(Ne)vidljivi – mladi u kulturi: Razgovor s glumicom Lunom Pilić

Tekst Paola ALBERTINI • Fotografije iz arhive PFF-a i Lune Pilić

01.08.2024.

Nagrada Breza za naj­bo­lju debi­tan­ti­cu pro­tek­log, 71. Pulskog film­skog fes­ti­va­la dodi­je­lje­na je Luni Pilić za ulo­gu Janje u fil­mu “Sveta obi­telj”, reda­te­lji­ce Vlatke Vorkapić. Luna je mla­da split­ska glu­mi­ca koja je zavr­ši­la glu­mu na Akademiji u Beogradu, a iza sebe već ima rad na zapa­že­nim projektima.

“Iako je Janja žrtva, Luna Pilić je igra bez ima­lo samo­sa­ža­lje­nja, vrlo pri­rod­no i zanim­lji­vo u reak­ci­ja­ma s part­ne­ri­ma i čak pone­kad prkos­no i snaž­no. Pokazala je veli­ku glu­mač­ku zre­lost i nada­mo se da će joj ova nagra­da biti vje­tar u leđa. Veselimo se ponov­no je gle­da­ti na veli­kom plat­nu“, obraz­lo­že­nje je žirija.

Film „Sveta obi­telj“ osvo­jio je i Zlatnu are­nu za kos­ti­mo­gra­fi­ju koja je dodi­je­lje­na Ivani Zozoli Vargović, za naj­bo­lju spo­red­nu žen­sku ulo­gu koju je dobi­la Judita Franković Brdar za ulo­gu Note i Zlatna vra­ta Pule za naj­bo­lji hrvat­ski film po ocje­ni publike.

S Lunom smo raz­go­va­ra­li o radu na fil­mu, nagra­di, pla­no­vi­ma i živo­tu mla­de glu­mi­ce koji se odvi­ja na rela­ci­ji Split – Beograd.

Reci nam za poče­tak kad i kako si se poče­la bavi­ti glumom?

U sred­njoj ško­li, u split­skom dram­skom stu­di­ju PlayDrama. Došla sam na prvi sat glu­me tamo uvje­re­na da je to usput i da ću upi­sa­ti medi­ci­nu, kad ono, među­tim… Nakon par godi­na PlayDrame već si nepo­vrat­no zaljub­ljen u glu­mu i ništa… Čitaj mono­lo­ge, spre­maj pri­jem­ni, bije­la kuta je već izbli­je­dio san.

Iza sebe već imaš iskus­tvo rada na fil­mu „Zagrebački ekvi­no­cij“ i seri­ji „Crno bije­li svi­jet“. Koju bi još ulo­gu istak­nu­la kao zna­čaj­nu za tvo­je glu­mač­ko iskus­tvo i je li ti dra­ži film ili televizija?

Meni se dogo­di­la ta neka zanim­lji­va situ­aci­ja da nisam radi­la nešto puno pro­je­ka­ta, samo sam radi­la dos­ta veli­ke i, stvar­no to mis­lim, bit­ne pro­jek­te. Mislim da je, iz raz­li­či­tih raz­lo­ga, uis­ti­nu važ­no da su snim­lje­ni i „Ekvinocij“ i „Crno-bije­li svi­jet“ i „Sveta obi­telj“. A ja sam još ima­la i sre­ću da sudje­lu­jem u nji­ma. A ne bih sad baš mogla pra­vi­ti dis­tink­ci­ju fil­ma i tele­vi­zi­je, ako je dobar pro­jekt i dobra eki­pa, onda je gušt radi­ti bilo koji format.

Igraš i u kaza­li­štu. Kako ti se čini taj rad na „daska­ma koje život znače“?

