama – zapad­na civi­li­za­ci­ja je kul­tu­ra koja poti­sku­je smrt, sva­ki raz­go­vor i zna­nje o njoj. To je civi­li­za­ci­ja okre­nu­ta buduć­nos­ti, mla­dos­ti, sna­zi i pri­je sve­ga pro­duk­tiv­nos­ti. Stoga osta­li lju­di koji više nisu u tome, koji su već izaš­li iz tog cik­lu­sa, biva­ju izo­li­ra­ni. Tu se odmah snaž­no name­će i tema sta­ros­ti, lju­di koji su izaš­li iz tog stro­ja jer su nemoć­ni, boles­ni, oni otpa­da­ju, višak su i finan­cij­ski teret. Šutnja ne pro­iz­la­zi samo iz druš­tve­nih nor­mi, nego i iz činje­ni­ce da je o tim stva­ri­ma napros­to teško govo­ri­ti. Recimo – uzmi­te bol, svat­ko je isku­sio neku bol, npr. žene zna­ju bol rađa­nja. Netko je rekao: Bol te svo­di na razi­nu pri­je jezi­ka, na urlik, ne možeš tu bol jezi­kom arti­ku­li­ra­ti. Kome ćeš ti u deta­lje pri­ča­ti o svo­jim simp­to­mi­ma, o pos­tup­ci­ma, tera­pi­ji? Ljudi i dobro­na­mjer­no pita­ju: „Kako si?“, ali se pitaš „da li stvar­no žele to čuti?“ i vidiš da s vre­me­nom to pos­ta­je for­mal­nost pa naučiš reći: „Dobro.“ Ništa dru­go i ne možeš, jer znaš da tvo­je sta­nje nije pri­ori­tet, a i vrlo ga je teško obli­ko­va­ti rije­či­ma. Na zapa­du lju­di kad ima­ju tak­ve pro­ble­me idu psi­hi­ja­tru, psi­ho­lo­gu. Rekla bih da je kod nas to ipak još uvi­jek više zada­tak za pri­ja­te­lje, da te pos­lu­ša­ju, sudje­lu­ju, pomog­nu… mi kao kul­tu­ra ima­mo tu jed­nu veću empa­ti­ju. Tradicionalno više slu­ša­mo i poma­že­mo jed­ni dru­gi­ma nego, reci­mo, u Švedskoj. Tamo već 30 godi­na živim u 5‑katnici u kojoj poz­na­jem samo jed­nu susje­du. Rekla bih da je u cen­tru te pri­če usam­lje­nost. Svaka te ta situ­aci­ja izo­li­ra- sta­rost ili bolest-možeš biti i mlad pa te bolest izo­li­ra- zato je usam­lje­nost, a ne šut­nja, domi­nan­tan pro­blem knjige.“

Kako bi se i koja druš­tve­na para­dig­ma mora­la pro­mi­je­ni­ti da pre­va­zi­đe­mo usam­lje­nost?, pita­la je dalje Helena Vodopija, ali Drakulić je priz­na­la da na to nema odgo­vor: „Na pis­cu ili spi­sa­te­lji­ci je da opi­su­je, a ne da daje odgo­vo­re. Ok, ja sam i novi­nar­ka i u novi­na­ma pišem zašto i kako, ne opi­su­jem. Zato me lju­di čes­to i pita­ju to: Zašto? Kako? Što bi vi napra­vi­li? Koje je vaše miš­lje­nje?“ –rek­la je, doda­ju­ći kako, čak i da zna odgo­vor, ne osje­ća da bi ga na ovoj pre­zen­ta­ci­ji mogla pre­ni­je­ti, no zato se osvr­nu­la na povor­ku koja se povo­dom Dana žena za slje­de­ći dan pri­pre­ma­la u gra­du. „To je veli­ka stvar, fan­tas­tič­na, jer to ne bis­te mogli ima­ti pred 30, 40 godi­na. Koliko ta para­da može pos­ti­ći, to je dru­gi par ruka­va. Sve su gra­đan­ske ini­ci­ja­ti­ve dobro­doš­le, ali pita­nje je koli­ko su učin­ko­vi­te.“ Navela je pri­mjer uspješ­ne akci­je spa­ša­va­nja rije­ke Une gdje je mala sku­pi­na akti­vis­ta uspje­la obus­ta­vi­ti izgrad­nju bra­ne: „Dakle, može se, ali koli­ko, to je veli­ko pita­nje. Potrebna je veli­ka upor­nost i puno sna­ge, a sve ide jako spo­ro i sve nam se čini besmis­le­nim. Da nije tako, ne bih ja mora­la u svo­joj 76. godi­ni govo­ri­ti o pra­vu na poba­čaj”, naša­li­la se, doda­ju­ći i da joj se danas puno pri­ori­tet­ni­ji­ma čine raz­ni goru­ći eko­lo­ški problemi.

