VRIJEME JE ZA FORT BOURGUIGNON

12.01.2011.

Potpisom pul­skog gra­do­na­čel­ni­ka Borisa Miletića, mije­nja se sud­bi­na poz­na­te utvr­de Fort Bourguignon. Dosad se ova aus­tro­ugar­ska gra­đe­vi­na koris­ti­la u raz­no­raz­ne svr­he, prvens­tve­no kao mjes­to okup­lja­nja lju­bi­te­lja elek­tro­nič­ke glaz­be na sva­ko­ja­kim mani­fes­ta­ci­ja­ma. Međutim, odne­dav­nom Odlukom Grada stva­ri se odvi­ja­ju u dru­gom smje­ru. Za otpri­li­ke šest mje­se­ci, uprav­lja­nje bi for­ti­com tre­ba­lo pre­ći će u ruke dru­ge ins­ti­tu­ci­je – Arheološkog muze­ja Istre koji bi pros­tor isko­ris­tio u svr­hu skla­di­šte­nja i izla­ga­nja zna­čaj­nih, arhe­olo­ških iskopina.

Donesena Odluka nije baš sva­ko­me lako pala. Tako pri­mje­ri­ce, udru­ga E Artists ite­ka­ko će osje­ća­ti nje­ne pos­lje­di­ce budu­ći da su se u Fort Bourguignonu, u pos­ljed­njih četi­ri mje­se­ca otka­ko udru­ga dje­lu­je, odr­ža­va­li par­tyji elek­tro­nič­ke glaz­be na koji­ma je bilo više od 500 posje­ti­te­lja. Što će se onda dogo­di­ti s tak­vim doga­đa­nji­ma? Hoće li biti mjes­ta u gra­du za njih? Može li Arheološki muzej Istre napra­vi­ti brand od ove utvr­de? Sve su to pita­nja na koje tre­ba odgo­vo­ri­ti, budu­ći da je Arheološki muzej Istre dobio pra­vo kori­šte­nje pros­to­ra na dva­de­set godina.

dfdf

Prosvjedom do dijaloga

Ova zna­čaj­na odlu­ka, utje­cat će na pla­no­ve onih udru­ga zain­te­re­si­ra­nih za kori­šte­nje i „oživ­lja­va­nje“ utvr­de“. U želji da udru­že­nja gra­đa­na ne izgu­be ovaj, pre­poz­nat­ljiv pros­tor, udru­ga E Artists odlu­či­la se na pro­s­vjed koji će se odr­ža­ti 18. siječ­nja na pul­skom Forumu.

- Na pro­s­vjed smo se odlu­či­li iz jedi­nog raz­lo­ga koji jest legi­ti­man, a taj je zbog odbi­ja­nja bilo kak­vog dija­lo­ga od stra­ne pul­ske, grad­ske vlas­ti, pojas­nio je pred­sjed­nik udru­ge E Artists Josip Brakus.

Nadodao je tome da „nes­prem­nost pul­ske grad­ske vlas­ti za jedan iskren i sadr­žaj­no na činje­ni­ca­ma bazi­ran raz­go­vor s ciljem rje­ša­va­nja ove pro­ble­ma­ti­ke i nada­lje izos­ta­je, a obzi­rom da su sve demo­krat­ske meto­de pro­mi­ca­nja naših inte­re­sa iscrp­lje­ne, pro­s­vjed, naža­lost, osta­je jedi­ni način“. Pojasnio nam je i da je riječ o afir­ma­tiv­nom pro­s­vje­du budu­ći da će u pot­pu­nos­ti biti obi­lje­žen dj-nas­tu­pi­ma nji­ho­vih čla­no­va. Naravno, napo­me­nuo je Brakus da se pro­s­vjed neće odr­ža­ti uko­li­ko grad­ske struk­tu­re poka­žu dobru volju za pre­go­va­ra­nje o problematici.

O novo­nas­ta­loj zbr­ci, upi­ta­li smo za miš­lje­nje pul­skog akti­vis­ta Fekete Elvisa iz Udruge za zašti­tu i oživ­lja­va­nje utvr­de Casoni vec­c­hi. Već nam je na samom počet­ku kazao da osob­no ne voli pro­s­vje­de te ih vidi kao neku zad­nju moguć­nost uspos­ta­ve demo­krat­skog, nena­sil­nog dija­lo­ga s vlašću.