 Tako je, iza mene je pro­ces rada na pred­sta­vi „Šuti, muči“, u Gradskom kaza­li­štu mla­dih Split, koji je autor­ski pro­jekt Dore Golub i Daria Harjačeka, i to je bio naj­ljep­ši pro­ces u mom živo­tu. U pred­sta­vi smo se bavi­li današ­njom „dje­com“ od 25 godi­na, odnos­no mla­dim lju­di­ma koji su na tim zas­tra­šu­ju­ćim ras­križ­ji­ma živo­ta u sred­njim dva­de­se­ti­ma, kad si kao nešto puno­krv­na odras­la oso­ba i odgo­vor­nost za tvoj život je u tvo­jim ruka­ma, a ti ne znaš što bi s njom. Tijekom rada na pred­sta­vi smo jako puno pri­ča­li, suprot­no nas­lo­vu, o stva­ri­ma koje nas pla­še i koje želi­mo – o našoj buduć­nos­ti, odno­si­ma s obi­te­lji, pri­ja­telj­stvi­ma, stra­hu od intim­nos­ti, stra­hu od vezi­va­nja, osje­ća­ju neuk­lop­lje­nos­ti, diho­to­mi­ji sli­ke koju pre­zen­ti­ra­mo dru­gi­ma i toga kako se osje­ća­mo iznu­tra… Najljepša spoz­na­ja tog pro­ce­sa mi je bila ta da, kad daš lju­di­ma sigur­no mjes­to, napra­viš sigu­ran pros­tor za raz­go­vor, samo se pri­rod­no kre­ne­mo otva­ra­ti jed­ni pred dru­gi­ma i ispa­da da se svi jed­na­ko pla­ši­mo i svi­ma nam jako tre­ba ljubav.

Na žalost, nisi mogla biti na dodje­li nagra­da ali bila si u Puli na Festivalu, kak­vi su doj­mo­vi s Festivala i reak­ci­je na nagra­du Breza za ulo­gu u fil­mu „Sveta obitelj“?

Da, naža­lost sam već mora­la biti u Amsterdamu kad je bila dodje­la nagra­da, gdje i tre­nut­no ovo pišem. Pula kao grad je meni mjes­to sko­ro mis­tič­ne važ­nos­ti. Svijet oko nas gori u sva­kom smis­lu, ali ipak pos­to­ji Istra, i ipak pos­to­ji Pula, kao neka oaza i uto­pi­ja. Tu faši­zam nikad neće pobi­je­di­ti. Kad pri­čam s Istrijanima, oni narav­no ima­ju ten­den­ci­ju biti kri­tič­ni pre­ma svo­jim gra­do­vi­ma, ali isto mi se čini da su ispod toga svjes­ni lje­po­te pos­to­ja­nja tih mjes­ta. Mislim, čak ću i ja kri­ti­zi­ra­ti Split u uskom kru­gu lju­di od povjerenja.

Kao i sve u vezi Pule, tako je i Pula film fes­ti­val meni vrlo drag, i poseb­no mi je dra­go što sam zad­nji put bila gost 2019. godi­ne, kad je „Ekvinocij“ imao svo­ju pre­mi­je­ru u ne natje­ca­telj­skom pro­gra­mu i doš­lo je nas sko­ro dva­de­set iz film­ske eki­pe i pro­ve­lo se kao nikad, a ove godi­ne smo i Svebor Mihael Jelić i ja, koji je em divan em pre talen­ti­ran, ponov­no bili tu, sva­ko sa svo­jim fil­mom, ali ovo­ga puta u natje­ca­telj­skom pro­gra­mu. On je imao pre­mi­je­ru „Frke“ na kojoj su radi­li i neki lju­di s „Ekvinocija“, i luđa­ci su po dru­gi put napra­vi­li dugo­me­traž­ni film bez budže­ta, i to odli­čan, a „Sveta obi­telj“ je dobi­la nagra­du publi­ke, koja uvi­jek ima poseb­nu teži­nu. A i lije­po je dobi­ti Brezu, pogo­to­vo kad si radio nešto u što vjeruješ.

