Književna večer s Renatom Baretićem u Gradskoj knjižnici Umag

24.10.2022.

Roman „Zadnja ruka“ ili kad si dobro – loše ti se piše…

•Tekst Lidija KUHAR

• Fotografije Marko ŠORGO

• Početkom 2013. godine ostao sam bez posla, s poluzavršenim romanom • Mene nikad moji likovi nisu proganjali, no ovaj, kojeg sam tada ostavio na 107. stranici jeste i gotovo svaki dan sam zamišljao što bi se njemu moglo dogoditi, no nakon objavljivanja to je nestalo •

• U sklo­pu mani­fes­ta­ci­je Mjesec hrvat­ske knji­ge, u Gradskoj knjiž­ni­ci Umag ‚pred­stav­ljen je u pone­dje­ljak 17. lis­to­pa­da pos­ljed­nji roman Renata Baretića nazi­va “Zadnja ruka” (Hena com, 2021.). S knji­žev­ni­kom je raz­go­va­rao rav­na­telj Neven Ušumović, koji je na počet­ku poz­dra­vio sve pri­sut­ne, s poseb­nim nagla­skom na mla­de gos­te knjiž­ni­ce jer su, kako je nagla­sio, upra­vo oni u foku­su ovo­go­diš­nje manifestacije.

Predstavljajući knji­žev­ni­ka, rav­na­telj je kazao da iako je Baretić vrstan pjes­nik i maj­stor za sti­hov­nu kom­bi­na­to­ri­ku, pri­je sve­ga je poz­nat kao roma­no­pi­sac. Njegov roman “Osmi povje­re­nik” za kojeg mu je nagra­du Kiklop za proz­no dje­lo 2004. godi­ne uru­čio nobe­lo­vac Orhan Pamuk i nakon goto­vo dva­de­set godi­na od prvog izda­nja i dalje je rado čitan, izvo­di se u kaza­li­štu, a po nje­mu je snim­ljen i isto­ime­ni film. Nakon toga Baretić piše skroz dru­ga­či­ji roman “Pričaj mi o njoj”, u kojem na neki način uvo­di lju­bav­nu tema­ti­ku, zatim “Hotel Grand” koji ula­zi snaž­no u tran­zi­cij­sku pri­ču, te zatim sti­že “Zadnja ruka”, roman o kojem je u nas­tav­ku veče­ri bilo naj­vi­še riječi.

Baretić je jedan od kos­ce­na­ris­ta vrlo kva­li­tet­nih i omi­lje­nih seri­ja kao što su „Crno-bije­li svi­jet“ i „Dnevnik veli­kog Perice“, on je i enig­ma­ti­čar, vodi­telj kvi­zo­va, ali i peda­gog budu­ći da vodi svo­je radi­oni­ce pisa­nja, ista­kao je Ušumović. Baretićeva pove­za­nost s Istrom oči­tu­je se u tome što mu je sva­ka knji­ga prvo pro­mo­vi­ra­na na Sajmu knji­ga u Puli. “Pula je meni važ­na jer sam svoj prvi roman pro­mo­vi­rao tamo i proš­lo je sjaj­no, iznad svih oče­ki­va­nja, a tako se nas­ta­vi­lo i s idu­ćim mojim knji­ga­ma.” rekao je knji­žev­nik. Tamo je pro­mo­vi­ra­no i neko­li­ko “Utorkaških zbir­ki”, dje­la druš­tva “Utorkaša” iz Splita kojeg uz Renata Baretića čine knji­žev­ni­ci Ante Tomić, Ivica Ivanišević, Boris Dežulović, Zlatko Gall i dru­gi koji su spe­ci­jal­no za sajam pisa­li krat­ke auto­bi­ograf­ske proze.

Ušumović je kazao da se roman “Zadnja ruka” naj­jed­nos­tav­ni­je može pri­ka­za­ti kroz dvi­je pri­po­vjed­ne lini­je. Prije sve­ga ima­mo juna­ka Zvonka Filda, koji je, kako god se uzme, u kri­zi, odnos­no kriz­noj situ­aci­ji. Riječ je o pis­cu, novi­na­ru, koji se nala­zi u spi­sa­telj­skoj kri­zi, nakon razvo­da i u emo­tiv­noj, ali i u egzis­ten­ci­jal­noj kri­zi jer živi u iznajm­lje­nom sta­nu, a sve je to zapra­vo uvod u kri­zu koja pokre­će rad­nju ovog roma­na. Naime, poči­nju se pojav­lji­va­ti liko­vi iz nje­go­vih pri­ča i pola­ko ga mal­tre­ti­ra­ti i tje­ra­ti ga da zavr­ši nji­ho­ve pri­če, da ih ne napu­šta u situ­aci­ja­ma u koji­ma ih je osta­vio. Na nas­lov­ni­ci sto­ji kri­la­ti­ca “Kad si dobro – loše ti se piše…”, a nje­go­vi mu se liko­vi pojav­lju­ju upra­vo u situ­aci­ja­ma kada je on dobro i kre­ću ga zlostavljati.