Vodopija se vra­ti­la na pita­nje usmje­re­nos­ti našeg druš­tva: „Imperativ mla­dos­ti i pro­duk­tiv­nos­ti name­će nam minu­ci­oz­nu samo­re­gu­la­ci­ju-orga­ni­za­ci­ju živo­ta, pros­to­ra, pre­hra­ne itd, a vi tu samo­re­gu­la­ci­ju pre­ba­cu­je­te u zas­tra­šu­ju­ći kon­tekst boles­ti u kojoj se, citi­ram vas: „smi­sao svo­di na stal­nu pri­sut­nost i opti­mi­za­ci­ju sva­kog pokre­ta““, te je upi­ta­la može li bolest biti kata­li­za­tor i nekih druš­tve­nih promjena?

„Bojim se da to nije u toj dome­ni, više je to dome­na indi­vi­du­al­ne psi­ho­lo­gi­je“, odgo­vo­ri­la je Drakulić, „A može li čovjek i od boles­ti uči­ti? Ja sam iz svo­je nauči­la nešto vrlo jed­nos­tav­no: da u živo­tu pos­to­ji neka hije­rar­hi­ja važ­nih i manje važ­nih stva­ri i odno­sa. Ja sam sebi tu hije­rar­hi­ju kao vrlo mla­da mora­la pre­poz­na­ti i rek­la sam si: Dobro, ako je tak­va situ­aci­ja da mi je život tako fra­gi­lan, onda biram samo ono što zais­ta želim, izbje­ga­va­ju­ći dru­ge pos­lo­ve i odno­se za koje mis­lim da me u nekom smis­lu tla­če, for­si­ra­ju i sl…“

“Paraliza emo­ci­ja ključ­na je za pre­živ­lja­va­nje“, reče­ni­ca je iz Slavenkine knji­ge koja je Heleni pos­lu­ži­la za slje­de­će pita­nje o tome da li danas, nakon nedav­ne kolek­tiv­ne tra­ume, živi­mo i neku kolek­tiv­nu para­li­zu i može­mo li išta uči­ni­ti da se iz tog sta­nja pomak­ne­mo? Na to je Drakulić pri­mi­je­ti­la kako vidi da Helena svo­jim pita­nji­ma nas­to­ji radi­ti mos­to­ve, para­le­le izme­đu indi­vi­du­al­ne i druš­tve­ne razi­ne, no: „Ja taj most nisam u sta­nju napra­vi­ti i u ovoj knji­zi nisam foku­si­ra­na na taj aspekt. Samo se mogu nada­ti da će net­ko tko pro­či­ta pro­na­ći neke svo­je odgo­vo­re. Često volim reći da knji­ga mora osta­vi­ti neki talog u čovje­ku, da u njoj nađe nešto za sebe. Ne mis­lim da živi­mo para­li­zu emo­ci­ja na druš­tve­noj razi­ni. Ono što mi doživ­lja­va­mo, pogo­to­vo naj­mla­đa gene­ra­ci­ja je da se oni total­no foku­si­ra­ju na emo­ci­je i da to apso­lut­no poli­ti­ka voli, jer poli­ti­ka popu­liz­ma ape­li­ra samo na emo­ci­je, ne na razum. Npr. iz Mussolinijeve biogra­fi­je „Dijete svog vre­me­na“ vid­lji­vo je kako faši­zam ape­li­ra na emo­ci­je masa, jer za naci­ona­li­zam ne tre­ba razum. S dru­ge stra­ne mis­lim da danas mla­di lju­di jako žive svo­je emo­ci­je, ali u svo­jim obla­či­ći­ma, svo­jim inter­net­skim živo­tom na soci­jal­nim mre­ža­ma. Ne samo da žive svo­je emo­ci­je, nego se i ubi­ja­ju zbog njih, dos­lov­no te druš­tve­ne mre­že tako mogu utje­ca­ti na dje­cu i to nije šala. Što se mene tiče, čini mi se da je na svi­je­tu pre­vi­še emo­ci­ja, a pre­ma­lo razuma.“

„Kažete da je naj­mla­đoj gene­ra­ci­ji naj­poz­na­ti­ja emo­ci­ja strah. Vi o stra­hu govo­ri­te od samih poče­ta­ka, npr. u “Hologramima stra­ha”, gdje se jav­lja­ju stra­ho­vi u raz­li­či­tim obli­ci­ma – od stra­ha od usam­lje­nos­ti, od odba­ci­va­nja u kon­tek­s­tu lju­bav­nog odno­sa, stra­ha od pre­ki­da šut­nje, stra­ha da uop­će izgo­vo­ri­mo da se boji­mo, do stra­ha od smr­ti, ali i samog živo­ta“, komen­ti­ra­la je dalje Vodopija, doda­ju­ći citat iz knji­ge koji ju je poseb­no pogo­dio “Ja sam jed­na od onih maj­ki koje osje­ća­ju da kad rodiš dije­te rodiš strah.”