Možeš malo pojas­ni­ti što zna­či „peri­od piece“ film kakv je „Sv. Obitelj“? Radi se, naime, o povi­jes­nom filmu.

„Period piece“ je engle­ska fra­za koju bismo mi pre­ve­li kao „film epo­he“ ili „kos­ti­mi­ra­na dra­ma“. U sušti­ni ozna­ča­va film ili seri­ju smje­šte­nu u neku pre­poz­nat­lji­vu povi­jes­nu epo­hu i koji se tru­di ispo­što­va­ti odre­đe­ne zna­čaj­ke te epo­he, poput odje­će, inte­ri­je­ra, namje­šta­ja, nači­na govo­ra, pona­ša­nja… U ovom kon­kret­nom slu­ča­ju, epo­ha su šez­de­se­te godi­ne proš­log sto­lje­ća, mjes­to rad­nje Slavonija, a kos­ti­mi tra­di­ci­onal­ne sla­von­ske noš­nje koje uklju­ču­ju mno­go, ali mno­go pod­suk­nji i jako barok­ne mara­me za žene koje ima­ju i spe­ci­fi­čan način vezi­va­nja, mada je bilo dos­ta žena u seli­ma gdje smo sni­ma­li koje i dan-danas nose tu noš­nju, tzv. sla­von­ske sna­še. One su tvr­di­le da im nije vru­će u tome, ja im i dalje ne vjerujem.

Kakvo ti je bilo iskus­tvo rada na fil­mu „Sveta obi­telj“? Kakvi su bili uvje­ti, gdje se snimali?

Snimali smo u seli­ma i šuma­ma oko Slavonskog Broda, jer je to naše fik­tiv­no selo u fil­mu zapra­vo kolaž sas­tav­ljen od neko­li­ko raz­li­či­tih stvar­nih sela. Snimali smo pre­ko lje­ta, a sla­von­ska lje­ta su dos­ta druk­či­ja od dal­ma­tin­skih. Nigdje cvr­ča­ka, nig­dje boro­va, ogrom­ne vru­ći­ne, imaš osje­ćaj da sun­ce pali sa svih stra­na. Sve je sni­ma­no na tere­nu, tako da je osje­ćaj bio dos­ta auten­ti­čan. U pri­je­vo­du, stvar­no smo bra­li sun­co­kre­te, stvar­no smo pre­ba­ci­va­li gno­ji­vo vila­ma, stvar­no hra­ni­li stvar­ne kra­ve i svi­nje… To je naj­bli­že čemu sam ja kao grad­sko dite ovog vri­me­na doš­la živo­tu koji su moji baka i djed živje­li u Dalmatinskoj zago­ri pri­je nego su se pre­se­li­li u Split, tako da kad sam ih zva­la da im pre­pri­ča­vam doživ­lja­je. Njima je to bilo sim­pa­tič­no jer ih je pod­sje­ća­lo na nji­ho­vo djetinjstvo.

Mene su na naše selo vodi­li kad sam bila dije­te, kas­ni­je mi je bilo zanim­lji­vi­je osta­ja­ti u Splitu sa druš­tvom pre­ko viken­da. Tako da sad kad sam u odras­li­joj dobi pro­ve­la par mje­se­ci na selu i sva­ki dan gle­da­la lju­de u čijoj kući smo sni­ma­li – jer su oni i dalje živje­li u svo­joj kući, samo su pus­ti­li i cije­lu film­sku eki­pu unu­tra – shva­ti­la sam koli­ko je taj život bli­že real­nos­ti od ono­ga koji se živi u moder­nim gra­do­vi­ma. To je nepres­tan rad i nepres­ta­no pro­du­ci­ra­nje – muž­nja, kuha­nje, oko­pa­va­nje, sađe­nje – kako bi se sutra moglo jes­ti, od tre­nut­ka otkad se usta­ne, u ranu zoru, do odla­ska na spa­va­nje. Gazdarica te kuće je gos­po­đa otpri­li­ke godi­na moje bake, i žena nije sta­la ni jed­ne sekun­de te dva mje­se­ca. Ona je dos­lov­no nepres­ta­no radi­la. Moja baka je isto tak­va i dan-danas, i jas­no mi je kako ona ima više ener­gi­je od svih nas osta­lih u obi­te­lji. Takav život i tak­va nepres­ta­na bor­ba za ops­ta­nak stva­ra lju­de druk­či­jeg kova. Ne roman­ti­zi­ram seoski način živo­ta, jako je težak i koli­ko god ga poštu­jem, ne bih to htje­la, samo kažem da gle­da­ju­ći lju­de sa sela, mi „moder­ni grad­ski lju­di“ stvar­no jesmo sla­bi­ji pri­mjer­ci ljud­skog roda.