Druga lini­ja rad­nje više je veza­na uz sva­kod­ne­vi­cu pis­ca u današ­nje vri­je­me. Ukazuje mu se pri­li­ka da piše za kon­tro­verz­nog podu­zet­ni­ka te ju zbog bes­pa­ri­ce pri­hva­ća, no situ­aci­ja pos­ta­je sve ozbilj­ni­ja. Jako bitan moment u ovoj knji­zi je pita­nje očins­tva. Likovi se pis­cu obra­ća­ju s oče naš, a s dru­ge stra­ne tu je i nje­gov poku­šaj da bude otac svo­joj kće­ri koja je nesret­na zbog razvo­da svo­jih rodi­te­lja. Idući važan moment su susre­ti s psi­hi­ja­trom gdje kroz nji­ho­ve raz­go­vo­re, koji ima­ju niz duho­vi­tih obra­ta, pra­ti­mo poku­ša­je da se pro­ta­go­nist neka­ko sna­đe u toj situ­aci­ji sa svo­jim liko­vi­ma, a da ne polu­di. Likovi pola­ko vrše sve veći pri­ti­sak na Zvonka, tra­že­ći da se ozbilj­no uhva­ti pisa­nja, da bude odgo­vo­ran i kre­ne radi­ti na nji­ma. I među nje­go­vim liko­va se nala­zi jedan psi­hi­ja­tar i upra­vo on orga­ni­zi­ra osta­le liko­ve koji pos­ta­ju sve nasil­ni­ji. Junak Zvoko Fild ima veli­ki opus koji se sas­to­ji od pede­se­tak krat­kih pri­ča, pa liko­va ima čak 237 od kojih su njih 10 – 15  neza­do­volj­ni pozi­ci­jom na kojoj ih je pisac osta­vio, žele još živje­ti, pa makar ih nas­ta­vak nji­ho­ve pri­če odveo u smrt. I to sve ne bi tre­ba­lo biti samo napi­sa­no, nego i objav­lje­no. Jednako kao i nje­gov glav­ni lik, nakon što je zavr­šio svoj roman i pos­lao ga ured­ni­ku, i sam Baretić se osje­ćao usam­lje­no, bez svo­jih liko­va s koji­ma je inten­ziv­no pro­vo­dio veli­ki dio vremena.

“Početkom 2013. godi­ne ostao sam bez pos­la, s polu­za­vr­še­nim roma­nom. Mene nikad moji liko­vi nisu pro­ga­nja­li, no ovaj, kojeg sam tada osta­vio na 107. stra­ni­ci jes­te i goto­vo sva­ki dan sam zamiš­ljao što bi se nje­mu moglo dogo­di­ti, no nakon objav­lji­va­nja to je nes­ta­lo”, ista­kao je autor.

Što se tiče liko­va, Baretić čes­to od poz­na­tih oso­ba iz svo­je oko­li­ne posu­đu­je ime, neke oso­bi­ne ili doživ­lja­je, a cilj kojeg je ovim roma­nom htio pos­ti­ći kod čita­te­lja jes­te da mu barem na tre­nu­tak pro­đu kroz gla­vu raz­miš­lja­nja kao što su “Možda i mene net­ko piše? Možda je ovo što sada sje­di­mo tu samo sce­na u nekoj knji­zi? Možda sam i ja samo neči­ji lik, možda glav­ni, možda spo­red­ni. Tko je taj koji to piše?” Ovo je defi­ni­tiv­no roman lika, kako ga je oka­rak­te­ri­zi­rao ured­nik Kruno Lokotar, i liku se mora deša­va­ti sva­šta da bismo sti­gli do cilja. Jedna od pro­ta­go­nis­ti­ca ovog roma­na doživ­lja­va raz­ne situ­aci­je s glav­nim likom, pis­cem Zvonkom. Ona je jedan od liko­va koju je Zvonko eks­plo­ati­rao, no pisac se pola­ko s njom upoz­na­je i ona mu pojaš­nja­va da je situ­aci­ja pot­pu­no dru­ga­či­ja nego što ju je on opi­sao. Od nje Zvonko uči što je odgo­vor­nost pre­ma stvar­nim oso­ba­ma i pre­ma liko­vi­ma, a pos­tav­lja se i pita­nje slo­bod­ne volje.

Baretić nagla­ša­va da ga naj­češ­će pra­te komen­ta­ri gdje ga pita­ju u kojoj je mje­ri neka nje­go­va pri­ča auto­bi­ograf­ska, te pojaš­nja­va da se gro­zi auto­bi­ogra­fi­ja, pisa­nja o povi­jes­ti svo­je obi­te­lji, iako je to sada trend, kao i o boles­ti svo­joj i neko­ga bli­sko­ga. Dodaje i da roman “Osmi povje­re­nik” svoj uspjeh u dobroj mje­ri zahva­lju­je tre­nut­ku u kojem je nas­tao, odnos­no stvar­nos­noj pro­zi kojom je publi­ka pos­ta­la u jed­nom tre­nu zasi­će­na te da je čita­te­lji­ma tre­ba­lo nešto drugačije.

U sklo­pu split­ske Kuće kre­ativ­nog pisa­nja nas­ta­la je Baretićeva vježbaonica/radionica kre­ativ­nog pisa­nja nazva­na Disciplina mašte. “Postoje umjet­ni­ci koji se pre­tje­ra­no osla­nja­ju na maštu, dru­gi se pre­vi­še drže dis­ci­pli­ne pa su dosad­ni, a dis­ci­pli­na mašte je onaj ide­al kojim ja težim i sma­tram da bi se time tre­ba­li vodi­ti svi umjet­ni­ci”, isti­če Baretić. Na svo­jim radi­oni­ca­ma lju­de uči kako se koris­te rije­či, što sve mogu pos­ti­ći rije­či­ma, a dva­put mu se dogo­di­lo da mu polaz­ni­ci koji se među­sob­no ne poz­na­ju, pri kas­ni­jem susre­tu kažu da i dalje pišu ona­ko kako se to nje­mu nije svi­đa­lo, ali da sada čita­ju na posve dru­ga­či­ji način, i to sma­tra svo­jom pobjedom.