„Kad govo­ri­mo o stra­hu za dije­te, to je pot­pu­no jedan dru­gi strah“, odgo­vo­ri­la je auto­ri­ca. „Jedno je strah od živo­ta, od nera­zu­mi­je­va­nja oko­li­ne, strah da te oko­li­na neće pri­hva­ti­ti, strah od rata, atom­ske bom­be, eko­lo­ških katas­tro­fa, strah da nećeš naći ili dobi­ti posao i svi ti dru­gi egzis­ten­ci­jal­ni stra­ho­vi. No, tu je i taj spe­ci­fi­čan strah – strah za dije­te. Kad rodiš dije­te nikad se za nje­ga ne pres­ta­ješ boja­ti, od toga pomo­ći nema. Moja kćer ima 56 godi­na, sad ima neke zdrav­s­tve­ne pro­ble­me i danas sam mili­jun puta otiš­la na tele­fon i gle­da­la imam li kak­vu poru­ku od nje… Umirem od stra­ha za neko­ga tko ima 56 godi­na i koji je odgo­vo­ran za svoj život! A to me kod moje mame straš­no nerviralo.”

„U tome naći neku rav­no­te­žu, za to ne mogu dati neki recept. Sadašnjost je dovolj­no straš­na, ali nije dobro širi­ti oko­lo ni strah ni strep­nju za neku crnu buduć­nost. U mojoj 30-oj godi­ni moje su prog­no­ze isto bile straš­ne, ali vra­ti­la sam se u život… Prema tome, ide­mo malo rela­ti­vi­zi­ra­ti stva­ri i biti opti­mis­tič­ki na nekoj mikro­skop­skoj rav­ni- recik­li­ra­ti, kupo­va­ti eko-pro­izvo­de, čini­ti sve što kao poje­din­ci može­mo, a kako će se to odra­zi­ti na druš­tvo? Svakako ne može­mo živje­ti tako da stal­no mis­li­mo kako će nam nebo pas­ti na gla­vu, iako jed­nog dana sigur­no hoće.“

Možemo li živje­ti bez neke vje­re? –pita­la je dalje Helena.

„Treba vje­ro­va­ti, pri­je sve­ga u sebe“, rek­la je Drakulić. „Ako neko­me tre­ba vje­ra u Boga – ma samo daj­te! Bilo što, što god vam poma­že. Bolesnom čovje­ku, čovje­ku bez nade koji je na dnu, depri­mi­ran, pesi­mis­ti­čan – što god mu može pomo­ći. Ne bih u tu koša­ru sta­vi­la dro­ge, ali razu­mi­jem i lju­de koji pose­žu za dro­gom i alko­ho­lom, jer u nekim život­nim situ­aci­ja­ma ti se čini da ne možeš iza­ći iz rupe u koju si upao. Sad – vje­ro­va­ti ili ne? Ja vje­ru­jem u sebe, ali moraš vje­ro­va­ti i u druš­tvo jer ti ta pomoć tre­ba, pogo­to­vo ako govo­ri­mo o boles­ti – moraš vje­ro­va­ti da će ti tera­pi­ja pomo­ći. Također, mora­te pro­na­ći neki smi­sao, ima­ti nešto za što ćete se drža­ti, jer je naj­go­ra situ­aci­ja u kojoj ne vidiš smi­sao svog živo­ta. Zato je boles­ni­ku jako važ­no to osvi­jes­ti­ti i osmis­li­ti vri­je­me koje mu pre­os­ta­je. Dakle, pored nade, koju čovjek uvi­jek ima, jer bez nje ne bi pre­ži­vio ni do sutra, mora pos­to­ja­ti i neki smi­sao. Čovjek mora zna­ti da pos­to­ji neki raz­log za koji živi, jer kako bi ina­če išao napri­jed? A kakav smi­sao-ja to nikad čovje­ku ne bih pro­pi­si­va­la, to svat­ko tre­ba pro­na­ći sam.“

Večer je Slavenka Drakulić zaklju­či­la 8. mar­tov­skom poru­kom: “La lot­ta con­ti­nua!”, a Helena Vodopija uru­či­la joj je tran­s­pa­rent na čijoj jed­noj stra­ni piše: “Dosta smo šutje­le, sad vi slu­šaj­te”, a na dru­goj: “Hvala ti, Slavenka, što si se bori­la za nas. Vole te žene Pule”.