Igraš Janju, mla­du i siro­maš­nu dje­voj­ku koja spas od neima­šti­ne vidi u uda­ji. Izjavila si kako ti je dra­go da si dala glas mla­doj ženi kojoj je on odu­zet te da se nadaš kako će se nji­hov glas u buduć­nos­ti čuti. Reci nam nešto o svo­joj ulozi.

Pa dos­ta dobro ste saže­li sušti­nu u samom pita­nju. Dodala bih još da su i ona i osta­li liko­vi u fil­mu žrtve jed­ne spe­ci­fič­no bal­kan­ske kul­tu­re šut­nje o tra­uma­ma i da je to dje­voj­ka koja je od rođe­nja uče­na da ona nema što za reći – iako ite­ka­ko ima – i tako od star­ta nije ima­la neku šan­su. Zato smo se mi potru­di­li pro­go­vo­ri­ti ovim fil­mom. Ne samo mi; pri­mje­ću­jem neki novi, hra­bri val hrvat­skog fil­ma koji suoča­va publi­ku s dosad uglav­nom pre­šu­ći­va­nim druš­tve­nim poja­va­ma i to radi na umjet­nič­ki iznim­no kva­li­te­tan način – pre­ko „Murine“ do „Sigurnog mjes­ta“ i „Samo kad se smijem“.

Što je naj­ljep­še, a što naj­i­za­zov­ni­je u živo­tu jed­ne mla­de glumice?

Sam rad je naj­ljep­ši na svi­je­tu – to što stal­no izno­va ska­češ u nešto zas­tra­šu­ju­će i oča­ra­va­ju­će nepoz­na­to, stal­no istra­ži­va­nje, stal­no upoz­na­va­nje čovje­ka kao bića i to kako se pove­žeš s kole­ga­ma kad je pro­ces dobar, koli­ko se iskre­no upoz­na­te i koli­ko se voli­te dok stva­ra­te, pogo­to­vo kad ta lju­bav ops­ta­ne i nakon zavr­šet­ka rada. A iza­zo­vi – kons­tant­na egzis­ten­ci­jal­na nesi­gur­nost, kons­tant­no pre­is­pi­ti­va­nje, to što upoz­naš i dos­ta aspe­ka­ta sebe koji ti se baš i „ne svi­đa­ju“, indus­tri­ja u kojoj ima i patri­jar­ha­ta i šovi­niz­ma… Ali ti osob­ni pro­ble­mi su i dalje pro­ble­mi nas pri­vi­le­gi­ra­nih Europljana. A indus­tri­ja se mije­nja, i mije­njat će se i dalje, dok god je hra­brih žena na prvim lini­ja­ma i pra­vih muška­ra­ca koji ih podržavaju.

Planovi i želje za dalje?

Život i rad na rela­ci­ji Split-Beograd. I da Hajduk bude prvak.

 

Ovaj tekst sufi­nan­ci­ran je sred­stvi­ma Fonda za poti­ca­nje raz­no­vr­s­nos­ti i plu­ra­liz­ma elek­tro­nič­kih medija.