VRIJEME JE ZA FORT BOURGUIGNON
Potpisom pulskog gradonačelnika Borisa Miletića, mijenja se sudbina poznate utvrde Fort Bourguignon. Dosad se ova austrougarska građevina koristila u raznorazne svrhe, prvenstveno kao mjesto okupljanja ljubitelja elektroničke glazbe na svakojakim manifestacijama. Međutim, odnedavnom Odlukom Grada stvari se odvijaju u drugom smjeru. Za otprilike šest mjeseci, upravljanje bi forticom trebalo preći će u ruke druge institucije – Arheološkog muzeja Istre koji bi prostor iskoristio u svrhu skladištenja i izlaganja značajnih, arheoloških iskopina.
Donesena Odluka nije baš svakome lako pala. Tako primjerice, udruga E Artists itekako će osjećati njene posljedice budući da su se u Fort Bourguignonu, u posljednjih četiri mjeseca otkako udruga djeluje, održavali partyji elektroničke glazbe na kojima je bilo više od 500 posjetitelja. Što će se onda dogoditi s takvim događanjima? Hoće li biti mjesta u gradu za njih? Može li Arheološki muzej Istre napraviti brand od ove utvrde? Sve su to pitanja na koje treba odgovoriti, budući da je Arheološki muzej Istre dobio pravo korištenje prostora na dvadeset godina.
Prosvjedom do dijaloga
Ova značajna odluka, utjecat će na planove onih udruga zainteresiranih za korištenje i „oživljavanje“ utvrde“. U želji da udruženja građana ne izgube ovaj, prepoznatljiv prostor, udruga E Artists odlučila se na prosvjed koji će se održati 18. siječnja na pulskom Forumu.
- Na prosvjed smo se odlučili iz jedinog razloga koji jest legitiman, a taj je zbog odbijanja bilo kakvog dijaloga od strane pulske, gradske vlasti, pojasnio je predsjednik udruge E Artists Josip Brakus.
Nadodao je tome da „nespremnost pulske gradske vlasti za jedan iskren i sadržajno na činjenicama baziran razgovor s ciljem rješavanja ove problematike i nadalje izostaje, a obzirom da su sve demokratske metode promicanja naših interesa iscrpljene, prosvjed, nažalost, ostaje jedini način“. Pojasnio nam je i da je riječ o afirmativnom prosvjedu budući da će u potpunosti biti obilježen dj-nastupima njihovih članova. Naravno, napomenuo je Brakus da se prosvjed neće održati ukoliko gradske strukture pokažu dobru volju za pregovaranje o problematici.
O novonastaloj zbrci, upitali smo za mišljenje pulskog aktivista Fekete Elvisa iz Udruge za zaštitu i oživljavanje utvrde Casoni vecchi. Već nam je na samom početku kazao da osobno ne voli prosvjede te ih vidi kao neku zadnju mogućnost uspostave demokratskog, nenasilnog dijaloga s vlašću.
- Volio bih da kao građani aktivno sudjelujemo u procesima donošenja odluka i vrednovanja procesa koji nas se tiču, tako da do građanskog neposluha i prosvjeda uopće ne mora ni doći, pojasnio je Fekete.
Međutim, istaknuo je i da osvještavanje građana o forticama i o sinergiji s elektroničkom glazbom već su samom najavom prosvjeda učinili dobru stvar za javnost, a vjeruje da će i sam prosvjed to učiniti.
Cijeli intervju s E Artists pogledajte ovdje: Intervju s E Artists
Vizija Fort Bourguignona
Hoće li nadolazeći prosvjed imati efekta, to još nitko ne može znati, ali činjenica jest da je utvrda javno dobro i da korist od nje mogu imati i obični građani. Isto tako, fortica se zbog svojeg velikog potencijala treba očuvati i „zaživjeti“. Povezano s time, postavlja se pitanje budućnosti Fort Bourguignona.
- Meni je osobno stalo, a mislim da govorim u ime svih dj‑a elektroničke glazbe u svim njenim smjerovima i ne samo u ime članova naše udruge, izgraditi Fort Bourguignon u jedan multimedijski i polivalentni kompleks, podijelio je Brakus svoju viziju fortice.