- Volio bih da kao gra­đa­ni aktiv­no sudje­lu­je­mo u pro­ce­si­ma dono­še­nja odlu­ka i vred­no­va­nja pro­ce­sa koji nas se tiču, tako da do gra­đan­skog nepos­lu­ha i pro­s­vje­da uop­će ne mora ni doći, pojas­nio je Fekete.

Međutim, istak­nuo je i da osvje­šta­va­nje gra­đa­na o for­ti­ca­ma i o siner­gi­ji s elek­tro­nič­kom glaz­bom već su samom naj­a­vom pro­s­vje­da uči­ni­li dobru stvar za jav­nost, a vje­ru­je da će i sam pro­s­vjed to učiniti.

Cijeli inter­v­ju s E Artists pogle­daj­te ovdje: Intervju s E Artists

Vizija Fort Bourguignona

Hoće li nado­la­ze­ći pro­s­vjed ima­ti efek­ta, to još nit­ko ne može zna­ti, ali činje­ni­ca jest da je utvr­da jav­no dobro i da korist od nje mogu ima­ti i obič­ni gra­đa­ni. Isto tako, for­ti­ca se zbog svo­jeg veli­kog poten­ci­ja­la tre­ba oču­va­ti i „zaži­vje­ti“. Povezano s time, pos­tav­lja se pita­nje buduć­nos­ti Fort Bourguignona.

- Meni je osob­no sta­lo, a mis­lim da govo­rim u ime svih dj‑a elek­tro­nič­ke glaz­be u svim nje­nim smje­ro­vi­ma i ne samo u ime čla­no­va naše udru­ge, izgra­di­ti Fort Bourguignon u jedan mul­ti­me­dij­ski i poli­va­lent­ni kom­pleks, podi­je­lio je Brakus svo­ju vizi­ju fortice.

Dodao je i da gos­to­va­njem glo­bal­nih umjet­ni­ka elek­tro­nič­kog zvu­ka i sudje­lo­va­njem zna­čaj­nih pro­mo­to­ra u orga­ni­zi­ra­nju raz­nih even­ta, Fort Bourguignon je eta­bli­ran kao jedan od naj­z­na­čaj­ni­jihbran­do­va ove glaz­be, na ovim pros­to­ri­ma. Uz pomoć hrvat­skih i stra­nih dj‑a i pro­du­cen­ta, tvr­di Brakus, u Fort Borguginonu odvi­jao bi se pro­gram kroz cije­lu godi­nu, kao i orga­ni­zi­ra­le radi­oni­ce i ton­ski stu­dio, a nas­to­ja­li bi i dos­ti­ći ime par­ty des­ti­na­ci­je, kak­vu uži­va­ju neki top – klu­bo­vi u Europi.

dfgdfgf

Međutim, čin dava­nja pros­to­ra na kori­šte­nje Arheološkom muze­ju Istre, može­mo zaklju­či­ti da Grad ima svo­ju vizi­ju for­ti­ce. Kakvu vizi­ju? To nismo mogli odgo­net­nu­ti, budu­ći da do tre­nut­ka obja­ve član­ka nismo uspje­li dobi­ti neka­kav komen­tar od pro­čel­ni­ka Upravnog odje­la za komu­nal­ni sus­tav i imo­vi­nu, Damira Prhata.

Brakusa bri­ne i moguć­nost da se utvr­da zakr­či veli­kim kame­nim eks­po­nen­ti­ma, ponaj­vi­še zbog pro­jek­ta rekons­truk­ci­je zgra­de Arheološkog muzeja.

- Kad se utvr­da jed­nom zakr­či s gomi­lom kame­no­plas­ti­ke teško da će iče­mu moći pos­lu­ži­ti osim biti naj­ve­će skla­di­šte rim­skih i inih arte­fa­ka­ta na ovim pros­to­ri­ma!, zabri­nu­to će Brakus.

Osim toga, dodao je da za kul­tur­no – umjet­nič­ke mani­fes­ta­ci­je pla­ni­ran je samo atrij, donja gale­ri­ja i dvo­ri­šte ispred ula­za, uz hod­nik i sani­tar­ni čvor. Time se moguć­nost odr­ža­va­nja mani­fes­ta­ci­ja u zim­skim uvje­ti­ma i kod loših vre­men­skih pri­li­ka, svo­di na gale­ri­ju, koja može pri­mi­ti mak­si­mal­no 150 posjetitelja.

