Odjeci 18. Monte Librića: Razgovor s Goranom Ferčecom i Apolonijom Lučić

Tekst Paola ALBERTINI • Fotografije Petra TADIĆ iz arhiva Monte Librića

04.06.2025.

Pisac Goran Ferčec i ilus­tra­to­ri­ca Apolonija Lučić pred­sta­vi­li su sli­kov­ni­cu „Kolači od bla­ta“ na pro­gra­mu „Piknik s auto­rom“ 18. Festivala dje­čje knji­ge Monte Librić u Puli.

O toj neo­bič­noj kuha­ri­ci raz­go­va­ra­li smo sa sves­tra­nim dvoj­cem nakon pro­mo­ci­je knji­ge pune „rece­pa­ta niod­če­ga niza­što“ na kojoj su dje­ca „ispek­la“ kola­če od bla­ta. Naime, u knji­zi se mogu naći upu­te za pri­pre­mu „sala­te od papi­ra“, „pje­ni­ce od neko­li­ko vrsta zra­ka“ i osta­lih zanim­lji­vos­ti, a nji­ho­va je poseb­nost što od jed­nog recep­ta može nas­ta­ti mala kaza­liš­na predstava.

Ferčec ina­če ne radi pro­mo­ci­je svo­jih knji­ga, izu­ze­tak su ško­le i pro­mo­ci­je slikovnica.

„Ovo tra­ži neku dru­gu vrstu kon­cen­tra­ci­je, puno mek­šu, puno zah­tjev­ni­ju, tje­ra te da pot­pu­no dru­ga­či­je arti­ku­li­raš misao i odnos pre­ma ono­me tko te slu­ša i pre­ma ono­me što radiš te da nađeš neki dru­gi način govo­ra o tome što radiš“, rekao je Frečec o pro­mo­ci­ja­ma za djecu.

Kako nam je rekao, dugo je nosio ide­ju o knji­zi za dje­cu ali i odras­le koja bi ima­la za zada­tak napra­vi­ti kuha­ri­cu od sve­ga što je odba­če­no, od sme­ća te recik­li­ra­ti, a sve s jed­nom eko­lo­škom ide­jom da se poč­ne pro­miš­lja­ti o tome što s onim što nam više ne treba.

„Ova knji­ga je meta­fo­rič­ki kuha­ri­ca – ima for­mu kuha­ri­ce ali sadr­žaj nije ono što se kuha ili jede, no omo­gu­ća­va mla­di­ma koji čita­ju da poč­nu pro­miš­lja­ti o alter­na­tiv­nim obli­ci­ma ponov­ne upo­tre­be neče­ga. Ovdje je to smje­šte­no u poetič­no izved­be­ni kon­tekst kuha­nja koji je oblik izved­be koja mi je bli­ska zbog mog zani­ma­nja – naime, kao dra­ma­tur­ga i pis­ca zani­ma me kako osim te poli­ti­ke eko­lo­gi­je u recep­te dje­ci može­mo uba­ci­ti taj jedan mali per­for­ma­tiv tj. zada­tak kako se oni kako bi se oni kroz recep­te mogli bavi­ti izved­bom, a da toga nisu ni svjes­ni“, pojas­nio je.

Kako je rekao, kuha­nje je izved­ba na nači­ne na koje su to pro­miš­lja­li per­for­man­si 70tih godi­na gdje su u pros­tor izved­be ušle sva­kod­nev­ne stva­ri. To je kuha­ri­ca za sve, samo ne za kuha­nje jela. Ali je za kuha­nje mašte i eko­lo­šku odgo­vor­nost te aktiv­nos­ti da klin­ci budu kreativni.

Knjiga može biti i dobar mate­ri­jal i za one koji podu­ča­va­ju dje­cu, za sat likov­nog ili neke dru­ge kre­ativ­ne radi­oni­ce veza­ne za stva­ri, likov­ne izved­be, sve ono gdje su dje­ca aktiv­na i unu­tar mašte i ima­gi­na­ci­je, aktiv­na su fizič­ki te još pro­miš­lja­ju eko­lo­ški, a sve to uz knji­gu i čitanje.

„Važno mi je da tu pos­to­ji seg­ment tek­s­ta koji se može pra­ti­ti ali ono što sli­kov­ni­ca ima kao veli­ku kva­li­te­tu jesu ilus­tra­ci­je Apolonije koja izme­đu tog tek­s­ta savr­še­no sla­že nara­tiv sli­ke jer i ona može biti upu­ta za akci­ju“, kaže Ferčec.