Dodao je i da gostovanjem globalnih umjetnika elektroničkog zvuka i sudjelovanjem značajnih promotora u organiziranju raznih eventa, Fort Bourguignon je etabliran kao jedan od najznačajnijihbrandova ove glazbe, na ovim prostorima. Uz pomoć hrvatskih i stranih dj‑a i producenta, tvrdi Brakus, u Fort Borguginonu odvijao bi se program kroz cijelu godinu, kao i organizirale radionice i tonski studio, a nastojali bi i dostići ime party destinacije, kakvu uživaju neki top – klubovi u Europi.
Međutim, čin davanja prostora na korištenje Arheološkom muzeju Istre, možemo zaključiti da Grad ima svoju viziju fortice. Kakvu viziju? To nismo mogli odgonetnuti, budući da do trenutka objave članka nismo uspjeli dobiti nekakav komentar od pročelnika Upravnog odjela za komunalni sustav i imovinu, Damira Prhata.
Brakusa brine i mogućnost da se utvrda zakrči velikim kamenim eksponentima, ponajviše zbog projekta rekonstrukcije zgrade Arheološkog muzeja.
- Kad se utvrda jednom zakrči s gomilom kamenoplastike teško da će ičemu moći poslužiti osim biti najveće skladište rimskih i inih artefakata na ovim prostorima!, zabrinuto će Brakus.
Osim toga, dodao je da za kulturno – umjetničke manifestacije planiran je samo atrij, donja galerija i dvorište ispred ulaza, uz hodnik i sanitarni čvor. Time se mogućnost održavanja manifestacija u zimskim uvjetima i kod loših vremenskih prilika, svodi na galeriju, koja može primiti maksimalno 150 posjetitelja.
Po tom pitanju ne bi trebalo biti straha, barem tako tvrdi ravnatelj Arheološkog muzeja Darko Komšo.
- Dio prostora doista će služiti kao deponij arheoloških artefakata, ali on će biti poluotvorenog tipa te ćemo organizirati posjete turista cjelokupne utvrde te nam svakako nije namjera zaključati utvrdu i obustaviti komunikaciju s javnosti, istaknuo je Komšo.
Što se tiče kulturnih manifestacija, one će se i dalje održavati, kaže Komšo, a za dodjelu termina korištenja prostora, odlučivat će Grad. Istaknuo je i da je uvijek za suradnju sa svakim tko bude koristio prostor.
Novo doba za fortice!
Vizije su različite, to je očigledno. Od velike party destinacije do mirne, turističke atrakcije… No je li Grad dodjelom prostora muzeju donio zaključak da se radi o najboljem rješenju?
- Svakako je potrebno zajedničko i temeljito planiranje velikog broja društvenih subjekta i financije, odnosno održivi model funkcioniranja, razumno će Fekete.
I istina, vratiti fortici sjaj te je učiniti produktivnom za sve, naše građane, zahtjeva pomno razmišljanje. Brakus je uvjeren da upravo njihova udruga ima dovoljno kapaciteta da pomaže u održavanju fortice. Kako kaže, uz adekvatnih sponzora i spremnosti njihovih članova za volontiranje, mogli bi se brinuti o takvom, nekakvom lokalitetu, slijedeći smjernice konzervatorskog odjela.
No, veličina prostora koja se trenutno nudi, budući da dio prostora dobiva Arheološki muzej, premala je za stvaranje tako velikog branda.
Fekete je pak skeptičan.
- Ne mislim da postoji dovoljno jaka udruga u Istri koja bi sama uspjela zaštiti, obnavljati i unaprijediti dodanom vrijednosti jednu forticu i učinit je samoodrživom, a da ostane na usluzi javnom interesu, veli Fekete.
Dodao je da bi savezi udruga mogli jasnije i produktivnije odgovoriti na izazov oplemenjivanja ovih dobara u svrhu zaštite i podizanja kvalitete života u cijeloj zajednici, ni nije siguran da postoji tako institucionalno i ideološki jak savez udruga u Istri.
U svakom slučaju, udruga E Artists pokazala je inicijativu i viziju drugačijeg, popularnog Fort Bourguignona, što je dokaz da u Puli ima ideja i volje za oživljavanje fortice. Udruge su pokazale veliku zainteresiranost za uzidizanje te značajne baštine, te kako kaže Fekete, za fortice je važno da se krene u akciju.
-Utvrde su svjedoci povijesti u našoj blizini, veliko kulturno, ali i materijalno bogatstvo, a neke od njih ni ne primjećujemo u svojoj blizini, pomalo blesavo, zar ne?, zaključio je Fekete.
Napisala Vlasta VUJAČIČ