Mate Balota živi i danas
Prije 114 godina rođen je Mijo Mirković, velikan hrvatske i istarske književnosti, poznat i kao Mate Balota. Tim je povodom, ispred Zavičajne knjižare Petit, sinoć održana „Večer čakavske poezije i uglazbljenih stihova Mate Balote“.

Budimir Žižović, voditelj programa, na samom je početku pozvao novinara i publicistu Mirka Uroševića da kao, jedan od najboljih poznavatelja njegova lika i djela, govori o Baloti. Urošević se prisjetio davne 1968. godine, kada je kao mladi novinar Vjesnika, dolazio na ove prostore kako bi prisustvovao Susretima na dragom kamenu, koji su se prestali održavati 2000. godine. Iz tih je susreta proizašao 21 zbornik.
Publici je spomenuo i nekoliko zanimljivosti iz Balotine biografije, poput one da je Balota, kao novinar „Narodnog lista“ došao u Pulu i da je živio u Krmpotićevoj knjižari za koju smatra, da bi trebala postati Domom Mate Balota. Tu se Mijo Mirković, 5. siječnja 1918., po prvi put potpisao pseudonimom Mate Balota.
- Balota živi i danas i ima razloga da se susrećemo. Interes za njim raste, iako ga u školskim udžbenicima nema dovoljno. U veljači iduće godine bit će pedeset godina da nas je Balota napustio, te su već u pripremi aktivnosti koje će se održati u Raklju, u zagrebačkom Klubu studenata Istre „Mate Balota“ i u Puli, rekao je Urošević.

[lang_hr] Zahvaljujući sjajnim interpretacijama učenika iz OŠ Vladimir Nazor moglo se čuti i Balotine stihove, poput „Govore da nisam fin“, „Pastirica“, te „Dragi kamen“. Za ples, pjesmu i svirku pobrinuo se, pak, KUD „Mate Balota“ iz Raklja, a na samom kraju večeri Bruno Krajcar je svojim obradama na još jedan način prisutnima približio Balotu. Krajcar je sa svojega albuma „Mate Balota“, za kojeg je nagrađen i Porinom, otpjevao pjesme „Koza“, „Kalavojna“, „Dragi kamen“ i „Šparoge“.[/lang_hr]

- Prava poezija vajk živi, zaključio je Bruno Krajcar, a zahvaljujući ovakvim manifestacijama, sigurno je da će i Balotina djela poživjeti, te da nikad neće biti zaboravljen.
Tekst i foto: L.Z