Sačuvati od zaborava
[lang_hr]U sklopu prvoga dana 15. Media Mediterranea, 21. lipnja 2013., održan je okrugli stol u Zadruzi Praksa koji je okupio desetak predstavnika pulske nezavisne kulturne scene i tom je prilikom predstavljen projekt „Kutija“ zagrebačkog Centra za dokumentaciju nezavisne kulture. Po riječima Miljenke Buljević i Dunje Kučinac, predstavnicama Centra, projekt su pokrenule udruga Kulturtreger i Kurziv, a cilj mu je fizički i virtualno arhivirati sve materijale s domaće nezavisne kulturne scene od početka devedesetih do danas. U sklopu Centra, u suradnji Metamedije, Drugog mora (Ri), Platforme 9,81 (St) i Kulturtregera (Zg), izrađena je fizička kutija koja bi trebala funkcionirati kao mobilno prikupljalište svih materijala te je donesena u prostor Prakse. U nju će još par dana sve zainteresirane udruge, inicijative i organizacije s područja nezavisne kulture moći pohraniti svoje materijale, bilo da su to plakati, fanzini, brošure, letci, digitalni zapisi, kazete, pa se kutija seli u prostor Rojca.
Sakupljene će materijale Centar kategorizirati, digitalizirati te učiniti dostupnim javnosti putem Interneta u obliku svojevrsne baze podataka svih organizacija, umjetnika, dizajnera, autora i događaja. Namjera je Centra na taj način učiniti vidljivim kontinuiranu proizvodnju kulture, posebice onu stvaranu dvadesetak godina unazad (kojoj prijeti zaborav ili opasnost da preraste u legendu koju zamagljuju nostalgična i subjektivna prisjećanja), ali i onu koja se stvara danas iz razloga što državne institucije ne pohranjuju takav vid kulturne proizvodnje. Hrvatski državni arhiv za pohranjivanje materijala nezavisne kulturne proizvodnje nema niti sluha, niti resursa, što nije slučaj sa susjednim zemljama, primjerice Slovenijom, gdje ne postoji drastična granica između tretmana oficijelne i nezavisne kulture. Mada je unutar predstavljanja projekta rečeno da su neke od udruga organizirale svoju arhivu, „Kutija“ bi podatke čuvala umrežene i dostupne svima na ovakav način. U razgovoru su dotaknuta i pitanja statusa nezavisne kulture naspram državno potpomognute kulture, te postoji li uopće nezavisna kultura koja funkcionira bez donacija županija ili grada.
Tema okruglog stola bila je i upotreba javnih prostora za kulturne sadržaje, posebice napuštenih vojnih zona unutar kojih su posljednjih desetak godina održavane ili su funkcionirale kao privremene kulturne zone a danas su u urbanističkim planovima sve prenamjenjene za turizam. Svoja iskustva u korištenju gradskih prostora, kao i bivših vojnih, ispričali su predstavnici udruga Seasplash, Gradske radionice, Pulske filmske grupe, Zelene knjižnice, Armazonex, Metamedija i Prakse. Sugovornici su nabrajajući prazne gradske prostore došli do neformalnog zaključka da prostora ima i da ne postoji dovoljno sadržaja da bi se ti prostori i dalje mogli koristiti, a samim time i održavati ili makar sačuvati od devastacije. U prostoru Prakse mogla se i pogledati izložba fotografija vojne zone Monumenti i legendarnog građanskog ulaska u Muzil. [/lang_hr]
Tekst i foto: Tatjana Tomić