Drugi dan 18. Monte Librića: Igralište Madine Hussiny kao mjesto slobode
Priredio B. V. • Fotografije Petra TADIĆ iz arhiva Monte Librića
„Mi smo ovu slikovnicu napisale i nacrtale kako bismo naglasile da sva djeca trebaju imati pravo putovati svijetom i da se ni jednom djetetu ne bi smjelo dogoditi to što se dogodilo Madini. Igralište je mjesto slobode, a Igralište Madine Hussiny, na kojem nema straže, postoji u Parku Ribnjak u Zagrebu i tu vrijedi pravilo – Svi ste dobrodošli!“ Poručila je to djeci u publici 18. Monte Librića književnica Olja Savičević Ivančević zajedno s ilustratoricom Enom Jurov na predstavljanju slikovnice „Djeca s igrališta Madine Hussiny“ (Sandorf).

Njihovo djelo je potaknuto stvarnom pričom o šestogodišnjoj afganistanskoj djevojčici Madini Hussiny, koja je preminula na hrvatsko-srpskoj granici 2017. godine, a danas je njeno ime simbol stradanja na migrantskim putevima. Slikovnica, koja nosi važnu temu i snažan je podsjetnik na slobodu, prihvaćanje različitosti i važnost zajedništva, predstavljena je danas, u utorak, 13. svibnja, na prvom ovogodišnjem Pikniku s autorom pulskog Festivala dječje knjige u Circolu, a koji traje do 18. svibnja. Predstavljanje su vodili Librići Iris i Jan, a u publici su bila znatiželjna djeca iz osnovnih škola Kaštanjer, Tone Peruško, Marčana i Jadreški.
Ena Jurov je u Circolu nakon promocije slikovnice vodila i radionicu stripa „Djeca s igrališta Madine Hussiny“. Nakon čitanja i razgovora o slikovnici, djeca su crtala svoje likove, prave i izmišljene prijatelje koji se igraju i druže na dječjem igralištu. „Zamislili smo da smo svi skupa na Igralištu Madine Hussiny“, kazala je je Ena Jurov o ovoj radionici Librića koja je bila poticaj i za nova znanja i druženja na „osmom pulskom brdu knjiga“.

Prijepodne su pisac Goran Ferčec i ilustratorica Apolonija Lučić predstavili svoju novu knjigu „Kolači od blata“ (Oaza Books). O ovoj neobičnoj kuharici punoj „recepata niodčega nizašto“ s njima je razgovarala Librica Iris, a djeca iz osnovnih škola Centar, Vidikovac, Veruda i Štinjan „ispekla su“ Kolače od blata: prvi je to recept iz knjige u kojoj se mogu pronaći upute za pripremu Salate od papira, Pjenice od nekoliko vrsta zraka… Ovaj će Piknik ostati zapamćen i po tome jer su svi zajedno pokazali kako od jednog recepta može nastati mala kazališna predstava. Pulski osnovci bili su odlični i glumci i publika, a dokaz tome je i nagrada autora– veliki aplauz za pronalazak naziva za otpatke koji nastaju nakon šiljenja olovki i drvenih bojica. To je, ako niste znali – „šiljevina“.

Na Libriću je počeo i program Più che una storia. U Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula je interaktivnu predstavu „Priče u kovčegu“ uprizorila Petra B. Blašković, a poslijepodne je na programu bilo predavanje Gianluce Passarellija i Filippa Gamberonija „Storytelling kroz slike“. U Circolu je pred brojnom publikom gostovala Stella Nosella i predstavila „Lo strampalatissimo diario di Leonardo da Vinci“ (Šašavi dnevnik Leonarda da Vincija), novu knjigu avantura slavnog znanstvenika, umjetnika i izumitelja koju je objavio Storybox.
Živo je bilo i na radionici uličnih postera „Street poster art“, koju je vodio Vibor Juhas, a prije kreiranja postera djeca su se zagrijavala – crtanjem i maštanjem. Na otvorenoj sceni održana je radionica s autor/icom Slovoživotinje. Voditeljica je bila ilustratorica i autorica stripova Apolonija Lučić, a polaznici su svojim crtežima pokazali kako slova možemo pretvoriti u životinje. Od A su nastajali krokodili, slovo C je postalo glista i zmija, a slovo I je preoblikovano u prekrasne leptire…

Slova su bila glavna inspiracija i u Libraonicama koje su vodile studentice Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli: Lovci na slova radili su pod vodstvom Anđele Dominković, a Libraonicu „Slovo po slovo – slon“ vodila je studentica Ramona Sošić.
U programu Librić+ predstavljena je knjiga „Strpljenje“ Rachel Williams i Leonie Lord (Školska knjiga). Knjigu koja donosi čarobne priče o vremenskim ciklusima nebeskih tijela, biljaka, životinja i ljudi, a koje uče da za najbolje stvari u životu treba biti strpljiv, predstavila je urednica iz Školske knjige Melita Povalec.

Veliki šareni grafit s imenom Librić na terasi Circola podsjetnik je na street art radionicu „Graffiti art“ koju je vodio Krešimir Golubić – Leon GSK, a crtala su djeca. Oni su u ponedjeljak navečer otvorili Urbani Librić. Istodobno je u programu Storytelling kamišibaj priče „Orač Dragonja“ i „Tri čarobne srećke“ pripovijedala Iva Nemec. Ona je u sklopu Dana za knjižničar/ke predstavila „Kamišibaj početnicu“, a svoja najnovija izdanja predstavili su urednice/i Hrvatske sveučilišne naklade i Školske knjige. U Gradskoj knjižnici održan je stručni skup „Knjižnice kao inkubatori urbane kulture“.
Na programu Urbanog Librića bila je radionica uličnih plakata Street poster arta koju vodi Vibor Juhas, a u veliku dvoranu u 18 sati stigao je Autor iz daljine Rob Biddulph. Ovaj je višestruko nagrađivani pisac i ilustrator dječjih romana i slikovnica iz Velike Britanije, poznat kao nositelj Guinnessova rekorda. Posjetitelji Monte Librića crtat li su online s Robom i uključili se uživo u njegov planetarno poznati projekt #DrawWithRob. Kao i uobičajeno, dan na Libriću završila je Baka Librić Pričom za laku noć & Pričama s vinila.

Prodajni dio Monte Librića, otvoren je do nedjelje, 18. svibnja od 8 do 20.30 sati, a donosi veliki izbor knjiga za djecu i slikovnica više od 80 hrvatskih nakladnika te talijanskih izdavača, uz popuste od 20 do 50 posto.