Otvoren 8. Festival srpske kulture u Istri
Svečano otvorenje 8. festivala srpske kulture u Istri održano je 7. travnja u pulskim prostorima Srpskog kulturnog centra. Glavna tema ovog festivala je „Sjećanje na Danila Kiša“ povodom 40 godina izdavanja zbirke pripovijetki „Grobnica za Borisa Davidoviča“. Svečano otvorenje festivala su posjetili mnogi zainteresirani građani i pripadnici srpske manjine, kao i uvaženi gosti među kojima su Miodrag Miča Jakšić – direktor ARTE grupe Beograd, Momčilo Radivojević – konzul Republike Srbije u Rijeci, Giuseppina Rajko – dožupanica istarske županije, Elena Puh Belci- dogradonačelnica grada Pule, Petar Mamula- dožupan primorsko-goranske županije, Jovica Radmanović – predsjednik vijeća srpske nacionalne manjine i predsjednik kulturnog etničkog društva Rijeka, Jovan Hajduković – savjetnik župana vukovarsko-srijemske županije, Marko Bogatić – dogradonačelnik Belog Manastira, Miroslav Palić – načelnik općine Trpinja, Dragan Todić – predsjednik udruge Čuvari srpskog identiteta i uvaženi glumac Momčilo Radivojević.
Svečano otvorenje je započelo govorom Milana Rašule – predsjednika vijeća srpske nacionalne manjine u Istri. Naglašava da je ovo treća godina rada i življenja Srpskog kulturnog centra u Istri te je sve brojniji svake godine, kao i jači i kvalitetniji što se tiče kulturne scene.
Zanimljiv govor održao je i glumac Milutin „Mima“ Karadžić koji je kazao da se prvi put nalazi na ovoj manifestaciji te da mu je iznimno drago što može sudjelovati u njoj s filmom „Gorčilo“. Satirični film „Gorčilo“ prošle je godine bio najgledaniji film u Srbiji s 275.000 gledatelja. Nakon najave filma, Mima je recitirao pjesmu „Proljeće“ koju je napisao Vitomir „Vito“ Nikolić. Iako pjesma govori o vrapcima i lastavicama, Mima pjesmu posvećuje onima koji su ostajali u Srbiji, kakva god da je ona bila, kada su drugi odlazili iz nje.
Miodrag Miča Jakšić predstavio je sudionike izložbe u čast Danilu Kišu te naglašava da su odabrane četiri različite slikarice, različitih tema, pristupa, životna stava i pogleda na svijet, ali iste želje – da umjetnost uvijek pobijedi. Ove godine na festivalu imaju čast izlagati svoja djela umjetnice Teodora Balabanović, Irena Ferk, Svetlana Ceca Krstić i Ivana Vukajlović Simić.
U sklopu svečanog otvorenja festivala, izveden je dramski prikaz „Život i djelo Danila Kiša“. Danilo Kiš bio je književnik kojeg je „bolio život“. Rođen je u Subotici, 1935. godine, a umro je u Parizu 1989. godine. Imao je teško djetinjstvo gdje je njegov otac odveden u Auschwitz i tamo pogubljen dok se ostatak porodice prebacio u „Crveni krst“ u Crnoj Gori. Tamo Danilo dovršava gimnazijsko školovanje te upisuje Filozofski fakultet u Beogradu. Primio je mnoge nagrade pa tako i Andrićevu nagradu koja je njemu bila najdraža. Kišova sabrana djela objavljena su 1983. godine i obuhvaćaju deset svezaka: „Mansard“, „Psalam 44“, „Rani jadi“, „Bašta, pepeo“, „Pješčanik“, „Noć i magla“, „Grobnica za Borisa Davidoviča“, „Čas anatomije“, „Homo poeticus“ i „Enciklopedija mrtvih“.
Na samom kraju svečanog otvorenja, Nikolina Musulin iz pjevačke etno grupe KUD‑a „Sv. Nikola“, izvela je tradicionalnu srpsku pjesmu „Ej dragi, dragi“ te su i posjetitelji s njom zapjevali.
Tekst i fotografije Luana RACAN