26. Sa(n)jam knjige u Istri: Doručak s Oljom Savičević Ivančević

08.06.2021.

“Rušimo mostove između dalekih država, a gradimo zidove s onim nama susjednim”

• Popularan pro­gram Sajma knji­ge u Istri, Doručak s auto­rom, 7. je lip­nja ugos­tio Olju Savičević Ivančević , a vodi­telj je bio Aljoša Pužar. Priznata knji­žev­ni­ca i pjes­ni­ki­nja od proš­le je godi­ne split­sku adre­su zami­je­ni­la zagre­bač­kom. Tamo je dose­li­la uoči pan­de­mi­je i potre­sa, no, kako kaže, bit će to jed­no­ga dana pri­ča za unu­ke. Unatoč svim neda­ća­ma, bila je to za nju lije­pa godi­na, vodi­la je radi­oni­ce pisa­nja i dru­ži­la se s pjesnicima.

„Čudno mi je bilo kada sam nakon šest mje­se­ci pono­vo ugle­da­la more. To je prvi put u mom živo­tu da sam tako dugo bila bez mora“, ispri­ča­la je. Dodala je kako ju je rod­na Dalmacija obli­ko­va­la i u pot­pu­nos­ti for­mi­ra­la, iako i dala otpor nas­pram nekih stva­ri. U Split se vra­ti­la nakon stu­di­ja i s vre­me­nom ga poče­la gle­da­ti dru­gim oči­ma. „To se dogo­di kako čovjek odras­ta, a i gra­do­vi se mije­nja­ju. Mislim da bi u nekom ide­al­nom svi­je­tu bilo super u jed­nom gra­du živje­ti pet godi­na i onda se pre­se­li­ti. Taman kad ga pres­ta­neš ide­ali­zi­ra­ti, upoz­naš ga i shva­tiš neke nje­go­ve nedos­tat­ke koje nje­go­vi žite­lji vide“, sma­tra Olja. „Donedavno nisam ima­la potre­bu oti­ći iz Splita, no u jed­nom mi je tre­nut­ku ondje pos­ta­lo pre­ti­jes­no. To ima više veze sa mnom nego sa Splitom“, doda­la je.

Govoreći o radu na radi­oni­ca­ma pisa­nja kaza­la je kako je čita­nje jedi­ni način da se nauči i pisa­ti. Neki, kaže, neće nikad pos­ta­ti pis­ci ali će, pola­ze­ći radi­oni­ce, pos­ta­ti bolji čitatelji.

Osvrnula se i na žen­ske pis­ce te istak­nu­la kako spi­sa­te­lji­ce sla­bi­je pro­la­ze, manje su nagra­đi­va­ne, istak­nu­la je da pos­to­ji pod­svi­jest da to žen­sko pismo manje vri­je­di: „A mis­lim da je dobro da žene daju pogled na muški svi­jet. Ja pišem stva­ri kako ih vidim, smi­ješ­na mi je ta podje­la na žen­ski i muški svi­jet. Mislim da muškar­ci i žene mogu biti dobri pri­ja­te­lji. Možda je raz­log tomu odras­ta­nje uz mog oca koji je imao dvi­je kće­ri“, ispri­ča­la je.

„Ženska per­s­pek­ti­va je moj sve­mir. Djevojaštvo, odras­ta­nje, patri­jar­hat, sen­zu­al­nost, Mediteran… Zanimale su me čul­ne stva­ri“, zaklju­či­la je.

Tijekom raz­go­vo­ra Pužar se pri­sje­tio veli­ke knji­žev­ni­ce Daše Drndić koja je pre­mi­nu­la pri­je tri godi­ne. Olja je istak­nu­la kako je ona zna­la pisa­ti iz muške per­s­pek­ti­ve, a to je, sma­tra, ono što je u knji­žev­nos­ti sjaj­no. Pužar ju je pitao sme­ta li joj kada je pita­ju o maj­čins­tvu na što je rek­la da je ne sme­ta­ju tak­va pita­nja i da bi muškar­ce tre­ba­lo pita­ti o očins­tvu, što bi bilo vri­jed­no za sve.

„Razlika je u živo­tu u maj­čins­tvu i pri­je nje­ga. Neke stva­ri kada pos­ta­neš maj­ka više ne možeš radi­ti, moraš bira­ti. No čes­to nam je ono samo „sku­ža“ da ne radi­mo neke stva­ri“, sma­tra Olja.

Veli da je pisa­ti o iskus­tvu maj­čins­tva poseb­na niša. „Zanimljivo je čita­ti što maj­ke ima­ju za reći, mno­ga su neis­pi­sa­na iskus­tva. Mene manje zani­ma raz­bi­ja­nje tabua, više me zani­ma­ju isti­na i iskre­nost“, nagla­si­la je.

