Nakon dvije pandemijske godine ponovo svi u muzeje
Pulski fokus: 18. Noć muzeja u Puli pokazala koliko su muzeji važni
Tekst Paola ALBERTINI • Fotografije Igor DRAŽIĆ i Paola ALBERTINI
• Manifestacija se održala po 18. put, a priključili su joj se Arheološki muzej Istre, Muzej suvremene umjetnosti Istre, Povijesni i pomorski muzej Istre te Sveučilišna knjižnica u Puli • Programi su počeli u 18 sati, a posjetitelji su se grijali uz kuhano vino i čaj te zabavljali uz izložbe i popratne programe •
• Prva Noć muzeja nakon dvije godine pauze zbog pandemije koronavirusa, privukla je u pulske muzeje i galerije mnoštvo posjetitelja svih generacija. Pod motom „Muzeji su važni“ ova se manifestacija održala po 18. put, a priključili su joj se Arheološki muzej Istre, Muzej suvremene umjetnosti Istre, Povijesni i pomorski muzej Istre te Sveučilišna knjižnica u Puli. Programi su počeli u 18 sati, a posjetitelji su se grijali uz kuhano vino i čaj te zabavljali uz izložbe i popratne programe.

Muzej suvremene umjetnosti Istre ponudio je brojnim zainteresiranima stručno vodstvo retrospektivne izložbe Harija Ivančića ali i „artist talkwalk“, stručno vodstvo uz sudjelovanje samog autora. U programu je bio i Artstairs – prilog stalnom postavu na kojem su zastupljeni autori Tomislav Brajnović, Predrag Pavić, Nikolina Ivezić, Snježana Ban, Nikola Ražov, Leo Vukelić, Aleksandar Garbin i Slavica Marin te ART2GO, predstavljanje noviteta iz muzejske trgovine. Duo GorrMarr održao je koncert u živo i dodatno zagrijao atmosferu u MSUI.

Ravnateljica Muzeja, Ketrin Miličević Mijošek iskazala je zadovoljstvo održavanjem manifestacije. „Nakon dvije pandemijske godine nismo bili sigurni hoćemo li se vratiti na onu staru, dobru atmosferu od prije, ali jesmo i zaista nam je zbog toga drago. U ovih prvih par sati manifestacije puno publike je prošlo kroz Muzej, svih dobnih skupina i zbog toga sam jako zadovoljna“, rekla nam je.

Posebno drago joj je bilo vidjeti mlade u njihovom prostoru što je, istaknula je, rezultat dugogodišnjeg rada, edukativnih programa koji prate sva njihova događanja i izložbene aktivnosti.
Arheološki muzej Istre otvorio je vrata Arene koju se moglo razgledati sve do jedan sat iza ponoći. Unatoč hladnom vremenu i buri, mnoštvo je Puljana iskoristilo tu priliku, grijući se uz čaj i kuhano vino. U Sv. Srcima se u istom periodu mogla vidjeti izložba „Istarski kašteli“ te izložbu „Sfinga – nalaz s velikog rimskog kazališta u Puli“, „Prozor u prošlost“, u Carrarinoj ulici 4.

One koje zanima više mogli su uz stručno vodstvo Gulie Codacci – Terlević, voditeljice edukacijskog odjela AMI‑a, razgledati izložbu “COLONIA POLA, QVAE NVNC PIETAS IVLIA…”, u Galeriji C8. Za predavanje u novim prostorima Arheološkog muzeja, „Hercul, zaštitnik rimske Pule i njegovi prikazi na antičkom novcu“, tražila se stolica više.
I u prostorima Povijesnog i pomorskog muzeja Istre je bilo živo, mnoštvo je posjetitelja iz tunela Zerrostrasse gdje su mogli razgledati izložbu Pulski električni tramvaj (1904- – 1934.), liftom stiglo na Kaštel te uživalo u čak četiri izložbe: Valvasor u Istri, Neočekivana Pula – fotografske uspomene iz albuma Ester Carloni, Pulski fortifikacijski sustav te Povijest ljekarništva u Istri, a DJ Filjo zabavljao je okupljene svojim glazbenim izborom.

Pri izlasku iz prostora Kaštela moglo se čuti oduševljene komentare posjetitelja koji su hvalili postave Muzeja. Zanimljivo je ondje bilo vidjeti čitave obitelji kako uživaju u razgledavanju.
I Sveučilišna knjižnica otvorila je svoje objekte, Spomen – sobu Antonija Smareglie i Mornaričku knjižnicu u Domu hrvatskih branitelja. Geni Gobić Bravar održala je predavanje „Pula muzej – muzej u Puli“, a na prvoj i drugom katu knjižnice mogla se vidjeti izložba o avangardi i Spomen – soba Mije Mirkovića te u maloj čitaonici Izbor kulturne baštine Sveučilišne knjižnice.

Muzeje su obilazili i ravnatelj Arheološkog muzeja, Darko Komšo te ravnatelj Povijesnog i pomorskog muzeja, Gracijano Kešac, a najbrojniji na ovogodišnjoj Nići muzeja zasigurno su bili pulski izviđači koje se moglo vidjeti na svim lokacijama.
Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Grada Pule