Bez margina: Otvorena izložba inkluzivnog pristupa u galeriji C8

Tekst Paola ALBERTINI • Fotografije P. ALBERTINI, B. VINCEK i arhiva AMI-a

06.02.2025.

Arheološki muzej Istre već niz godi­na tru­di se biti otvo­ren za sve i pri­la­go­di­ti izlož­be oso­ba­ma s pote­ško­ća­ma. Nedavno otvo­re­na Izložba „Životinje u anti­ci“ tako je titlo­vi­ma na zna­kov­nom jezi­ku i QR kodo­vi­ma uz pomoć kojih se može doz­na­ti više o izlož­bi, pri­la­go­đe­na glu­him i naglu­him osobama.

Kako nam je rek­la kus­to­si­ca Arheološkog muze­ja Istre, Đeni Bravar Gobić uoči otvo­re­nja izlož­be, temu živo­ti­nja oda­bra­li su jer je bli­ska svi­ma. Kako kaže, svi smo na ovaj ili onaj način pove­za­ni sa živo­ti­nja­ma, a glu­he i naglu­he oso­be tako­đer ima­ju raz­li­či­te interese.

„Kolegica iz muze­ja, Vjekoslava Sošić Žuža rek­la mi je da želi napra­vi­ti nešto za glu­he, nije joj bilo bit­no što nego samo da bude nji­ma pri­la­go­đe­no. Životinje se svi­ma svi­đa­ju i to smo iz raz­li­či­tih per­s­pek­ti­va obra­di­li, foku­si­ra­ju­ći se na anti­ku. Tako je uz pomoć kole­ga koji tako­đer ne čuju ili sla­bi­je čuju radi­la titlo­ve na zna­kov­nom jezi­ku i QR kodo­ve koji vodi na link o cje­li­ni o kojoj izlož­ba govo­ri“, rek­la nam je.

Titlovi su koris­ni i za oso­be koje čuju, vid­lji­vi su, a uz njih se na ekra­nu vidi i oso­ba koja govo­ri zna­kov­nim jezi­kom te se mogu doz­na­ti dodat­ne infor­ma­ci­je o samoj izložbi.

Ravnatelj Muzeja, Darko Komšo, pri­li­kom otvo­re­nja izlož­be rekao je kako ona pre­zen­ti­ra kako su sta­ri Rimljani per­ci­pi­ra­li živo­ti­nje, a dru­ga ide­ja izlož­be bila je poku­ša­ti kul­tur­no dobro pre­zen­ti­ra­ti svima.

„Agenda našeg muze­ja je Muzej za sve i to je bio i akro­nim pro­jek­ta za koji smo pri­je neko­li­ko godi­na par­ti­ci­pi­ra­li, Come in! – dođi­te, vra­ta muze­ja su otvo­re­na“, poru­čio je.

Izuzetno mu je dra­go, rekao je, što je izlož­ba nami­je­nje­na i pri­la­go­đe­na glu­him i naglu­him oso­ba­ma tako da, osim što mogu vidje­ti pred­me­te, mogu dobi­ti i opis izlož­be, legen­de, pre­ko hrvat­skog i među­na­rod­nog zna­kov­nog jezi­ka: „Tako muzej poka­zu­je da je zais­ta otvo­ren i da poku­ša­va biti dos­tu­pan svima“.

Udruga Kazalište, audi­ovi­zu­al­ne umjet­nos­ti i kul­tu­ra Gluhih DLAN podr­ža­la je ovu izlož­bu, a nje­ni su čla­no­vi, Lino Ujčić i Angel Naumovski pri­sus­tvo­va­li otvo­re­nju. Ujčić se sni­mao za titlo­ve, a Naumovski nam je rekao kako se već godi­na­ma tru­de kul­tu­ru pro­mo­vi­ra­ti tako da se kroz kaza­li­šte, film i radi­oni­ce bave pri­la­god­bom da lju­di­ma bude pris­tu­pač­no i da mogu pra­ti­ti bez da pita­ju kustosa.

„Za njih je to pri­li­ka da dođu u muzej i da sami pogle­da­ju i pra­te izlož­bu bez da nekog pita­ju za tuma­če­nje. Naime, pro­blem je komu­ni­ka­ci­ja koju glu­hi izbje­ga­va­ju, a na ovaj se način to može izbje­ći“, rekao nam je Naumovski.

Sošić Žuža nakon otvo­re­nja, u sklo­pu mani­fes­ta­ci­je Noć muze­ja, odr­ža­la je vođe­nje za glu­he i naglu­he oso­be. I nije to bilo prvi put, uči­ni­la je ona to i na izlož­bi „S pogle­dom na more: Rimska vila u Valbandonu“. Zanimalo nas je ima li za tak­va vođe­nja interesa.

„Ne bude velik inte­res, ali kad se ide na oso­be s inva­li­di­te­tom to je logič­no jer su oni samo manja popu­la­ci­ja. No inte­res pos­to­ji i tru­di­mo se uvi­jek im pri­bli­ži­ti neku izlož­bu, pogo­to­vo od kad Vjekoslava radi kod nas“, kaže Bravar Gobić koja je i sama proš­la tečaj, ali zna­kov­ni ne govo­ri te uvi­jek pita Vjekoslavu da joj poka­že ako je koja riječ zanima.

