Izložba „Monkodonja i Mušego“ u Arheološkom muzeju Istre
Otvorenje izložbe „Monkodonja i Mušego“, bit će održano u petak, 4. rujna, u 12 sati u pulskoj galeriji C8. Izložba „Monkodonja i Mušego“ prvi put je postavljena 2009. godine u Zavičajnom muzeju Grada Rovinja. Tada su autori Bernhrad Hänsel, Biba Teržan, Kristina Mihovilić i Damir Matošević, željeli prikazati rezultate desetogodišnjeg istraživanja gradine Monkodonja i nekropole tumula na Mušego kod Rovinja.
Istraživanja su vršena u suradnji njemačkog instituta – Institut für Prähistorische Archäologie, Freie Universität iz Berlina, slovenskog Oddelka za arheologijo, Sveučilišta u Ljubljani, Arheološkog muzeja Istre iz Pule i Zavičajnog muzeja Grada Rovinja. Sredstva za istraživanja su bila osigurana od strane Deutsche Forschungsgemeninschaft, Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Arheološkog muzeja Istre, Grada Rovinja i brojnih sponzora. Nakon Rovinja, ista je izložba bila postavljena još u Narodnom muzeju Slovenije u Ljubljani, a zatim i u Pokrajinskom muzeju u Kopru, 2011. godine.
Gradina Monkodonja, danas predstavlja najopsežnije istraženo brončanodobno utvrđeno naselje na području Istre, ali i istočne obale Jadrana, pa čak i Srednje Europe. Paralelno s iskopavanjima vršeno je restauriranje i djelomična rekonstrukcija građevinskih elemenata, koji su prezentirani u prostoru. Za takav način rada dobivena je prestižna nagrada EUROPA NOSTRA za 2002. godinu.
Isti način sustavnog istraživanja i restauriranja građevinskih elemenata primijenjen je i na grobnim tumulima na Mušegu, za koje se pretpostavlja da se radi o dijelu nekropole elite s Monkodonje.
Na oba lokaliteta postavljeni su informativni panoi i uređeni prilazni putevi, tako da predstavljaju početak uređivanja arheološkog parka.
Poseban detalj ove izložbe čini idejni projekt arhitekta Željka Kovačića za uređenje Muzeja Monkodonja – Mušego / Brončanodobna Istra, s predviđenim položajem uz prilazni put.
Izložba se može pogledati od 4. do 23. rujna. Ulaz je slobodan.