PULSKA NOĆ MUZEJA 2022.
Muzeji – između stvarnog i digitalnog
• Sedamnaesta po redu Noć muzeja, manifestacija koja je započela 2005. godine, a od tada prerasla u najznačajniji događaj hrvatskih muzeja, održana je u petak, 28. siječnja diljem Hrvatske. Nastavila se prošlogodišnja tradicija održavanja online programa, no unatoč epidemiološkim mjerama posjetitelji su također mogli fizički prisustvovati muzejskim sadržajima.
Iako uz ograničen broj posjetitelja, pulska Noć muzeja svojoj je publici priuštila poznate izložbe u Muzeju suvremene umjetnosti Istre, Arheološkom muzeju Istre, Povijesnom i pomorskom muzeju Istre te u Rock galeriji, dok je u Kući istarskog maslinovog ulja organiziran vođeni razgled.
U Muzeju suvremene umjetnosti Istre naglasak je stavljen na online program i to kroz predstavljanje muzeja u formi virtualne šetnje. Cilj virtualne šetnje kroz muzej, kako objašnjava ravnateljica i kustosica Ketrin Milićević Mijošek, bio je predstaviti muzej novim posjetiteljima koji se zanimaju za umjetnost i kulturu, ali isto tako i starim posjetiteljima dati priliku da istraže prostor i izložbe na jedan novi način. Također, u kontekstu manifestacije Noć muzeja predstavljeno je i treće izdanje edukativnog priručnika „Crta u suvremenoj umjetnosti“. Priručnik je rezultat kontinuiranog rada na približavanju raznih sadržaja što se tiče teorije i prakse likovne/vizualne umjetnosti. Osim online izdanja, posjetitelji su mogli i fizički pristupiti muzeju i pogledati stalni postav koji je koncipiran na dinamičan način tako da prati kretanja od suterena pa sve do drugog kata gdje se otvara izložbeni prostor. Ovim načinom predstavljanja izložbe htjeli smo približiti muzejski fundus posjetiteljima sve do vremena kad će zgrada koja ima puno veći potencijal biti u punoj funkciji i omogućiti da se izložba prostire na cijelu etažu, naglašava ravnateljica Milićević Mijošek.
Arheološki muzej Istre za svoje je posjetitelje pripremio internetski sadržaj na Facebooku, YouTubeu, Twitteru i TikToku gdje se održavao live program. Publika se tako virtualno i fizički prošetala izložbom u Svetim srcima, „Znanjem do zdravlja: 65 godina Medicinske škole Pula“. Izložbu su u potpunosti napravili učenici Medicinske škole Pula uz pomoć učitelja koji su imali ulogu kustosa u pojedinim segmentima izložbe. Tema izložbe je 65 godina rada i djelovanja Medicinske škole, no kroz nju je predstavljen i razvoj medicine u Istri te tradicija školovanja zdravstvenog kadra. Posjetitelji su se najviše zadržavali u sentimentalnom kutku uspomena gdje su prikazane fotografije iz škole, ali i nagrade koje se vjerno čuvaju. Također, muzej je osigurao besplatan ulaz u pulsku Arenu, a za sve one koji nisu bili u mogućnosti organizirana su noćna predavanja kustosa o amfiteatru. Zanimljiva gostujuća izložba Muzeja vučedolske kulture, „Bez zanata nema alata“, mogla se pogledati u sklopu Noći muzeja u galeriji C8. Mogao se vidjeti originalan materijal iz zanatskih radionica Vučedolaca te doživjeti tehnološka dostignuća iz trećeg tisućljeća prije Krista. U prostore Arheološkog muzeja Istre nije se moglo pristupiti zbog radova koji su i dalje u tijeku.
Uvijek posebni Povijesni i pomorski muzej Istre svojim je posjetiteljima omogućio ulaz u prostore Kaštela u vidu razgledavanja aktualnih izložbi. Izložba Dušana Ćurić „Pulska fotoreportaža“ organizirana je u povodu desete godišnjice otkako su njegove fotografije stekle muzeološki kontekst što je omogućilo da postane sastavnim dijelom bogate materijalne kulturne baštine Pule i Istre. Izložba predstavlja značajnu vrijednost za povijest fotografije u Istri u drugoj polovici 20 stoljeća. Tuneli Zerostrasse bili su otvoreni za razgledavanje povodom Noći muzeja, kao i izložba fotografija „Pulski električni tramvaj“. Izložba je u stalnom postavu muzeja od 2019. godine, no iznova privuče nove promatrače. Iako je muzej najavio razgledavanje aktualne izložbe Matije Debeljuha: „Utopija – Utopia“, galerija Noordung je bila zatvorena za razgled.
Ljubitelje rock and rolla privukla je Rock galerija i njihov program „LIVE®PULA“. Predstavljena je izložba koncertnih plakata, dokumenata i fotografija pulskih bendova od 60-ih do 90-ih godina prošlog stoljeća. Materijali su prikupljeni od strane ljudi koji su u to doba „harali“ raznolikom pulskom rock scenom, kako izvođači tako i publika. Noć Muzeja bila je odlična prilika da građani upoznaju galeriju koja je otvorena prošlo ljeto. Galerija ima za cilj postati muzej i valorizirati sve što je Pula stvarala u rock ’n’ rollu, a voditelj Diego Bosusco Ptica napominje kako će se u skorije vrijeme osposobiti i prostor drugog kata.
U središtu grada, Kuća istarskog maslinovog ulja, pripremila je vođeni razgled muzeja. Odmah na ulazu mogli ste primijetiti gužvu i veliki broj zainteresiranih posjetitelja. Voditeljica Lorena Boljunčić upoznala je posjetitelje s razvojem istarskog maslinarstva, provela ih po svih razdobljima koje obrađuju, od rimskog pa sve do srednjeg vijeka. Bilo je govora i o suvremenom dobu, kako se ulje danas prerađuje, za što se sve koristi, zašto je vrijedno za zdravlje i slično. Muzej je otvoren na novoj lokaciji u kojem se nalazi i degustacijski prostor te trgovina s raznovrsnom ponudom Istarskih proizvoda i delicija.
Noć Muzeja i ove godine uz epidemiološke mjere i Covid potvrde nije prekinula kontinuitet i razočarala svoju publiku diljem Hrvatske. Puležani su uživali u večernjoj šetnji i razgledavanju muzeja i galerija. Uz Pulu, Noći muzeja priključili su se ostali gradovi u Istri i to: Pazin (Državni arhiv Pazin, Etnografski muzej Istre), Rovinj (Muzej grada Rovinja), Umag (Muzej grada Umaga), Labin (Narodni muzej Labin), Vodnjan (palača Bettica – Palazzo Bettica), Buje (Pučko otvoreno učilište Buje), Poreč (Zavičajni muzej Poreštine).
Tekst Hana RADOLOVIĆ
Fotografije Igor DRAŽIĆ i Hana RADOLOVIĆ







































