Suvremeni umjetnik je istinski sljednik drevnih šamana

Otvorena izložba Branka Gulina „Šaman – Zanatlija – Umjetnik“ u Svetim srcima

Tekst Boris VINCEK / Fotografije Igor DRAŽIĆ

21.02.2022.

• Izložba Branka Gulina nazi­va „Šaman – Zanatlija – Umjetnik“ otvo­re­na je u petak, 18. velja­če u pul­skom muzej­sko gale­rij­skom pros­to­ru Sveta srca. Izložba s umjet­noš­ću pove­zu­je sfe­re arhe­olo­gi­je i antro­po­lo­gi­je, za što koris­ti raz­li­či­te teh­ni­ke i likov­ne izra­ze, poput videa, per­for­man­sa, kipar­stva, sli­kar­stva i crte­ža. Osnovna ide­ja auto­ra je rasvi­je­tli­ti neke aspek­te pori­jek­la umjet­nos­ti i umjet­ni­ka te pove­za­ti ulo­gu suvre­me­nog umjet­ni­ka s onom koji su nekad ima­li šama­ni, što se i danas može susres­ti u nekim zajed­ni­ca­ma ame­rič­kih Indijanaca.

- U svo­jih deset godi­na pos­to­ja­nja Sveta srca su ugos­ti­la cije­li niz pul­skih umjet­ni­ka, a danas nam je došao na red Branko Gulin. On je dugo­go­diš­nji surad­nik muze­ja i pri­je nje­go­vog borav­ka u SAD‑u koje je tra­ja­lo 17 godi­na sura­đi­vao je s nama na cije­lom nizu pro­je­ka­ta – a ponaj­vi­še u per­for­ma­ni­sma. Najviše pam­tim jedan koji je bio pove­zan sa Šandaljom koji je nas­tao u Ljubićevoj peći­ni koja je meni bit­na iz raz­li­či­tih raz­lo­ga. Kad se vra­tio iz SAD‑a jed­na od prvih stva­ri koja je napra­vio bila je kon­tak­ti­ra­ti muzej s pri­jed­lo­gom za izlož­bu u Svetim srci­ma koja bi inte­gri­ra­la suvre­me­nu umjet­nost, arhe­olo­gi­ju i antro­po­lo­gi­ju. Uz raz­li­či­te muke i peri­pe­ti­je uspje­li smo tu izlož­bu i reali­zi­ra­ti i jako mi je dra­go što je Branko veče­ras s nama i da ima moguć­nost pre­zen­ti­ra­ti dio svo­jih rado­va u ovom pros­to­ru. Branko je meni isto izu­zet­no bitan jer mi je pri­je više od 30 godi­na bio veli­ka podr­ška kad sam upi­si­vao arhe­olo­gi­ju tako da je za sve „glu­pos­ti“ koje sam radio u tom polju on jedan od sukri­va­ca, kazao je rav­na­telj Arheološkog muze­ja Istre i pre­dao riječ umjetniku.

- Zahvalio bih se Darku Komši što je moj pri­jed­log pri­hva­tio kada sam iz neba pa u rebra došao u muzej i donio odlu­ku da mu pre­dam neke mate­ri­ja­le koji su opi­si­va­li ovu izlož­bu i koji su objaš­nja­va­li moje afi­ni­te­te. Jako mi je bilo bit­no da je to bilo pri­hva­će­no spon­ta­no i bez većih pri­pre­ma. Ovaj pros­tor je naj­ljep­ši izla­gač­ki pros­tor u Hrvatskoj, a možda mu samo Meštrovićev pavi­ljon može kon­ku­ri­ra­ti. Imao sam jako dobre surad­ni­ke iz AMI‑a koji su jako lije­po sve odra­di­li s naj­vi­šim stup­njem pro­fe­si­onal­nos­ti i zato im se zahva­lju­jem. Nadalje, zahva­lio bih se kaza­li­štu Dr. Inat na surad­nji koja mi je pomo­gla u neko­li­ko ele­me­na­ta, a poseb­no izvo­đa­či­ma ritu­ala zmi­je – Sabini Aničić i Vladimiru Butkoviću te Branku Sušcu koji mi je bio na ras­po­la­ga­nju i pitao kako mi može pomo­ći te da li je sve u redu, što mi je jako puno zna­či­lo. Trebam se zahva­li­ti Davidu Belasu i Lejli Hasanagić koji su „usko­či­li“ na per­for­mans maj­ke zem­lje, kazao je Gulin i zahva­lio se svi­ma osta­li­ma koji su mu pomo­gli pri reali­za­ci­ji izlož­be. Riječ je potom pre­pus­tio Kristini Tamari Kučiš Franić koja je objas­ni­la na koji način se umjet­nost razvi­ja­la od pam­ti­vi­je­ka do danas i na koji je to način Gulin uspio pre­zen­ti­ra­ti u svo­joj izložbi.

