Tijekom projekta mladi učili o svim segmentima rada na plesnoj predstavi

(NE)VIDLJIVI – MLADI U KULTURI: USPJEŠNO ODRAĐEN PILOT PROJEKT CHOREOPRAKSA U INK‑U

Tekst Paola ALBERTINI • Fotografije Manuel ANGELINI i fotografije iz arhive INK-a

04.05.2023.

Projekt „Koreografska prak­sa“, odnos­no „Choreopraksa“ unu­tar Plesnog stu­di­ja Istarskog narod­nog kaza­li­šta osmiš­ljen je kako bi upoz­nao zain­te­re­si­ra­ne polaz­ni­ke s raz­li­či­tim kore­ograf­skim prak­sa­ma, nači­ni­ma stva­ra­nja te reali­za­ci­ji vlas­ti­te ide­je u pros­to­ru i vre­me­nu, a nje­go­vi rezul­ta­ti pri­ka­za­ni su na Maloj sce­ni INK. Tim smo povo­dom raz­go­va­ra­li s Andreom Gotovinom, vodi­te­lji­com ples­nog stu­di­ja koja im je bila vodi­te­lji­ca i men­to­ri­ca na projektu.

Kako je rek­la, polaz­ni­ci su tije­kom osam tje­da­na ima­li pri­li­ku upoz­na­ti se s raz­nim kore­ogra­fi­ma i nji­ho­vim dje­li­ma, razvi­ti osob­nu este­ti­ku te istra­ži­ti kako odre­đe­nu ide­ju izra­zi­ti i ofor­mi­ti fizič­kim voka­bu­la­rom. Uz nje­no vod­stvo i men­tor­stvo i u sigur­nom okru­že­nju polaz­ni­ci su se oku­ša­li u vlas­ti­tom stva­ra­laš­tvu kra­ćih scen­skih formi.

Sudjelovali su čla­no­vi ples­nog i/ili dram­skog stu­di­ja INK, Zoja Poropat, Mark Marić, Martina Božić, Noah Cvijanović, Zora Cvijanović, Maria Burić, Lena Devedžić, Marko Mišković, Carlos Andres Fagin, Noa Pavlinović, Rina Renier, Barbara Božac, Michelle Salome Kursar i Petra Trajčeski.

Svatko od njih autor je pra­vog malog remek dje­la kojim su poka­za­li vje­šti­nu, umi­je­će, kre­ativ­nost, a u konač­ni­ci i hra­brost da se odva­že i oku­ša­ju u nečem novom.

Rad na teoriji i praksi

„Proces rada bio je podi­je­ljen na teorij­ski i prak­tič­ni dio. Prve četi­ri subo­te bile su posve­će­ne raz­nim kore­ogra­fi­ma ili zna­čaj­ni­jim ostva­re­nji­ma u polju suvre­me­nog ple­sa, a tije­kom svih osam tje­da­na pri­jav­lje­ni kore­ogra­fi ima­li su pros­tor i vri­je­me za rad na vlas­ti­tim kore­ogra­fi­ja­ma“, rek­la nam je Gotovina.

Na samom počet­ku pro­ce­sa svi pri­jav­lje­ni polaz­ni­ci mogli su se ori­jen­ti­ra­ti na kore­ogra­fi­ju, kore­ogra­fi­ju i izved­bu ili samo izved­bu i na taj način zauze­ti svo­je mjes­to u tom pilot pro­jek­tu. Kako nam je ispri­ča­la, na prvim susre­ti­ma puno su raz­go­va­ra­li o nji­ho­vim ide­ja­ma, moguć­nos­ti­ma i nači­ni­ma kako misao pre­tvo­ri­ti u pokret, kako od niza pokre­ta stvo­ri­ti cje­li­nu i kako tu cje­li­nu zaokru­ži­ti, dati joj smi­sao u pros­to­ru i vre­me­nu a da pri­tom osta­nu dos­ljed­ni sebi i vlas­ti­toj estetici.

S obzi­rom na to da komu­ni­ka­ci­ja izme­đu kore­ogra­fa i izvo­đa­ča može biti težak i kom­pli­ci­ran pro­ces i u tim su tre­nut­ci­ma pro­na­la­zi­li „pri­je­vo­de“ i nači­ne kako kao kore­ograf dati upu­tu i smjernicu.

