Otvorena IZLOŽBA “CONTRADA: MJESTO SJEĆANJA NA DJETINJSTVO”
Izložba koja budi stare i stvara nove uspomene – tim bi se riječima mogao najbolje opisati projekt “Contrada: Mjesto sjećanja na djetinjstvo” kojim se žele valorizirati i promovirati dječje igre i boravak na otvorenom te prezentirati urbanističku povijest, dijalekt i društvene memorije Rovinja. Inicijator projekta je programska voditeljica Ekomuzeja Kuća o batani Tamara Nikolić Đerić koja je za realizaciju okupila mnogobrojne suradnike iz područja kulture i obrazovanja. Sudjelovala je tako Zajednica Talijana “Pino Budicin”, Studio DOTA, udruga FARO11, osnovne škole ali i građani Rovinja.
Izložba je prvobitno otvorena u petak, 22. travnja, u sklopu manifestacije “Popolana”, a obzirom da je originalno smještena u ulici Edmondo De Amicis jučer je, s početkom u 19 sati ponovo otvorena na toj lokaciji gdje će se moći razgledati do kraja travnja. Izložbu je otvorila kustosica Tamara Nikolić Đerić, umjetnik iz studija DOTA Anselmo Tumpić, ravnateljica O. Š. Vladimir Nazor Suzana Poropat-Božac, koordinatorica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Rovinja Edita Sošić Blažević te predstavnica Zajednice Talijana “Pino Budicin”.
Zahvaljujući postavu publika će do kraja mjeseca moći igrati igre koje su bile popularne sredinom prošlog stoljeća. Uz svaku igru, smještenu u posebno osmišljenim spremnicima izrađenim po uzoru na stare škrinje, priložene su instrukcije, povijest koja se uz njih veže, ali i osobne fotografije iz tog doba koje su donirali Rovinježi. Inovativnost leži u tome što su organizatori također stvorili interaktivne igre po uzoru na one stare kako bi ih približili današnjim generacijama.
“La bella statuina” (Ledena kraljica) je tako zamijenjena aplikacijom koja izradi fotografiju onome tko nepomičan stoji ispred postavljenog monitora. Pjesmu “Giro, giro, tondo” (Ringe, ringe, raja) moguće je aktivirati samo ako na posebno dizajniran okrugli plato stane dovoljan broj ljudi potičući da se na taj način u igru uključi veći broj djece. Posebnost otvorenja izložbe bila je u video mappingu koji su, uz pomoć članova udruge Faro11, kreirali učenici O.Š. Vladimir Nazor. Njihovu su školu oslikali s preko od tristotinjak crteža.
Tekst i fotografije Maja ISKRA