Post festum 26. Sa(n)jam knjige u Istri: Doručak s autorom – Ivica Đikić

15.06.2021.

Vlasnicima medija je poslovni interes važniji od novinarstva

• Novinar, knji­žev­nik, publi­cist i sce­na­rist, Ivica Đikić, gos­to­vao je 12. lip­nja na Doručku s auto­rom, 26. Sajma knji­ge u Puli. Rodom je iz Tomislavgrada koji je, pre­ma nje­go­vim rije­či­ma neo­bi­čan spoj Bosne, Hercegovine i Dalmacije čiji se utje­ca­ji osje­te u jezi­ku, kul­tu­ri i hra­ni. Odrastavši tamo for­mi­rao je jedan pose­ban iden­ti­tet, a mno­gi lju­di koji su odras­li ondje, rekao je, otiš­li su u umjetnost.

Njegovo je odras­ta­nje pre­ki­nu­to ratom, imao je 14 godi­na kada je rat „u veli­koj mje­ri obri­sao sve ono što je bilo pri­je“. „Bio sam dije­te koje je ima­lo vlas­ti­te inte­re­se i volio sam biti sam. Inače je to bilo jed­no sasvim obič­no dje­tinj­stvo – nogo­met, uli­ca, kuća obi­telj…“, ispri­čao je Đikić te dodao da je rat svo­jom sna­gom sve to „pokrio“.

Istaknuo je kako je i danas rat čes­ta tema raz­go­vo­ra a pre­su­de poput one Ratku Mladiću, vrlo brzo nas vra­te u rat­no doba. Smatra kako se name­će pita­nje je li rat­na prav­da uop­će mogu­ća kad je, pri­mje­ri­ce, Mladić, neko­me heroj a neko­me zločinac.

„I manje od tak­vih doga­đa­ja potreb­no je da se men­tal­no opet vra­ti­mo u rat. Naravno da nije zdra­vo živje­ti u tom vre­me­nu, ali to je jed­nos­tav­no tako. Čak se ni film ne mogu sni­ma­ti ako neka udru­ga bra­ni­te­lja kaže da je anti­hr­vat­ski. To je naš život od 1945. godi­ne i to je raz­log zbog kojeg u mno­go­če­mu zaos­ta­je­mo“, sma­tra Đikić. Osvrnuo se i na geno­cid koji je, miš­lje­nja je, držav­ni zlo­čin a ne poje­di­nač­ni. „Svi su rat­ni zlo­čin­ci nakon rata dobi­li sta­no­ve od drža­ve, rat­ne miro­vi­ne i živje­li nor­mal­no. To što se doga­đa­lo nakon geno­ci­da je veći dokaz uple­te­nos­ti drža­ve, nego sami geno­cid“, rekao je.

Voditelj Aljoša Pužar pitao ga je da komen­ti­ra sta­nje u novi­nar­stvu danas na što je Đikić izja­vio da je ono samo kari­ka­tu­ra nečeg što bi tre­ba­lo biti. Majka mu je bila novi­nar­ka, a i on se time počeo bavi­ti sa 16 godi­na. „Novinarstvo mi je bilo prvi i jedi­ni izbor. Osjećao sam strast pre­ma tome koja je, vre­me­nom, jenja­va­la. Sad je već dugo nemam. No, ja novi­nar­stvo volim i poštu­jem. To je važan i lijep posao“, izja­vio je Đikić.

Istaknuo je da kod nas danas nema pros­to­ra za ozbilj­no novi­nar­stvo. Ono je pri­je sve­ga lije­po pisa­nje, no novi­nar­stvo je i istra­ži­va­nje, raz­go­va­ra­nje, tele­fo­ni­ra­nje… Upravo je zbog tog lije­pog pisa­nja, kaže, zavr­šio u Feralu, prvo kao ured­nik a potom i novi­nar, sve do nje­go­va gaše­nja. „Feral je odli­ko­vao taj lijep način pisa­nja, ne samo teme o koji­ma se pisa­lo. Sadržajno i lije­po pisa­nje bio je kri­te­rij za ući u Feral“, ispri­čao je nagla­siv­ši kako je veli­ka neprav­da Feral svo­di­ti samo na teme o koji­ma se pisa­lo, a ne način na koji se pisa­lo, a koji je bio sko­ro pa literaran.

