Šest novih produkcija mladih umjetnika za putovanje od sakralnog do sekularnog, od magičnog do tehnološkog – i nazad
U Istarskoj sabornici otvoren 63. porečki Annale – najdugovječnija skupna izložba suvremene umjetnosti u Hrvatskoj
Tekst i fotografije Kristina FLEGAR
Porečki annale se, prema 63. godine dugoj tradiciji, ponovno vratio svojoj publici u vrućoj ljetnoj noći, ovaj put s naslovom “Rekli su mi da planet ima živčane završetke” koji mu je nadjenuo kustoski kolektiv KUĆĆA. Novo izdanje ove najdugovječnije skupne izložbe suvremene umjetnosti u Hrvatskoj, otvoreno je u četvrtak u Istarskoj sabornici, u organizaciji Pučkog otvorenog učilišta Poreč.
Izbornici Jurica Mlinarec, Luja Šimunović i Klara Petrović iz KUĆĆA‑e fokusirali su se na umjetničke strategije disrupcije stvarnosti korištenjem iracionalnih, magičnih i sakralnih okvira te su pozvali u Poreč umjetnike u usponu sa šest novih produkcija nastalih posebno za ovu izložbu. Pritom su ih inspirirale povijesne transformacije izlagačkog prostora, a vođeni tim nadahnućem istraživali su mogućnosti s onu stranu modernističkih obećanja utopije kroz razum i napredak, rastvarajući umjetnički teren u kojemu se isprepliću principi prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.
Predstavili su tako suvremene umjetničke prakse koje istražuju nove mogućnosti izgradnje svijeta prigrljujući iracionalnost, praznovjerje i pristranosti – od svetišta posvećenog sovi, hibridnih bića koja se rađaju iz mjesta prometne nesreće, pa sve do nove kompjuterski generirane virtualne influenserice. Na izložbi sa svojim performansom – instalacijom sudjeluju Andrej Beštak i Anja Leko te sa svojim radovima Marianna Nardini, Robert Fenrich, ROSE kolektiv (Bruna Jakupović, Lana Lehpamer i Ivor Tamarut), zatim Gaia Radić koja je „okupirala“ prostor Male galerije i Andrej Škufca na terasi nekadašnjeg Roxy bara.
Koncepciju je na otvorenju predstavila Klara Petrović, 63. porečki Annale je otvorio gradonačelnik Poreča Loris Peršurić, a okupljenima su se obratili i pročelnik Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije Vladimir Torbica, ravnateljica POUP‑a Snježana Radetić i voditelj likovnog odjela te ustanove Sebastijan Vojvoda.
- Ovogodišnji Annale smo zamislili kao mjesto nestabilnosti, trenutne stvarnosti u konstantnom procesu postojanja i nestajanja, privremenih ekstenzija u nadrealne, nematerijalne i digitalne svjetove. Bili smo inspirirani Istarskom sabornicom prvenstveno zato što je ona nastala na srednjovjekovnoj crkvi i samostanu i danas funkcionira kao potpuno sekulariziran prostor. Na tragu toga, radovi koje izlažemo također na neki način iskopavaju te prostorno vremenske kontingencije, od sakralnog do sekularnog, od magičnog do tehnološkog. Svi su radovi nastali posebno za 63. porečki annale i to je u duhu s našom praksom prema kojoj već nekoliko godina u suradnji s mladim umjetnicima radimo na istraživanjima i produkcijama novih umjetničkih radova, rekla je Petrović, napominjući da su iznimno počašćeni što su pozvani kurirati Annale.
Umjetnicima je zahvalila na velikom trudu i povjerenju, a djelatnicima POUP‑a Andiju Bančiću i Amiru Mrkaljeviću na tehničkoj podršci i izvrsnim tehničkim rješenjima za sve specifičnosti koje ovakav tip izložbe zahtijeva.
