Glas za očuvanje bioraznolikosti
Multimedijalna instalacija “Simfonija izgubljene bioraznolikosti” Ide Blažičko u Dnevnom boravku
Tekst i video Daniela KNAPIĆ . Fotografije iz arhiva Rojcneta
U Dnevnom boravku DC‑a Rojc u petak, 16. veljače predstavljena je multimedijalna instalacije “Simfonija izgubljene bioraznolikosti” autorice Ide Blažičko. poticaj za razmišljanje, djelo koje otvara dijalog važnim ekološkim temama, ali i podsjeća na nezamjenjivu ljepotu i bogatstvo prirodnog svijeta. Autoricu i njen rad je na otvaranju predstavio Dejan Štifanić.

Oslanjajući se na prirodne forme, njena multimedijalna prostorno-specifična instalacija “Simfonija izgubljene bioraznolikosti”, pored elementa skulpture (u vidu velikog „oblaka“ od specifičnog prozirnog materijala koji se pod reflektorima presijava u svim bojama) koristi svjetlo i zvuk. Taj spoj umjetnosti, prirode i tehnologije pruža snažan audio-vizualni doživljaj. Posjetitelji razgledajući skulpturu slušaju zvukove trenutno ugroženih životinjskih vrsta. U djelu je, na temelju analiza akustičnih karakteristika željenih zvukova i prirodnih oblika koji ih proizvode, izrađen akustički oživljen model.

Instalacija je nastala u suradnji s Idinim partnerom – multimedijalnim umjetnikom i dizajnerom zvuka Alexom Brajkovićem. Kroz glazbeni dio projekta za koji je zadužen, Alex marljivo prikuplja glasove mnogih životinja (ptica, kitova, delfina, vukova…) i zajedno s elektronskim zvukovima miksa u tužnu simfoniju posvećenu gotovo izgubljenoj bioraznolikosti.
„Zaplakala sam kad mi je prvi put dao preslušati dovršen materijal“, priznala nam je Ida, potvrđujući usklađenost umjetničke vizije koju gradi ovaj mladi par.
„Jako mi je drago izlagati u Puli, posebno u Rojcu, gdje se osjećam kao doma“, kazala je. „Riječ je o cjelogodišnjem projektu, a ovo u Rojcu nam je prva etapa, prvi istraživački dio. Koristili smo tzv „Crveni popis“ – popis na kojem su ugrožene vrste u Hrvatskoj. Prirodoslovni muzej u Zagrebu nam je sljedeća etapa, za koju pripremamo jednu veliku instalaciju, a ovo je uvertira za taj veći projekt. Želimo istaknuti potrebu za očuvanjem bioraznolikosti, jer vjerujemo da kroz umjetnost možemo komunicirati i teške znanstvene teme na način pristupačan široj publici. Umjetnost dopire do svakoga, pogotovo glazba kao najčišći oblik umjetnosti, ona dira samu dušu. Stoga je audio element jako bitan za ovaj rad“, pojašnjava Blažičko.

Mlada kiparica i multimedijalna umjetnica Ida Blažičko docentica je na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti i dopredsjednica Hrvatskog društva likovnih umjetnika (HDLU) u Zagrebu. Diplomirala je kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 2007., studijski boravila na Indiana University of Pennsylvania (SAD), a na Kineskoj akademiji umjetnosti u Hangzhou, gdje je i gostujuća profesorica, 2012. godine doktorirala je s disertacijom na temu Sustainable Public Art: Re-creating Urban Environment.
U javnim prostorima realizirala je skulpture od čelika Vjetar (Šangaj, 2011.), Vjetar II (Hangzhou, 2012.), Kakva tišina – u pećinu ponire zrika cikada (San Vito al Tagliamento, 2017.), Cloud i Leaves (EGM Skopje, 2022.) i mnoge druge, u sklopu raznih inozemnih projekata u kojima je sudjelovala. Njene skulpture odlikuju se jedinstvom monumentalnih dimenzija, krhkih materijala i biomorfne motivike. Pružaju dojam plemenite i dostojanstvene efemernosti koji autorica potencira ili nadograđuje, povezujući ih umjesto naslova ili objašnjenja s poetskim slikama haiku poezije.

“Simfonija izgubljene bioraznolikosti“ Ide Blažičko u Dnevnom boravku DC‑a Rojc može se doživjeti do 23. veljače, od ponedjeljka do petka, od 9 do 21 sat.