Završio 27. Sa(n)jam knjige u Istri: Devalvacija ljubavi? – okrugli stol na „vječnu temu“

30.11.2021.

Zašto danas „Volim te“ zvuči jeftinije nego ikad?

• Za nama je i 27. po redu Sa(n)jam knji­ge u Istri, ili „Crni sajam na kojem je novim, srp­skim, sojem poko­še­na hrvat­ska knji­žev­nost“, kako su se zad­njeg dana pri­sje­ti­li klo­no­vi Emir Imamović Pirke 17 i Boris Dežulović 14, u svom  „jav­lja­nju sa 127. sa(n)jma elek­trič­ne knji­ge i klo­ni­ra­nih auto­ra“, koji se doga­đa u Puli 2121., u vri­je­me 156. soja, kad je „cijep­lje­nje oba­vez­no na ula­zu i izla­zu, uz pre­do­če­nje pot­vr­de o cijepljenju“…

Snimku ovog „lakr­di­ja­še­nja“ u  back to the futu­re mani­ri s zavr­š­ne veče­ri, kad su dodi­je­lje­ne i nagra­de, može­te u cije­los­ti pogle­da­ti na You tube kana­lu Sa(n)jma, dok ćemo se u ovom tek­s­tu-tako­đer na teme­lju snim­ke tog doga­đa­ja – poza­ba­vi­ti okru­glim sto­lom o ovo­go­diš­njoj temi, možda i dois­ta naj­bit­ni­joj u ovom vre­me­nu novih i sve opas­ni­jih soje­va sta­re „podi­je­li pa vla­daj“ tak­ti­ke novo­nor­mal­no sta­rih gaz­di za drža­nje podje­la­ma izlu­đe­ne raje u nez­na­nju, stra­hu i pokornosti.

Ima li dosad­ni­je, pate­tič­ni­je, tuž­ni­je teme i ne bi li za temu saj­ma npr. pojam sex bio zanim­lji­vi­ji od lju­ba­vi? Je li ona tek neka neuro­ke­mi­ja i što nam zapra­vo radi?, neka su od pita­nja koja je na počet­ku izre­kao Aljoša Pužar, doda­ju­ći kako je i patri­jar­hat i kapi­ta­li­zam isko­ri­šta­va­ju, ali dok nas okru­žu­ju tana­tos, strah i pola­ri­za­ci­je sva­ka­ko nije uza­lud oda­bra­na, a „pos­to­ji i lju­bav pre­ma knji­ga­ma, pa kupuj­te ih, ako ih voli­te!“ S Pužarom su o lju­ba­vi pri­ča­li Boris Dežulović, povjes­ni­čar­ka umjet­nos­ti Paola Orilić i knji­žev­nik i kolum­nist Andrej Nikolaidis.

Potonji se odmah ogra­dio (alu­di­ra­ju­ći na nedav­ni napis kojim je fera­lo­vac još jed­nom na sebe uspio navu­ći žes­to­ki bijes mno­gih) s „To što s Dežulovićem sje­dim na bini, ne zna­či da se i sla­že­mo. Zapravo, rijet­ko se sla­žem i sa samim sobom.“ Nikolaidis je ovu šalu isko­ris­tio kako bi na nju nado­ve­zao poan­tu da je to što izgle­da da danas svi ima­ju potre­bu ogra­di­ti se od sva­ko­ga i sve­ga znak, pa i bolest, ovog vre­me­na. Podsjetio je na Umberta Eca koji je rekao da se danas ne uspi­je­va o lju­ba­vi pri­ča­ti bez bar dvos­tru­ke ogra­de (pa tako mla­dić više ne može dje­voj­ci ni izja­vi­ti lju­bav bez upo­tre­be nekog cita­ta, npr. „Kako bi rekao Petrarca: Volim te, dra­ga!“), što su u nas­tav­ku veče­ri – obil­no zači­nje­ne cita­ti­ma o lju­ba­vi – doka­za­li i sudi­oni­ci ove tri­bi­ne (a i ja dok o njoj izvješ­ću­jem- npr. Dežulović je uz osta­lo rekao i da smo danas svi dje­ca Silvia Berlusconija, koji je izja­vio „Ljubav su izmis­li­li komu­nis­ti kako bi jeba­va­li džabe.“)

