Međunarodni dan muzeja u Istri
Suvremeni život opterećen “beskompromisnim razvojem” sve više nameće svoje imperative pa nastoji zaobići različite stvari koje doprinose očuvanju kulturnoga krajolika. To je i razlog da je ICOM (Međunarodni savjet za muzeje) iz potrebe za općom senzibilizacijom javnosti, obilježavanje Međunarodnog dana muzeja, 18. svibnja 2016., posvetio upravo temi naslovljenoj “Muzeji i kulturni krajolici” (Museums and Cultural Landscapes). Činjenica je da se po svojoj prirodi kulturni krajolik ne može “zamrznuti” i tako sačuvati u muzeju na tradicionalan način, ali muzeji mogu dati značajan doprinos u razumijevanju krajolika i njegovog identiteta u zajednici. Osim toga, suvremene potrebe sve više od muzeja čine teritorijalna središta, uključena u aktivnu zaštitu i održavanje kulturnog krajolika.
O temi Muzeji i kulturni krajolici
Kulturni krajolik prema suvremenoj interpretaciji shvaća se kao izraz i rezultat prostornog i vremenskog međudjelovanja ljudi i njihova okruženja. On je prostorni sustav, zemljopisno područje prepoznatljivih obilježja, rezultat međudjelovanja čovjeka i njegove prirodne okoline. Pri tom se njegove najrazličitije osobine, poput topografije, vegetacijskoga pokrova, korištenja zemljišta, naselja i građevina tumače i sagledavaju kroz djelovanje složenih čimbenika, bilo prirodnih, bilo društvenih (Zakon o potvrđivanju Konvencije o europskim krajobrazima, Narodne novine, 12/2002., Zagreb). Kulturni krajolici mogu se definirati i kao “mjesta” koja utjelovljuju neraskidivu vezu između materijalne i nematerijalne baštine na određenom području – bez obzira na njegovu veličinu – i tako s vremenom postaju “mjesta” identiteta.
Danas se kulturni krajolik ne odnosi samo na naselja već i na prometne komunikacije, arhitektonske oblike, arheološke lokalitete i mjesta s posebnim obilježjima. Definiramo ga kao ruralni, urbani, krajolik mora, i dr. ili kao namjerno oblikovan krajolik, kao što su parkovi, perivoji, vrtovi ili planski oblikovana urbana područja (industrijska, turistička, rekreacijska i sl.).
Zasebnu vrstu čine asocijativni kulturni krajolici koji čine nematerijalnu baštinu u najrazličitijim njenim izražajima. To su mjesta nadahnuća vezana uz običaje, tradiciju, zanatske vještine, umjetnički izraz ili legende i narodna predaja. Oni mogu biti vezani i uz znamenite osobe ili uz sam doživljaj krajolika (likovna umjetnosti, književnost).
Aktivnosti u Istri
Kao i u ostatku Hrvatske, istarski muzeji priključili su se obilježavanju Međunarodnog dana muzeja proširivanjem svojih aktivnosti na polje kulturnog krajolika, što podrazumijeva interpretiranje autentičnih materijalnih ostataka koji se čuvaju u muzejskim zbirkama i njihovu kontekstualizaciju u krajoliku kojem pripadaju. U nastavku donosimo najznačajnije aktivnosti koje će se odviti na području Istarske županije.
18.05./ Etnografski muzej Istre /Pazinski kaštel/ 18:30h
Predstavljanje kataloga “Zbirke arhitekture i opreme kuće” kustosice Muzeja Tanje Kocković Zaborski
18.05./ Muzej grada Pazina / pazinski Kaštel, izložbeni prostor EMI, 2. kat / 19:00h
Izložba “Muzejski krajolici / Izbor iz Galerijske zbirke Muzeja Grada Pazina”
18.05. / Muzej suvremene umjetnosti Istre /10:00 ‑21:00h
Samostalna izložba Pauline Jazvić I racommend Vodka i popratni sadržaji.
Uz edukativna vodstva i popratne pedagoške sadržaje tematski vezane uz izložbu program je zamišljen da kroz komunikaciju sa posjetiteljima paralelno upozna publiku i sa zanimljivom prošlošću zgrade u kojoj danas Muzej djeluje i čija se funkcija od prvobitne vojne upotrebe, preko raznih proizvodnih funkcija usmjerila ka kulturnim sadržajima usmjerila i muzejsko – galerijskoj djelatnosti.
16.05.2016 / Arheološki muzej Istre /Galerija C8/ 12:00h
Predavanja – Arheološki muzej Istre i kulturni krajolici, predavači: Čuka/Budim, Mihovilić, Zlatunić, Ujčić.
17.05./ Arheološki muzej Istre /Galerija C8/ 11:00h
Predstavljanje monografije Temporis Signa, (MIK 26)
18.05./ Arheološki muzej Istre / Povijesni i pomorski muzej Istre / od 18h
Tematska predavanja
“Wilhelm Konrad Röntgen – X zrake”, prof. Turić (18:00 – 18:30h)
“Herman Potočnik Noordung i njegove ideje”, prof. Korlević (18:45 – 19:45h)
“Kako smo poletjeli u svemir?”, prof. Macuka, prof. Popčević (20:00 – 20:30h)
18.05./ Arheološki muzej Istre / C8 / od 18h
Izložba ”Dvojna vrata – promjene urbanog krajolika Pule tijekom 19. stoljeća” autorice Katarine Zenzerović, više dokumentaristice.
18.05./ Muzej grada Umaga/ 19:30 h
Predstavljanje kataloga “Umaški fotoalbum”, fotografija i fotografska oprema od 19.st. do 60-tih godina 20.st., Muzej grada Umaga. Izložba i proglašenje pobjednika fotografskog natječaja “(H)umor umaškog kulturnog krajolika”.
Misija muzeja se mijenja i danas postaje nužno da muzeji prate promjene u društvu i svojim aktivnostima sudjeluju u kulturnom, ali i gospodarskom razvoju zajednice. Uloga Međunarodnog dana muzeja je potaknuti muzeje da se okreću temama koje omogućuju novo sagledavanje njihove uloge u zajednici, ali i da otkrivaju nove načine djelovanja. Muzejska zajednica Hrvatske je na inicijativu Muzejskoga dokumentacijskog centra od 1980. uključena u ovu manifestaciju.
Pripremila: Maja Iskra, izvor