 

„Od kad je Vjekoslava doš­la radi­ti kod nas pri­je par godi­na obje se tru­di­mo razu­mje­ti se. Ona govo­ri i može je se razu­mje­ti te uz trud s obje stra­ne odlič­no funk­ci­oni­ra­mo“, naglašava.

„Silni trud koji ula­žu kole­ge u Muzeju, od rav­na­te­lja do knji­go­vo­đe, izu­zet­no poštu­jem. A veli­ki dopri­nos daju glu­hoj zajed­ni­ci uklju­ču­ju­ći ih u kul­tur­ne doga­đa­je, objaš­nja­va­ju­ći im sadr­žaj na nji­ho­vom – zna­kov­nom jezi­ku. Kako su glu­hi do sada bili čes­to izos­tav­lje­ni iz mno­gih doga­đa­nja tre­ba vre­me­na da shva­te da sada mogu to pra­ti­ti i da se osje­te dobro­doš­li­ma. Ovo su tek poče­ci“, rek­la nam je Vjekoslava Sošić Žuža.

Zahvalna je čla­no­vi­ma udru­ge DLAN i dizaj­ne­ru izlož­be „Životinje u anti­ci“, Olegu Moroviću koji je i sadr­žaj­no pri­la­go­dio izložbu.

Pričanje pri­če pri­ro­dan je način pre­no­še­nja zna­nja, ali nisu svi u moguć­nos­ti stvo­ri­ti i men­tal­nu sli­ku o pred­me­tu koji nika­da nisu doži­vje­li. Stoga je u sklo­pu pro­jek­ta Come In! Realizirana izlož­ba „Prapovijest u ruka­ma” kojom se sli­je­pim i sla­bo­vid­nim oso­ba­ma, ali i svi­ma osta­li­ma, pru­ža moguć­nost da osje­te pra­po­vi­jes­ne istar­ske pred­me­te kako bi mogli lak­še stva­ra­ti sli­ke u mašti dok slu­ša­ju pri­če o pra­po­vi­jes­nim doga­đa­nji­ma i nači­nu živo­ta tadaš­njeg čovje­ka od samih poče­ta­ka pa do poja­ve pisma.

Postav izlož­be, mno­go­broj­nim repli­ka­ma pra­po­vi­jes­nih pred­me­ta, omo­gu­ćio je posje­ti­te­lji­ma da ih dodi­ru­ju te da ih doži­ve na svoj način. Osim repli­ka pra­po­vi­jes­nih pred­me­ta, posje­ti­te­lji su mogli vidjeti/dodirnuti/osjetiti rekons­truk­ci­je raz­li­či­tih život­nih sre­di­na poput nas­tam­bi kao i mjes­ta uko­pa. Đeni Gobić Bravar radi­la je i na toj izlož­bi te nam je rek­la da je ona bila pri­la­go­đe­na sli­je­pi­ma jer su se, rade­ći na pro­jek­tu, tre­ba­li foku­si­ra­ti na jedan inva­li­di­tet, što je teško. Stoga su izlož­bu pri­la­go­di­li sli­je­pi­ma, ali kako bi bili pris­tu­pač­ni i oso­ba­ma koja se kre­ću pomo­ću koli­ca, napra­vi­li su rupe u vitri­na­ma da oni mogu pri­či bli­že te ins­ta­li­ra­li ram­pe za ula­zak u Sveta srca.

„Tada nismo ima­li puno pri­la­god­bi za glu­he ali smo i za oso­be s inte­lek­tu­al­nim pote­ško­ća­ma pri­la­go­di­li izlož­bu i pojed­nos­ta­vi­li infor­ma­ci­je“, ispri­ča­la nam je. Imali su tak­til­ne repli­ke, nat­pi­se na bra­ji­ci te radi­oni­cu pisa­nja brajice.

Uz sve to, radi­li su i izlož­bu sli­je­pog umjet­ni­ka Emila Mandarića koji radi tak­til­ne skul­p­tu­re te nas­to­ji radi­ti pri­la­god­be svo­jih izlož­bi, a napra­vi­li su i tak­til­ne crte­že zvo­na iz Crkve Sv. Tome kako bi ih sli­je­pe i sla­bo­vid­ne oso­be mogle dira­ti i doži­vje­ti kako ona izgledaju.

„Trudimo se koli­ko može­mo ali sva­ka izlož­ba pro­jekt za sebe. No oso­ba­ma s pote­ško­ća­ma to je pro­zor u svi­jet umjet­nos­ti i odu­še­ve se kad spoz­na­ju nešto novo što nam puno zna­či i daje poti­caj za dalj­nji rad“, kaže Bravar Gobić.

 

Ovaj tekst sufi­nan­ci­ran je sred­stvi­ma Fonda za poti­ca­nje raz­no­vr­s­nos­ti i plu­ra­liz­ma elek­tro­nič­kih medija.