Voditelj likovnog odjela POUP‑a Sebastijan Vojvoda istaknuo je da porečki Annale ima institucionalni status i jedinstvena je manifestacija u Hrvatskoj. Tijekom 63 godine ovdje su izlagala najreprezentativnija imena nekadašnje jugoslavenske, a zatim hrvatske scene, uz mnogobrojna gostovanja inozemnih umjetnika. Napomenuo je da je povijest Annala ujedno i povijest galerijske i kustoske prakse u Poreču, Istri i Hrvatskoj te da je ova manifestacija uvelike zaslužna za razvitak kulture na tom području, a na lokalnim i državnim institucijama je odgovornost da je održavaju živom, prepoznatljivom i kvalitetnom.
- Annale je također dokaz da se zapravo bitne stvari u umjetnosti i kulturi održavaju izvan velikih kulturnih centara i da i male sredine imaju svoju riječ u afirmaciji umjetničkih praksi i umjetničke scene. Stoga smo iznimno zahvalni svima koji nas podržavaju, na prvom mjestu Gradu Poreču, Istarskoj županiji, Ministarstvu kulture, porečkoj Turističkoj zajednici, Valamar Rivieri i Vinima Rossi, kazao je zahvaljujući i svim kolegama na pomoći prilikom organizacije ove jedinstvene manifestacije.
Ravnateljica POUP‑a Snježana Radetić podsjetila je da je Annale osnovan u isto vrijeme kad i ustanova koja ga vodi, a samo godinu kasnije je pokrenuta i druga prepoznatljiva porečka manifestacija – Koncerti u Eufrazijani, sve na poticaj tadašnjih turističkih djelatnika koji su željeli obogatiti kulturni turizam Poreča na korist domaćih stanovnika i gostiju. U međuvremenu je Annale prerastao svoju prvotnu namjenu i razvio se u etabiliranu godišnju suvremenu izložbu koja prikazuje stanje suvremene likovne umjetnost na domaćoj i međunarodnoj sceni te donosi ekskluzivitet i ono najbolje trenutno prisutno u Hrvatskoj. Radetić je dodala da ih to čini ponosnima i naglasila važnost činjenice da manifestaciju organizira jedna ustanova iza koje stoji ne samo velika podrška publike, već i institucije, čime je omogućen kontinuitet. Zahvalila je kustoskom kolektivu KUĆĆA, čestitala svim umjetnicima i poželjela da Annale još dugo živi.
Čestitkama se pridružio županijski pročelnik Vladimir Torbica koji je istaknuo da je Annale zanimljiv prvenstveno zato što toliko dugi niz godina predstavlja uvijek drugačije i zanimljive poetike, svaki put nešto novo – već profilirano ili ponekad nešto što će se tek morati dokazati. Otkrio je da ga ovom prigodom posebno zanima na koji način kustosi i umjetnici tematiziraju odnos između sakralnog, nekadašnjeg vjerskog, i digitalnog koje na neki način predstavlja buduće vjersko ili vjerovanje u umjetnu inteligenciju kao u nekog boga koji je nepogrešiv. On sam vjeruje da će to viđenje i interpretacija, kao i svaki put, biti izazovni.
Proglašavajući 63. porečki Annale otvorenim, gradonačelnik Loris Peršurić se osvrnuo na bogatu kulturnu tradiciju u Poreču te je zahvalio svima koji ulažu veliki trud i entuzijazam u organizaciju dragocjene manifestacija s dugogodišnjim kontinuitetom. Napomenuo je da ova izložba svake godine privlačna i iz estetskih razloga i sadržajno, jer omogućuje posjetiteljima uvid u suvremena umjetnička ostvarenja, njihov osobni doživljaj te navodi na razmišljanje, konfrontaciju i propitkivanje uvijek različitih, poticajnih i izazovnih tema. A otvorena je za sve, ljubitelje i poznavatelje umjetnosti, kao i za znatiželjnike ili slučajne prolaznike. Kako je zaključio, brojna zainteresirana publika dodatni je poticaj institucijama da i nadalje podržavaju Annale i omoguće mu kvalitetan razvitak. Izložbu je ove godine moguće pogledati sve do 17. rujna.