27. Sa(n)jam knjige u Istri: Doručak s autorom – Boris A. Novak

25.11.2021.

Autor pun istinitih i potresnih priča

• Boris A. Novak, slo­ven­ski pjes­nik, dra­ma­ti­čar i pre­vo­di­telj, pro­fe­sor kom­pa­ra­tiv­ne knji­žev­nos­ti i lite­rar­ne teori­je na Filozofskom fakul­te­tu Sveučilišta u Ljubljani, 22. stu­de­nog bio je gost Doručka s auto­rom 27. Sajma knji­ge u Istri.

Voditelj Aljoša Pužar upi­tao ga je za ini­ci­jal nje­go­vog sred­njeg ime­na, slo­va A koje je dodao. Kako je Novak rekao, oba su mu rodi­te­lja ima­la A kao prvo slo­vo ime­na, zva­li su se Ante i Anica, pa je uzeo nji­hov ini­ci­jal i na taj ima način odao počast. A jed­nom je pri­go­dom neki dru­gi Boris Novak podi­gao nje­gov hono­rar za napi­sa­nu pje­smu na fakul­te­tu, pa je on uveo to sred­nje slo­vo kako bi se raz­li­ko­vao od osta­lih Borisa Novaka koji ima mnogo.

Ispričao je kako mu je otac za živo­ta bio zatva­ran čak 23 puta, od toga ga je cen­tral­ni komi­tet par­ti­je dva puta osu­dio na smrt. Majka mu je bila novi­nar­ka, a zbog dje­ce kojoj se u pot­pu­nos­ti posve­ti­la, nije ostva­ri­la glaz­be­nu kari­je­ru. Iako mu se oba bra­ta bave glaz­bom, on, kaže, za glaz­bu nije bio nadaren.

„Od male­na sam slu­šao pri­če oca iz rata, sedam čla­no­va nje­go­ve obi­te­lji tra­gič­no je stra­da­lo u Prvom svjet­skom ratu, neki čak pod puška­ma vlas­ti­tih lju­di“, ispri­čao je Novak.

On je kao gim­na­zi­ja­lac 1970. godi­ne sudje­lo­vao u demons­tra­ci­ja­ma a otac ga je čes­to spa­ša­vao s obzi­rom na to da je imao iskus­tva i poz­na­vao suce i zatvor­ski sustav.

Mnoštvo strašnih sudbina

Od šokant­nih pri­ča ispri­čao je i kako je nje­go­va teta pro­ve­la čak devet godi­na na Golom oto­ku. 1992. godi­ne kćer ju je odve­la da živi kod nje u Švicarsku ali je pod sta­re dane zva­la svog neća­ka, Novaka da je odve­de u Mostar kako bi tamo umr­la. Nije, naime, zna­la da je tamo loša situ­aci­ja i da to nije moguće.

„Te su me straš­ne sud­bi­ne obi­lje­ži­le, a pri­ča­ju­ći mi o nji­ma, otac me pro­gra­mi­rao da ih napi­šem“, izja­vio je Novak napo­me­nuv­ši da je kao čovjek i pisac, po tom pita­nju uči­nio sve što je u nje­go­voj moći.

Novak je izme­đu osta­log radio i kao dra­ma­turg te je komen­ti­rao žanr radio dra­me: „To je fan­tas­ti­čan žanr, pisao sam ih s vese­ljem, pogo­to­vo dje­čje. Za dje­cu sam uvi­jek rado pisao jer zapra­vo nikad nisam odras­tao. Jednostavno se igram rije­či­ma, pišem za dje­cu kao sebi rav­ni­ma, pišem iz dje­te­ta u sebi“, napo­me­nuo je.

Novak je pot­pred­sjed­nik među­na­rod­nog PEN‑a, svjet­ske orga­ni­za­ci­je koja ove godi­ne sla­vi 100 godina.

„Misija i funk­ci­ja PEN‑a su spe­ci­fič­ne i ta je orga­ni­za­ci­ja, suprot­no nekim miš­lje­nji­ma, ite­ka­ko potreb­na“, nagla­sio je istak­nuv­ši da su nje­zi­ne temelj­ne vri­jed­nos­ti slo­bo­da izra­ža­va­nja pisa­ca i novinara.

„U okvi­ru PEN‑a nakon rata smo orga­ni­zi­ra­li huma­ni­tar­nu pomoć izbje­gli­ca­ma biv­še Jugoslavije i opsjed­nu­tog Sarajeva“, dodao je.

Uloga sveučilišta i pejsnički projekt

Novak je pro­fe­sor na Filozofskom fakul­te­tu u Ljubljani i sma­tra da je danas sve­uči­li­šte finan­cij­ska ins­ti­tu­ci­ja, ima komer­ci­jal­nu funk­ci­ju. No isti­če da ima pro­fe­so­ra koji su etič­ni i slu­že znanju.