„Ne znam da li mi uop­će više umi­je­mo volje­ti ili smo samo fano­vi lju­ba­vi, kao što smo fano­vi i nekih arte­fak­ta iz sta­ri­ne. Da li pris­tu­pa­mo lju­ba­vi kao još jed­noj stva­ri koja se nala­zi izlo­že­na u nekom ima­gi­nar­nom muze­ju ili zais­ta vje­ru­je­mo da smo u sta­nju volje­ti? Da li mis­li­mo da je lju­bav npr. strast ili pak bri­ga i koli­ko smo sprem­ni dati za nju?“ zapi­tao se Nikolaidis, doda­ju­ći da je 20. vijek donio tra­di­ci­ju rela­ti­vi­za­ci­je sve­ga pa i lju­ba­vi, te navev­ši i citat „čarob­ne hulje i pre­ljub­ni­ka“ Jacquesa Lacana: “Ljubav je dava­nje ono­ga što nemaš ono­me tko to ne želi.“ nas­ta­vio: „Teško da može gore od toga. Pa ipak voli­mo, ili bar ima­mo potre­bu volje­ti. Nisam sigu­ran tko će tu koga nadži­vje­ti, mi lju­bav ili ona nas? Čini se da je ona ipak vital­ni­ja, snaž­ni­ja i vrjed­ni­ja od nas, uz sve ogra­de i pri­mjed­be koje joj može­mo upu­ti­ti“, zaklju­čio je Nikolaidis.

„Nisam se pri­pre­mao za ovaj raz­go­vor, jer se za lju­bav iona­ko ne može­mo pri­pre­mi­ti“, kazao je Dežulović, ali ipak je malo guglao kako bi pot­kri­je­pio svo­ju tezu da je danas lju­bav deval­vi­ra­na, te je pro­na­šao sta­tis­ti­ku u kojoj je pojam lju­ba­vi s 11 mili­jar­di izlis­ta­ja na viso­kom 3. mjes­tu (dale­ko ispred poj­mo­va rat, dobro, zlo, bog, maj­ka, obi­telj itd., „seks“ ima oko šest mili­jar­di, dvos­tru­ko više od „lju­ba­vi“ u pre­tra­ga­ma ima samo pojam „muška­rac“ i naj­vi­še – 25 mili­jar­di – „face­bo­ok“).

Na pri­mjed­bu Paole Orlić da se ne sla­že da lju­ba­vi danas ima pre­vi­še, nego napro­tiv, pre­ma­lo, Dežulović je pojas­nio da je mis­lio reći kako je ima pre­vi­še zato jer je sve manja, sve­de­na na srdaš­ca i laj­ko­ve na FB‑u. „To je danas mala plas­tič­na bižu­te­ri­ja“, rekao je, „Gušimo se u lju­ba­vi, ola­ko je izjav­lju­je­mo i dije­li­mo – voli­mo žene, muškar­ce, saj­mo­ve knji­ga, sve i sva­šta voli­mo i sve povr­š­no i krat­ko.“ Nastavio je dalje pri­ča­ti kako sta­ri kažu da više nema „onak­vih“, nema rene­san­s­nih lju­ba­vi, mito­lo­gi­zi­ra­nih i roman­ti­zi­ra­nih, što se dogo­di­lo? Zašto danas „Volim te“ zvu­či jef­ti­ni­je nego ikad? Nekad, bar u roma­ni­ma i fil­mo­vi­ma, pro­la­zi­le su se kal­va­ri­je dok bi se izgo­vo­ri­lo prvo „Volim te“, a kamo­li dok bi se polju­bi­li. S dru­ge stra­ne, naše se bake mahom nisu uda­va­le iz lju­ba­vi, a ipak su živje­le u više-manje sklad­nim dogo­vo­re­nim bra­ko­vi­ma („Slušaj, Kate, ovo ti je Jozo, Jozo ovo je Kate, ote u sobu i zdra­vo!“) jer pri­si­la sre­di­ne nije dopu­šta­la razvod i kom­pro­mi­si su čes­to dovo­di­li do toga da se „rodi“ traj­ni­ja lju­bav … Danas kad klin­ci o sexu uče s PornHuba, a o lju­ba­vi iz pop-kul­tu­re, kad se sve – od kalo­ri­ja i kora­ka do lju­ba­vi i smr­ti, kvan­ti­fi­ci­ra, ni lju­bav ne vri­je­di, nije „pra­va“ ako se ne izja­vi u pre­pu­noj sport­skoj dvo­ra­ni, a sni­mak tog doga­đa­ja ne dobi­je bar 1.000 lajkova…