„Urednice iz ‘Oaze’, Nina Bačun i Roberta Bratović una­pri­jed rek­le da bi volje­le veli­ki for­mat i boga­te ilus­tra­ci­je“, rek­la je Lučić koja sma­tra da bi sva­ka sli­kov­ni­ca tre­ba­la biti siner­gi­ja tek­s­ta, ilus­tra­ci­ja i gra­fič­kog obli­ko­va­nja gdje se taj pro­izvod na kra­ju stvar­no s paž­njom odra­di da knji­ga pri­vu­če pažnju.

„Super mi je što u izda­vač­koj kući ‘Oaza Books’ eks­pe­ri­men­tal­no pris­tu­pa­ju tom obli­ko­va­nju knji­ga. Primjerice ova naša „nema kla­sič­nu nas­lov­ni­cu s istak­nu­tim nas­lo­vom i ime­ni­ma na samoj nas­lov­noj stra­ni, nego na hrp­tu što nije uobi­ča­je­no te velik broj ilus­tra­ci­ja što isto nije čest slu­čaj, ali one su htje­le zadr­ža­ti sve što sam napra­vi­la“, pojas­ni­la je.

Rekla nam je da joj je tekst Ferčeca super „sjeo“ za ilus­tri­ra­nje jer je njen rad dos­ta aps­trak­tan sto­ga je radu pris­tu­pi­la na aps­trak­t­ni­ji način.

„Njegova pri­ča mi je baš bila dobra za rad na ilus­tra­ci­ja­ma jer nisam htje­la ima­ti kla­sič­nu dje­čju sli­kov­ni­cu s pro­ta­go­nis­tom koji nas vodi kroz rad­nju nego sam htje­la da ti recep­ti budu pro­ta­go­nis­ti pri­če“, rek­la nam je.

Za „kuha­nje“ sli­kov­ni­ce „Kolači od bla­ta“ tre­ba­lo je vre­me­na jer je tu bilo uklju­če­no puno ruč­nog rada, pre­go­vo­ra i pove­zi­va­nja. Kako su rek­li, tije­kom godi­nu dana kons­tan­to su bili u kon­tak­tu i raz­go­va­ra­li o ski­ca­ma koje je Lučić sla­la Ferčecu.

„Crteži ima­ju svo­ju pot­pu­nu auto­no­mi­ju, oni ne inter­pre­ti­ra­ju, oni nano­vo gra­de sli­ku tog tek­s­ta i dovolj­no ga upot­pu­nja­va­ju“, izja­vi­la je.

A uči­nje­nim je Frečec vrlo zado­vo­ljan i kaže kako crte­ži ima­ju nevje­ro­jat­nu ima­gi­na­tiv­nost koja je auto­nom­na, mogu biti pri­ča za sebe, stvo­ri­ti cije­li jedan svi­jet i pros­tor za dje­cu da upi­su­ju tekst u te crte­že na koje onda dola­ze recepti.

A sama pri­ča je uni­ver­zal­na, rađe­na za dje­cu ali i za odras­le i reak­ci­je na nju su odlič­ne. O tome naj­bo­lje svje­do­či činje­ni­ca da dje­ca pra­te recep­te iz knji­ge i odra­đu­ju zadat­ke npr. otva­ra­ju i zatva­ra­ju vra­ta kako bi napra­vi­li pro­pus, šilje olov­ke i čuva­ju ostat­ke u kuti­ji­ci i sl.

„Uvijek se nano­vo pot­vr­di­la je dije­te nepre­gled­ni izvor ide­ja i da je škol­ski sus­tav odgo­vo­ran ako se te ide­je suz­bi­ju i stis­nu, dje­ca su nevi­đe­no vre­lo moguć­nos­ti“, nagla­ša­va Ferčec.

Kaže da je Monte Librić jedi­ni fes­ti­val dje­čje knji­žev­nos­ti koji ima­mo u Hrvatskoj i koji je na svjet­skoj razi­ni: „Nevjerojatno je da tako nešto pos­to­ji, Librić je kao i pul­ski Sa(n)jam knji­ge mjes­to inte­lek­tu­al­nog dija­lo­ga, ras­pra­ve i neo­pi­si­vo su važ­ni jer nisu isklju­či­vo pro­daj­ni već tu ima pro­mo­ci­ja i dijaloga.