„Ja se tru­dim inten­ziv­no radi­ti sa stu­den­ti­ma na pisa­nju, pre­vo­đe­nju i na sebe uze­ti etič­ku odgo­vor­nost“, veli i doda­je da su mu stu­den­ti zre­li, dobro rade i tru­de se.

Novakov opus mag­num je epos „Vrata nepo­vra­ta“, 44.000 sti­ho­va na 2300 stra­ni­ca u tri knji­ge – „Zemljovidi nos­tal­gi­je“, „Vrijeme oče­va“, te „Obitavališta duša“.

„Osjećam se kao pjes­nik kas­nog doba koji mora izre­ći neke stva­ri da ne budu zabo­rav­lje­ne. Zahvalan sam sud­bi­ni što mi je to dano jer nisam bio sigu­ran da ću uspje­ti“, rekao je.

„Čudan je to pjes­nič­ki pro­jekt, čiji mi rezul­tat puno zna­či a gdje se igram for­mom, rimom i slič­no“, dodao je Novak.

Hrvatska kul­tu­ra ima pošto­va­nje pre­ma poezi­ji, sma­tra i veli da se ugod­no izne­na­dio kad je svo­ju knji­gu vidio u izlo­gu jed­ne zagre­bač­ke knji­ža­re. To monu­men­tal­no dje­lo nas­ta­lo je nakon smr­ti nje­go­va oca koji je umi­rao para­lel­no s ras­pa­dom Jugoslavije. „Kad sam počeo s pisa­njem nisam bio zado­vo­ljan rezul­ta­tom pa sam tek 2008. godi­ne, kad mi je umr­la maj­ka, pono­vo počeo s pisa­njem i taj me ep više nije puštao, radio sam na nje­mu vrlo inten­ziv­no punih deset godi­na što je rezul­ti­ra­lo tri­ma knji­ga­ma“, ispri­čao je.

„Pišući ih, oži­vio sam sve te oso­be o koji­ma sam za živo­ta slu­šao, s nji­ma sam se smi­jao, sva­đao, na kra­ju ih tužan pus­tio“, rekao je Novak istak­nuv­ši kako je prva knji­ga veli­ki atlas nje­go­va sje­ća­nja, dru­ga knji­ga pra­ti sud­bi­nu nje­go­vih pri­ja­te­lja i rođa­ka, a tre­ća pri­ča je neo­bič­na i naj­bli­ža Danteu čiji je obožavatelj.

Priča o kaputu

Čudna i straš­na pri­ča o kapu­tu samo je jed­na u nizu koju je Novak ispri­čao na Doručku, a koju je čuo od svo­ga oca. Naime, nje­gov ujak, Leo Novak, brat nje­go­va oca, imao je zaruč­ni­cu Milenu godi­nu s kojom je 1938. godi­ne iz Ljubljane oti­šao u Skopje gdje su poma­ga­li ofor­mi­ti ondaš­nje kazalište.

No, Milena je ondje upoz­na­la dru­go­ga i kad se s Leom opra­šta­la na željez­nič­kom kolo­dvo­ru i bilo joj je hlad­no, on joj je dao svoj kaput. Kako je bilo jako hlad­no, Leo se raz­bo­lio, dobio je upa­lu plu­ća pa mu je brat dao nje­gov kaput.

On je kao sta­ri ile­ga­lac do kra­ja živo­ta u kapu­tu imao skri­ve­ne dže­po­ve i u nji­ma sva­ka­kav alat – male pile, žile­te, konop, za slu­čaj ako ga pono­vo zatvo­re da se može sna­ći u zatvo­ru i poku­ša­ti pobjeći.

Kad se nje­gov otac, Ante Novak, demo­bi­li­zi­rao sa svo­je pos­ljed­nje voj­ne funk­ci­je, nije imao kaput pa je išao u narod­ni maga­zin gdje je dobio čud­no poz­na­ti kaput u kojem je pri­mi­je­tio alat zaši­ven u skri­ve­nim dže­po­vi­ma. Pitao je odak­le im taj kaput a oni su mu rek­li da je iz ges­ta­pov­skog zatvo­ra u Mariboru.

„1988. godi­ne, kad sam prvi put tu pri­ču napi­sao u dram­skom obli­ku izmi­je­niv­ši ime­na kako je to moj otac zah­ti­je­vao, javi­la mi se Milena Godina. Napisala mi je u pismu kako čitav život nosi kaput koji joj je dao njen tadaš­nji zaruč­nik, nje­zi­na nikad pre­ža­lje­na lju­bav“, ispri­čao je Novak te dodao da je potom napi­sao i pje­sme o tome kako kapu­ti nose sve naše priče.

Tekst Paola ALBERTINI

Fotografije Manuel ANGELINI iz arhi­va 27. Sa(n)jam knji­ge u Istri