Paola Orlić se pri­sje­ti­la E. Fromma i nje­go­ve knji­ge „Umijeće lju­ba­vi“, te „Pohvale lju­ba­vi“ Alaina Badioua i „dosad­ne, napor­ne“ pri­če o nje­noj izgrad­nji i tra­ja­nju, potre­bi da se na uza­jam­noj lju­ba­vi radi, ne bi li par pos­ti­gao novi, uzvi­še­ni­ji, pogled na nju i nas­to­jao u njoj istra­ja­ti, jer ona nije samo počet­ni vatro­met i „puko niza­nje uži­ta­ka“… „Mislim da živi­mo neko frag­men­tar­no vri­je­me, lju­di brzo odus­ta­ju od tog rada, rijet­ke su tak­ve lju­ba­vi, na prst jed­ne ruke mogu nabro­ja­ti pri­ja­te­lje koji su osta­li u bra­ku“, pri­ča­la je Paola, na što joj je Dežulović usko­čio s „ja sam tri puta ostao u bra­ku“, a ona mu odgo­vo­ri­la: „Ti si serij­ski mono­ga­mist“ i nas­ta­vi­la: „Naravno, lju­bav je toli­ko flu­idan pojam da je ne može­mo svr­sta­va­ti u kuti­je, nema vodi­ča, pri­ruč­ni­ka za nju, ali u toj flu­id­nos­ti i jest nje­na lje­po­ta, ona je nešto što čovjek bira sam za sebe, a osta­ti u njoj je iza­zov kojem nisu svi vični.“

Nikolaidis je citi­rao i KUD Idijote: „„Ljubav dođe i pro­đe, a pare osta­ju“, tako da – želi­te li ute­me­lji­ti traj­ni brak-ženi­te se iz interesa!“

Pužar je pitao i: „Zašto živi­mo u civi­li­za­ci­ji koja se manje sra­mi pič­ke i kur­ca nego lju­ba­vi? O njoj pri­ča­mo samo indi­rek­t­no, zaobi­laz­no, zašto se u knji­žev­nos­ti sti­di­mo lju­bav­nih zavr­z­la­ma, što je to u kul­tu­ri što pro­ga­nja ljubav?“

Orlić je oci­je­ni­la da je to sla­bost ‑kad voli­mo sla­bi smo i ranji­vi, skri­va­mo se da nas net­ko ne „okr­nji“. „Ljubav se doživ­lja­va kao sla­bost umjes­to kao, zapra­vo, ulti­ma­tiv­na hra­brost. Danas je volje­ti bez ikak­vih zadr­ški velik rizik – riski­ra­mo, ranji­vi smo, izla­že­mo se svijetu…“