U cen­tral­nom dje­lu izlož­be­nog pros­to­ra nala­zi se ins­ta­la­ci­ja sce­no­gra­fi­ja dva­ju ritu­ala: „Rituala Majke zem­lje i plod­nos­ti“ te „Rituala Zmije“ koji su izve­de­ni uži­vo tije­kom otvo­re­nja izlož­be. Kiparski i sli­kar­ski rado­vi te crte­ži izlo­že­ni u donjem dje­lu gale­ri­je ins­pi­ri­ra­ni su arhe­olo­škim nala­zi­ma i antro­po­lo­škim saz­na­nji­ma o ritu­ali­ma. Na katu gale­ri­je izlo­že­ni su auto­ro­vi recent­ni sli­kar­ski rado­vi koji pred­stav­lja­ju sadr­žaj nje­go­vog zani­ma­nja jer kako sam Gulin kaže: „Suvremeni umjet­nik je, izme­đu osta­log, istin­ski sljed­nik drev­nih šama­na, posred­nik izme­đu sfe­re duhov­nog i sfe­re mate­ri­jal­nog. On svo­jom indi­vi­du­al­nom akci­jom, anga­ži­ra­nim i kre­ativ­nim radom pos­ta­je iscje­li­telj i „čuvar“ istin­skog inte­gri­te­ta suvre­me­nog čovje­ka i zajednice.“

Branko Gulin autor je koji je 80-ih i 90-ih godi­na bio pri­su­tan na likov­noj sce­ni Istre i Hrvatske. Od 2002. do 2019. živio je i radio u SAD‑u, gdje je ste­kao nova saz­na­nja i iskus­tva o umjet­nos­ti i umjet­nič­koj prak­si izvan europ­skog kon­ti­nen­ta. Gulinova biogra­fi­ja iznim­no je raz­no­vr­s­na i boga­ta. Po stru­ci muze­alac, radio je kao kus­tos u ondaš­njem Muzeju narod­ne revo­lu­ci­je Istre (sadaš­njem Povijesnom i pomor­skom muze­ju) u Puli i kao vodi­telj Grafičke zbir­ke u Sveučilišnoj knjiž­ni­ci u Puli, a niz godi­na je bio rav­na­telj Muzeja Grada Rovinja. U SAD‑u je 12 godi­na bio asis­tent u lje­va­oni­ci umjet­ni­na aka­dem­skog kipa­ra Nicholasa Legerosa, gdje je dogra­dio for­mal­na i prak­tič­na zna­nja iz likov­nog podru­čja. U lje­vač­koj stru­ci ste­kao je iskus­tva u ran­gu maj­sto­ra lije­va­nja umjet­ni­na u bron­ci. Neki od rado­va koji su nas­ta­li u tom peri­odu pred­stav­lje­ni su na ovoj izložbi.

Zatvaranje izlož­be uz pro­mo­ci­ju knji­ge auto­ra bit će odr­ža­no 31. ožuj­ka u 19 sati.