U raz­go­vo­ru su se dotak­li i pisa­nja za dje­cu a Olja je rek­la kako je dje­čja knji­žev­nost zani­ma jer je i sama bila dije­te i želi to pra­vo na igru. Prisjetila se kako je nje­na gene­ra­ci­ja odras­la na sjaj­nim pis­ci­ma za djecu.

„Ivica Buljan me jed­nom pri­go­dom nazvao da radim son­go­ve za „Ružno pače“, a riječ je o suvre­me­noj adap­ta­ci­ji pri­če. Sjela sam i nakon mno­go vre­me­na poče­la rukom pisa­ti, drže­ći olov­ku i to me vra­ti­lo u kori­jen“, ispri­ča­la je te doda­la da je potom anga­ži­ra­na u kaza­li­štu luta­ka, pa na pred­sta­vi „Šegrt Hlapić“ a potom je poče­la pisa­ti i svo­je tekstove.

Govora je bilo i o jezi­ku s kojim, veli, nema pro­ble­ma. „On ima neki svoj put. Ja sam odras­la pomi­je­ša­nih gena, onih dal­ma­tin­skih, bosan­skih i crno­gor­skih i sma­tram to svo­jim život­nim bogat­stvom. Nasilno odva­ja­nje tih jezi­ka je nepri­rod­no. Književnost pre­la­zi gra­ni­ce, a mi pra­vi­mo pro­blem ondje gdje ga nema, ruši­mo mos­to­ve izme­đu dale­kih drža­va, a gra­di­mo zido­ve s onim nama susjed­nim“, ispri­ča­la je i nagla­si­la kako se nada da će to pos­ta­ti ire­le­vant­no pitanje.

„Mene su do moje 15. godi­ne sma­tra­li čudom od dje­te­ta, zbog mog pre­zi­me­na da bi se odjed­nom poče­la izbje­ga­va­ti pred­sta­vi­ti punim ime­nom i pre­zi­me­nom, no moje se ime vra­ti­lo kroz književnost.“

S obzi­rom na to da je tije­kom godi­na nani­za­la broj­ne nagra­de i priz­na­nja, Pužar ju je pitao što je za nju uspjeh. „To me ne koči. Svatko voli neko priz­na­nje, lije­pa je to pot­vr­da i lije­po je da dođe, no vječ­no osta­je ta neka nesi­gur­nost, poseb­no kad su tu neg­dje pis­ci uz koje sam odras­la“, priz­na­la je i doda­la da nije sva­ka nagra­da pobje­da te da s prak­tič­ne stra­ne, one finan­cij­ske, nagra­da ite­ka­ko dobro dođe jer njo­me „kupi vri­je­me do idu­će knjige“.

Pužar je htio čuti auto­ri­či­no viđe­nje lju­ba­vi. Istaknula je kako je za nju osje­ćaj zaljub­lje­nos­ti jako bitan, a to ne mora zna­či­ti samo biti zaljub­lje­nost u part­ne­ra, već i u grad, dije­te… „Zaljubljenost je, poput pisa­nja, velik osje­ćaj i lako pos­ta­ne­te ovis­ni o nje­mu, kao i o pisa­nju“, rek­la je.

Na pita­nje kako i kada piše ispri­ča­la je da je to odmah uju­tro kad se dig­ne. „Obožavam kavu i jedva čekam sva­ko jutro da je sku­ham i popi­jem. Onda, uz kavu, sje­dam za raču­na­lo i čitam napi­sa­no. Uživam u ure­đi­va­nju tek­s­ta, to mi je naj­ljep­ši dio pisa­nja“, istak­nu­la je. Planova nema pre­vi­še, nas­to­ji živje­ti u tre­nut­ku i naj­sret­ni­ja je kad to uspi­je. Priznala je da je hra­bri­ja kao spi­sa­te­lji­ca nego kao osoba.

O svi­je­tu danas u doba pan­de­mi­je rek­la je da je na počet­ku bila pres­trav­lje­na jer smo dola­skom koro­na­vi­ru­sa osta­li bez buduć­nos­ti, a samim time i sadaš­njos­ti no doda­la da lju­di brzo zabo­rav­lja­ju i lako se navik­nu, pogo­to­vo na bolje, sada kad pola­ko popu­šta­ju epi­de­mi­olo­ške mjere.

„Nastojim više ne biti toli­ko stro­ga pre­ma lju­di­ma i vje­ru­jem u ljud­skost, uspr­kos sve­mu“, rek­la je na kraju.

Tekst Paola ALBERTINI

Fotografije Mladen JERGOVIĆ/arhiva Sa(n)jam kjni­ge u Istri