Danas se, sma­tra Đikić, u medi­ji­ma doga­đa jedan para­doks – digi­tal­ne teh­no­lo­gi­je nam omo­gu­ća­va­ju da svat­ko može napi­sa­ti i obja­vi­ti blog, obja­vu na Facebooku, napi­sa­ti što god želi i to je dobro, to je odraz demo­graf­skog druš­tva. Međutim, kaže kako je u među­vre­me­nu nes­ta­lo ono što je novi­nar­stvo. „Novinarstvo je zanat, mora­ju se pošti­va­ti odre­đe­ne pro­ce­du­re, pra­vi­la, pro­to­kol, novi­nar­stvo vam garan­ti­ra da je pošto­van neki pro­ces. A to se kod nas izgu­bi­lo, za raz­li­ku od dru­gih zema­lja, pri­mje­ri­ce Njemačke, gdje to još uvi­jek pos­to­ji“, veli Đikić.

„Paradoks je taj što, una­toč demo­kra­ci­ji, živi­mo u dobu kad novi­nar­stvo nije slo­bod­no. Duga je to tra­di­ci­ja no sad smo u fazi kad to naj­vi­še ovi­si o redak­ci­ji, vlas­ni­ci­ma, a ne samo o poli­ti­ci. Vlasnicima medi­ja je pos­lov­ni inte­res važ­ni­ji od novi­nar­stva. Njima je, na žalost, medij kojeg posje­du­ju polu­ga za neke unos­ni­je pos­lo­ve. Novine koris­te za nega­tiv­no pisa­nje o nekom minis­tru koji mu nije dao gra­đe­vin­sku dozvo­lu za hotel koji gra­di, pa ga želi smi­je­ni­ti“, kaže Đikić i nagla­ša­va kako su novi­ne za vlas­ni­ke sred­stvo ucje­ne, a ne jav­no dobro. „A ako ne slu­ži inte­re­su jav­nos­ti, onda novi­nar­stvo nema smis­la. Novinari ne pišu o poli­ti­ča­ri­ma s koji­ma je vlas­nik dobar jer im o tome ovi­si pla­ća tj. posao“, ističe.

Đikić je dobio mno­ge knji­žev­ne nagra­de, obja­vio je 11 knji­ga od čega pet nagra­đi­va­nih roma­na. Stoga ga je Pužar upi­tao što za nje­ga zna­či uspjeh.

„Smatram da je čovjek uspje­šan kad je sre­tan s onim što radi i kako živi. Ja sam i dalje sre­tan kad pišem, iako mi to nije lako. No kad uspi­jem sam sre­tan“, izja­vio je.

Pisanje sce­na­ri­ja za uspješ­nu dram­sku seri­ju „Novine“ u reži­ji Dalibora Matanića bilo mu je prvo iskus­tvo pisa­nja sce­na­ri­ja. Komentirajući činje­ni­cu da je Netflix otku­pio pra­va na seri­ju, Đikić je rekao da je to nešto dois­ta veli­ko, ali da se od toga ne živi. Ono što ga je fra­pi­ra­lo jesu reak­ci­je iz Južne Amerike i dru­gih zema­lja koje su tu oči­to pre­poz­na­le nešto svo­je, novi­nar­stvo koje cvi­li pod kapi­ta­lom. „To je ono što je lije­po – da je net­ko pra­vil­no išči­tao ono što smo htje­li reći“, istak­nuo je.

Đikić danas piše za Novosti, jedan do dva tek­s­ta mje­seč­no, a na kra­ju je komen­ti­rao pan­de­mij­sko doba u kojem živi­mo. „Mislim da tre­ba ima­ti na umu da se sve stal­no mije­nja. Ljudi, stva­ri, svi­jet u kojem živi­mo. To je ono što tre­ba ima­ti na umu jer vri­je­me ne može­mo zaus­ta­vi­ti“, zaklju­čio je.

Tekst Paola ALBERTINI

Fotografije Mladen JERGOVIĆ/arhiva Sa(n)jam knji­ge u Istri