„Koreografije su nas­ta­le kroz dvo­sat­ne pro­be jedan put tjed­no, u pone­kim kore­ogra­fi­ja­ma i manje, a pro­be su kore­ogra­fi vodi­li sami. Mentorstvo je bilo potreb­no i sva­ka pro­ba zavr­ši­la bi pri­ka­zom do sad uči­nje­nog te raz­go­vo­rom koji bi pos­lu­žio kao pri­pre­ma za slje­de­ću pro­bu“, pojas­ni­la je Gotovina način rada.

Upoznavanje s koreografima

Kako su prve četi­ri subo­te bile su posve­će­ne teorij­skom dje­lu, kroz raz­go­vor, gle­da­nje i ana­li­zu rado­va oda­bra­nih kore­ogra­fa, uoča­va­li su karak­te­ris­ti­ke, raz­li­ke ili slič­nos­ti te sti­lo­ve i ostva­re­nja. Tako su se prve subo­te upoz­na­li s radom izra­el­skog kore­ogra­fa i umjet­nič­kog rav­na­te­lja Batsheva kom­pa­ni­je Ohad Naharin te gle­da­li svjet­ski poz­na­tu pred­sta­vu, „Decadance“. Belgijska kom­pa­ni­ja Peeping Tom i pred­sta­va „Le Salon“ iz 2004. godi­ne osta­vi­la je pose­ban dojam na polaz­ni­ke svo­jim hiper­re­alis­tič­kim sti­lom. Plesne umjet­ni­ke Sidi Larbi i Akram Khan upoz­na­li su kroz nji­hov duet „Zero degrees“.

Subota nakon bila je posve­će­na Flamskom valu i kore­ogra­fi­ma koji su osam­de­se­tih godi­na vla­da­li bel­gij­skom ples­nom sce­nom te osta­vi­li sna­žan trag. Tu su, rek­la nam je Gotovina, Alain Platel, Anne Teresa De Keersmaeker, Jan Fabre i Wim Vandekeybus.

Ispričala je kako je jed­na cije­la subo­ta cije­la bila posve­će­na radu i živo­tu važ­ne kore­ograf­ki­nje Pine Baush i kom­pa­ni­ji Tanztheater Wuppertal.

Zadnju subo­tu posve­ti­li su hrvat­skoj ples­noj sce­ni, kom­pa­ni­ja­ma i kore­ogra­fi­ma koji tre­nut­no dje­lu­ju te koji su bili važ­ni kroz povi­jest suvre­me­nog ple­sa u Hrvatskoj.

„Sve je to samo mali dio i uvod u svi­jet ple­sa“, napo­me­nu­la je Gotovina.

Polaznici bili predani radu na projektu

Ističe kako su polaz­ni­ci pro­jek­tu pris­tu­pi­li vrlo ozbilj­no i odgo­vor­no: „Kako je sve kre­nu­lo kao pilot pro­jekt nisam ima­la kon­kret­nu vizi­ju kamo će nas sve to odves­ti. Na pro­ba­ma su bili kon­cen­tri­ra­ni i pri­prem­lje­ni, strp­lji­vi i sigur­ni u sami sebe što mi je poseb­no drago“.

„Vjerujem kako su se među­sob­no upoz­na­li i pove­za­li na jed­nom novom nivou, dali si među­sob­no povje­re­nje da budu vođe ali i da budu vođe­ni“, doda­la je.

Gotovina je jako zado­volj­na i kaže kako je konač­ni rezul­tat bio izvan nje­nih oče­ki­va­nja: „Ponekad sam osje­ti­la dašak mla­dos­ti i vlas­ti­tog borav­ka na aka­de­mi­ji kada smo kao stu­den­ti stva­ra­li i na ovaj način uči­li o ple­su. Zaista su pro­ces i pre­zen­ta­ci­ja bili na viso­koj razi­ni i svi polaz­ni­ci u svim svo­jim ulo­ga­ma pra­vi mla­di profesionalci“.

„Posebno mi je bilo dra­go uvi­dje­ti kako dugo­go­diš­nji i pre­dan rad ostav­lja trag i kako su im dosa­daš­nja ste­če­na zna­nja i vje­šti­ne pomo­gli izra­zi­ti se“, istak­nu­la je.

Dati priliku mladima

U pro­jek­tu su sudje­lo­va­li mahom mla­di. Upitali smo sto­ga Gotovinu koli­ko je nji­ma važ­no dati slo­bo­du u stva­ra­nju i pri­li­ku da na svo­joj koži osje­te cije­li pro­ces rada na jed­noj predstavi.

