Ovo je prvo djelo koje će mladi istraživači Monkodonje vidjeti na početku svoga djelovanja
Arheološki muzej Istre: Predstavljena monografija Monkodonja 4 u Svetim srcima
Tekst i fotografije Paola ALBERTINI
Promocija monografije Monkodonja 4, održala se u utorak, 20. lipnja u Muzejsko-galerijskom prostoru Sveta srca, a knjigu je predstavio Sanjin Mihelić, ravnatelj Arheološkog muzeja u Zagrebu. Uz njega je prilikom promocije govorio i ravnatelj Arheološkog muzeja Istre, Darko Komšo i prof.dr.sc. Biba Teržan pod čijim se vodstvom odvijalo istraživanje.

U četvrtom i posljednjem svesku o Monkodonji, gradinskom naselju smještenom pet kilometara od Rovinja, objavljeni su rezultati iskopavanja četiriju tumula na susjednom brdu Mušego. Detaljno su prikazani tumuli/nadgrobni humci – način njihove gradnje i običaji pokapanja, zajednički kako Istri, tako zapadnom Balkanu, kao i sitni nalazi iz tih tumula, te kompletan katalog svih dosad istraženih brončanodobnih tumula u Istri i njihova tipologija.

Kako je rekla Teržan, o rezultatima ovih istraživanja do sad su objavljene već tri monografije: u prvoj knjizi Monkodonja 1 obrađeni su i predstavljeni arhitektura, građevine i unutarnja organizacija naselja, u drugoj, Monkodonja 2, keramika te u trećoj Monkodonja 3 sitni nalazi kao što su krušni idoli, metalni i koštani predmeti, kućni lijep i drugi glineni elementi građevina te životinjski i ljudski koštani ostaci.

Arheološka istraživanja na Mušegu provedena su u razdoblju između 2006. i 2009. godine, jednim dijelom paralelno s istraživanjima naselja na Monkodonji. Projekt Monkodonja odvijao se pod vodstvom dr. sc. Kristine Mihovilić, prof. dr. dres.h.c. Bernharda Hänsela i prof. dr. sc. Bibe Teržan, u partnerstvu Arheološkog muzeja Istre u Puli, Instituta za prapovijesnu arheologiju Slobodnog sveučilišta u Berlinu, Arheološkog odjela Filozofskog fakulteta u Ljubljani i uz sudjelovanje Zavičajnog muzeja grada Rovinja.

Ta su istraživanja donijela nove spoznaje o gradini Monkodonji, poboljšala uvidu brončanodobnu gradinsku kulturu Istre te njezine veze s istočno-mediteranskim i srednjoeuropskim prostorom.
Kulturni okvir Istre od ranog do srednjeg brončanog doba predstavlja se kao vrlo složen i sinkretistički. To je spoj jadranskih, zapadnobalkanskih i mediteranskih elemenata koji su vodili posve specifičnom, novom identitetu gradinske kulture na istarskom poluotoku. Jasno su to pokazala iskapanja na gradini kod Monkodonje, s njezinim monumentalnim fortifikacijskim sustavom čija je unutarnja trojna podjela odraz hijerarhijski strukturiranog društva.

Raznolikost grobne arhitekture i pogrebnih rituala još jasnije pokazuje koliko je bio složen kulturni međuodnos u Istri. Iz različitih elemenata poput lokalne prirode, podrijetla i raznih utjecaja, osobito iz srednje ili čak istočnomediteranske sfere, nastajale su nove kulturne cjeline.
Kako je rekao ravnatelj Arheološkog muzeja Rijeke, Sanjin Mihelić, sva su istraživanja na tom području počela vizijom prof. Teržan, dr.sc. Mihovilić i prof. Hansela koji su proučavali, istraživali i valorizirali to područje.

„Monkodonja je monumentalno djelo na 419 stranica. Knjiga je dvojezična, na hrvatskoj i njemačkom jeziku. Sastoji se od 12 poglavlja te ima predgovor koji su pisali ravnatelj i istraživači. Ovo je prvo djelo koje će mladi istraživači vidjeti na početku svoga djelovanja. To je temelj za hrvatsku arheologiju. Čestitam svima“, naglasio je.
Posebnu zahvalu prisutni su uputili dr. sc. Kristini Mihovilić, koja nas je zauvijek napustila početkom rujna 2022. godine. Kristina je bila jedna od temeljnih istraživačica projekta, a na realizaciji ove monografije radila je doslovno do posljednjih dana svog života, i posao je dovršila.

„Preranim Kristininim odlaskom izgubili smo iskrenu prijateljicu, vrsnu arheologinju i veliku stručnjakinju na koju smo se uvijek mogli osloniti. U monografiji smo se s njom oprostili u prilogu In memoriam, izborom nekoliko njezinih fotografija. Bila je uvijek dovoljno stroga da me motivira i gura naprijed i zbog nje sam ja danas to što jesam. Istovremeno, bila je jako duhovita i s njom se moglo o svemu razgovarati“, rekao je vidno emotivan Komšo.