Program za studeni 2010. – MMC GRADA ROVINJA
15.10. – 07.11.2010./petak
18:00 sati
IVAN FIJOLIĆ – Dobar, loš, krelac
Izložba Dobar loš, krelac prvo je samostalno predstavljanje Ivana Fijolića na području Istre i primorja. Održat će se na 3 lokacije, u 3 grada: Muzej moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, Gradska galerija Labin i Multimedijalni centar Rovinj. U Muzeju moderne i suvremene umjetnosti njegov je rad izlagan na selekcijama 2. biennala Kvadrilaterale, 2007., 11. biennala mladih umjetnika Europe i Mediterana, 2004., te 15. međunarodne izložbe crteža, 2002., a ova samostalna izložba prilika je da ga upoznaju različiti profili posjetitelja. Postav će se mijenjati s obzirom na veličinu i karakteristike galerijskih prostora. Obuhvatit će presjek primarnog autorova medija – skulptura od 2003. do 2009. Reljefi, skulpture i objekti većinski su posuđeni iz najveće privatne zbirke suvremene umjetnosti – Filip Tradea. Ivan Fijolić je zapaženi kipar mlađe generacije rođen 1976. u Zagrebu, čiji su radovi podjednako komunikativni i zanimljivi širokoj publici kao i užem likovnom krugu. Takve podudarnosti uglavnom proizlaze iz autorovih tema: igrački i akcijskih figura, super junaka, blockbustera i slika medijskih ikona. Njegovi protagonisti – akteri popularne kulture preuzeti su iz stripova, filmova i masmedija, od identifikacijskih idola iz djetinjstva, herojskih figura iz masovno popularnih američkih filmova, kao što je prototipski Superman ili autoru omiljeni likovi kauboja, sve do osoba iz stvarnog života, poput Bruce Leea. Nije manje važno da su radovi izvedeni kao uzoriti primjerci tradicionalnog kiparskog oblikovanja, ali i njegova proširenja kroz nečisti pojmovnik suvremene prakse, kolažno – montažnih postupaka i unošenja nekiparskih elemenata. Ikonografija uz izvedbu u širokom rasponu tehnika, materijala i boja, pokazuju da više ne postoji čvrsto razlikovanje između visoke i niske, galerijski reprezentativne umjetnosti i estetike svakodnevice, kulture campa ili kiča. Tako figura Isusa stoji uz ručnu granatu u obliku srca, a na postamentu rotira besprijekorno izlivena skulptura ružičastog tona posvećena Bruce Leeu, a nazvana Bruce Lee Show Off. Unutar raznovrsnog opusa često proturječnih formi, umjetnik provjerava temeljne sastojke suvremene realnosti kulture, promišljajući također odnos umjetnika i društvene okoline, status umjetnosti i posljedice njene komodifikacije. Predstavljeni radovi nude slatkoću popularne kulture, odmak i zaborav u društvu „dobrih dečki“. Pri tom više ili manje naglašeno – ironično, sumnjičavo ili kritički, pokazuju pomamu uživanja, pritiske i pukotine vrijednosnog sustava. Naslov izložbe sugerira autorovu tematsku preokupaciju junacima, ali i neprestanu polemiku pojmova dobrog, kreposnog, uspješnog i njihovih suprotnosti što istovremeno čini današnji svijet napornim i zanimljivim.
18.11 – 06.12.2010./četvrtak
11:00 sati
RADIONICA U KOJOJ ĆE SLIKARI DEMONSTRIRATI SVOJU TEHNIKU SLIKANJA USTIMA I NOGAMA
18:00 SATI
SVEČANO OTVORENJE IZLOŽBE
U različitim dijelovima svijeta žive umjetnici koji, radi tjelesnog oštećenja, rišu svoje umjetnine ustima ili nogama. Njihova tjelesna manjkavost im ne dopušta da pri stvaranju slika rabe ruke.
Međunarodna udruga umjetnika slikara koji crtaju i slikaju nogama ili ustima djeluje od 1956. godine sa sjedištem u Kneževini Liechtenstein i djeluje u više od 40 zemalja. Njen zastupnik u Hrvatskoj je Izdavačka kuća umjetnika koji slikaju ustima i nogama sa sjedištem u Zagrebu ( USUN).
Kako za umjetnike, tako i za javno mišljenje – važan je osjećaj kulturnog samopoštovanja koji se razvija zahvaljujući solidarnosti samih umjetnika koji stvaraju slikajući/crtajući ustima ili nogama, dok ih sama udruga svestrano podupire. Udrugama je cilj odagnati samilost i nerazumijevanje, mudrim sustavom poticanja i skrbi omogućiti što potpunije i što samostalnije življenje, sigurnu egzistenciju utemeljenu na plodovima umjetnikova rada i talenta. Zato udruga organizira izložbe i radionice, brine se za prodaju originalnih radova svih članova, reproducira ih i distribuira omogućujući umjetnicima koji su UPORNOŠĆU i LJUBAVLJU nadišli svoj hendikep, neovisnost i samostalan rad, sretniji život.
Izložba ostaje otvorena do 06. prosinca 2010.
O autorima: ZIVOTOPISI:BIOGRAFIJE
24.11.2010./srijeda
18:00 sati
VIRTUOSI FIUMANI
sopran/soprano: A. Bossi
bariton/baritono: A. Racanè
tenor/tenore: A. Moina
klavirska pratnja / al pianoforte: Prof. V. Lukšić
Koncert povodom 150. godišnjice ujedinjenja Italije u organizaciji Talijanske Unije i Narodnog sveučilišta iz Trsta
Organizatori: Zajednica talijana grada Rovinja u suradnji s Talijanskom unijom