Po tom pita­nju ne bi tre­ba­lo biti stra­ha, barem tako tvr­di rav­na­telj Arheološkog muze­ja Darko Komšo.

- Dio pros­to­ra dois­ta će slu­ži­ti kao depo­nij arhe­olo­ških arte­fa­ka­ta, ali on će biti polu­otvo­re­nog tipa te ćemo orga­ni­zi­ra­ti posje­te turis­ta cje­lo­kup­ne utvr­de te nam sva­ka­ko nije namje­ra zaklju­ča­ti utvr­du i obus­ta­vi­ti komu­ni­ka­ci­ju s jav­nos­ti, istak­nuo je Komšo.

Što se tiče kul­tur­nih mani­fes­ta­ci­ja, one će se i dalje odr­ža­va­ti, kaže Komšo, a za dodje­lu ter­mi­na kori­šte­nja pros­to­ra, odlu­či­vat će Grad. Istaknuo je i da je uvi­jek za surad­nju sa sva­kim tko bude koris­tio prostor.

Novo doba za fortice!

elvis-fekete-440x586Vizije su raz­li­či­te, to je oči­gled­no. Od veli­ke par­ty des­ti­na­ci­je do mir­ne, turis­tič­ke atrak­ci­je… No je li Grad dodje­lom pros­to­ra muze­ju donio zaklju­čak da se radi o naj­bo­ljem rješenju?

- Svakako je potreb­no zajed­nič­ko i teme­lji­to pla­ni­ra­nje veli­kog bro­ja druš­tve­nih subjek­ta i finan­ci­je, odnos­no odr­ži­vi model funk­ci­oni­ra­nja, razum­no će Fekete.

I isti­na, vra­ti­ti for­ti­ci sjaj te je uči­ni­ti pro­duk­tiv­nom za sve, naše gra­đa­ne, zah­tje­va pom­no raz­miš­lja­nje. Brakus je uvje­ren da upra­vo nji­ho­va udru­ga ima dovolj­no kapa­ci­te­ta da poma­že u odr­ža­va­nju for­ti­ce. Kako kaže, uz adek­vat­nih spon­zo­ra i sprem­nos­ti nji­ho­vih čla­no­va za volon­ti­ra­nje, mogli bi se bri­nu­ti o tak­vom, nekak­vom loka­li­te­tu, sli­je­de­ći smjer­ni­ce kon­zer­va­tor­skog odjela.

No, veli­či­na pros­to­ra koja se tre­nut­no nudi, budu­ći da dio pros­to­ra dobi­va Arheološki muzej, pre­ma­la je za stva­ra­nje tako veli­kog bran­da.

Fekete je pak skeptičan.

- Ne mis­lim da pos­to­ji dovolj­no jaka udru­ga u Istri koja bi sama uspje­la zašti­ti, obnav­lja­ti i una­pri­je­di­ti doda­nom vri­jed­nos­ti jed­nu for­ti­cu i uči­nit je samo­odr­ži­vom, a da osta­ne na uslu­zi jav­nom inte­re­su, veli Fekete.

Dodao je da bi save­zi udru­ga mogli jas­ni­je i pro­duk­tiv­ni­je odgo­vo­ri­ti na iza­zov ople­me­nji­va­nja ovih doba­ra u svr­hu zašti­te i podi­za­nja kva­li­te­te živo­ta u cije­loj zajed­ni­ci, ni nije sigu­ran da pos­to­ji tako ins­ti­tu­ci­onal­no i ide­olo­ški jak savez udru­ga u Istri.

U sva­kom slu­ča­ju, udru­ga E Artists poka­za­la je ini­ci­ja­ti­vu i vizi­ju dru­ga­či­jeg, popu­lar­nog Fort Bourguignona, što je dokaz da u Puli ima ide­ja i volje za oživ­lja­va­nje for­ti­ce. Udruge su poka­za­le veli­ku zain­te­re­si­ra­nost za uzi­di­za­nje te zna­čaj­ne bašti­ne, te kako kaže Fekete, za for­ti­ce je važ­no da se kre­ne u akciju.

-Utvrde su svje­do­ci povi­jes­ti u našoj bli­zi­ni, veli­ko kul­tur­no, ali i mate­ri­jal­no bogat­stvo, a neke od njih ni ne pri­mje­ću­je­mo u svo­joj bli­zi­ni, poma­lo ble­sa­vo, zar ne?, zaklju­čio je Fekete.

Napisala Vlasta VUJAČIČ