„Istovremeno smo u lju­ba­vi i sil­ni“, nado­ve­zao se Nikolaidis, „zapra­vo naj­vi­še može­mo onda kada voli­mo, sva­ka­ko smo snaž­ni­ji nego kad smo depre­siv­ni, auto­re­flek­siv­ni stroj. Strah od toga da bude­mo povri­je­đe­ni je šte­tan.“ Priznao je i: „Ne znam. Zvati dva poli­tič­ka komen­ta­to­ra da pri­ča­ju o lju­ba­vi vam je kao da sumo hrvač­ki tim zove­te da otple­še Labuđe jeze­ro! Al ispa­lo je bolje od toga – prak­sa čini čudo, tri bra­ka mije­nja­ju čovje­ka. Ipak, iz sve­ga što ovdje govo­ri­mo ispa­da da ne zna­mo, iako mis­li­mo da je zna­mo, jer tek kad tre­baš objas­ni­ti što je lju­bav vidiš da ne znaš.“

Otprilike je to to što su sudi­oni­ci ima­li reći o osob­ni­joj razi­ni tog flu­id­nog poj­ma, a onda je pri­ča skre­nu­la i u poli­tič­ke vode, gdje su tek iskr­s­nu­li pro­ble­mi. Nikolaidis se zapi­tao i što je npr. s lju­bav­lju pre­ma domo­vi­ni i kako se može volje­ti nešto tako aps­trak­t­no kao drža­va, na što mu je Dežulović odgo­vo­rio da te drža­va po defi­ni­ci­ji ne voli, nego zlos­tav­lja, ali i to neki vole. Ako ne pri­ča­mo o roman­tič­noj lju­ba­vi nego o onoj „većoj i od vje­re i od nade“, nas­ta­vio je Nikolaidis misao, „tek je ona nedo­hvat­na, jer je način na koji ju je Isus defi­ni­rao, „lju­bi bliž­nje­ga svo­ga“, čini prak­tič­no nemo­gu­ćom. Kao lju­di sklo­ni smo gru­pi­ra­ti se i biti njež­ni­ji i tole­rant­ni­ji pre­ma raz­li­či­tim stva­ri­ma kod onih s koji­ma nas vezu­ju neke zajed­nič­ke oso­bi­ne, ali istin­ska tole­ran­ci­ja je tek pre­ma ono­me tko nam je ili što nam je iri­tant­no, ono­me čije te samo pos­to­ja­nje, a naro­či­to uži­tak, uzne­mi­ru­je. Ako tak­va „istin­ska lju­bav“ pos­to­ji“, raz­miš­lja Nikolaidis, „tre­ba­la bi podra­zu­mi­je­va­ti pri­hva­ća­ti ono­ga tko ti je u star­tu iri­tan­tan i odbojan.“

Isus je imao pro­blem s komu­ni­ka­ci­jom, ust­vr­dio je Dežulović. Trebao bi se vra­ti­ti da nam bar tu „zam­ku“ pojas­ni? … „To „lju­bi bliž­nje­ga“ je prva zam­ka Isusova. Ako mi, Hrvati, naj­ve­ći kato­li­ci, to nismo uspje­li, lju­bit nepri­ja­te­lja, onda je pro­blem u bioke­mi­ji-ne možeš na zapo­vi­jed volje­ti, ali „Mrzi nepri­ja­te­lja svo­ga“, nika­kav pro­blem – say no more – odmah vadim nož…“

Unatoč skep­ti­ci­ma, Orlić je srča­no ust­vr­di­la da lju­bav pos­to­ji i iako je mrzi­ti lak­še, vri­je­di volje­ti jer je lju­bav ljekovita.

Sažeto, ovo je otpri­li­ke to što su sudi­oni­ci okru­glog sto­la te veče­ri izrek­li na „vječ­nu temu“ lju­ba­vi. Međutim, nesum­nji­vo je da će iz YouTube snim­ke doga­đa­ja, koji je Pužar zaklju­čio iza­zo­vom pis­ci­ma da napi­šu roman o lju­ba­vi u doba apo­ka­lip­se i poz­dra­vom „Idite u miru i voli­te se!“, svat­ko moći izlu­či­ti što­šta i polu­či­ti mno­go (samo svo­jih) zaključaka.

Tekst Daniela KNAPIĆ

Foto: 27. Sa(n)jam knji­ge u Istri