„Mladima, opće­ni­to, tre­ba dava­ti pri­li­ke u sve­mu. Treba im dati povje­re­nje, vje­tar u leđa i slo­bo­du da budu to što jesu. Poslati poru­ku kako je ono što ima­ju za reći i poka­za­ti veli­ko i vri­jed­no i kako oni to mogu. Treba sla­vi­ti i pri­gr­li­ti nji­ho­vu raz­li­či­tost i odmak­nu­ti ih od kom­pro­mi­sa koji ih okru­žu­ju kako bi bili pri­hva­će­ni“, kaže i doda­je kako im je u  ovom pro­ce­su ta pri­li­ka dana kroz kore­ogra­fi­ju, never­bal­ni izri­čaj i pros­tor stvaranja.

„Svaka kore­ogra­fi­ja je bila estet­ski, temat­ski i stil­ski dru­ga­či­ja i na to sam naj­po­nos­ni­ja“, naglašava.

Rekla nam je kako su se mno­gi „zalju­bi­li“ u stva­ra­laš­tvo, neki su si pot­vr­di­li svoj uži­tak u izved­be­nom dje­lu, neki su se pro­naš­li i u onom peda­go­škom, ali sva­ka­ko su osje­ti­li koli­ko je rada i anga­žma­na potreb­no kako bi se odre­đe­na ide­ja reali­zi­ra­la te koli­ko lje­po­te, adre­na­li­na i novih tre­nu­ta­ka takav pro­ces donosi.

Sjajna iskustva polaznika

Martina Božić jed­na od polaz­ni­ca, rek­la nam je kako je za nju bilo dos­ta iza­zov­no oku­ša­ti se u ovak­vom pro­jek­tu, s obzi­rom na to da se nikad nije naš­la u ulo­zi kore­ogra­fa: „Teško je ide­je iz gla­ve pre­ciz­no pre­ni­je­ti na dru­ge, ali uz dobru eki­pu i dobrog men­to­ra kao što je Andrea, sve je pro­tek­lo puno lak­še od mojih očekivanja“.

Nakon izved­be zani­ma­li su nas nje­ni doj­mo­vi: „Jako sam ponos­na na svo­je izvo­đa­če i na samu sebe, prvens­tve­no što sam se ohra­bri­la na tak­vo nešto, a i jako sam zado­volj­na kako je to izgle­da­lo na Maloj sce­ni. Bit ću iskre­na, od sre­će sam tokom pre­zen­ta­ci­je, gle­da­ju­ći svo­ju kore­ogra­fi­ju, pla­ka­la tako da mis­lim da to sve govo­ri o mojim dojmovima“.

Nakon ovog iskus­tva Martini će i dalje, kao nekom tko se cije­li život bavi ple­som, ples osta­ti pri­ori­tet, ali sva­ka­ko bi, kaže, volje­la s vre­me­na na vri­je­me oku­ša­ti se u kore­ograf­skom dije­lu i vidje­ti gdje je to može odvesti.

„Tijekom ovog pro­ce­sa nauči­la sam puno. Tu su teh­nič­ke stva­ri kao zna­če­nje boja na sce­ni, kako glaz­bu uskla­di­ti s izvo­đa­či­ma i obr­nu­to. Andrea je ta koja nas je potak­nu­la da naše kore­ogra­fi­je pre­zen­ti­ra­mo dru­gi­ma. Bila je s nama kroz cije­li pro­ces stva­ra­nja te nam je svo­jim iskus­tvom i savje­ti­ma olak­ša­la pre­ba­ci­va­nje naših ide­ja na izvo­đa­če. Jedan od savje­ta koji naj­vi­še pam­tim je važ­nost da se i izvo­đa­či osje­ća­ju ugod­no izvo­de­ći kore­ogra­fi­ju. Stoga je moja kore­ogra­fi­ja pro­izaš­la iz surad­nje s mojih pre­kras­nih šest izvo­đa­ča i uz Andreinu pomoć“, zaklju­či­la je.

Zori Cvijanović je sudje­lo­va­nje u pro­jek­tu tako­đer bio iza­zov: „Nismo ima­li iskus­tva u stva­ra­nju pa bi se zna­li pogu­bi­ti, ali bio je to jako zanim­ljiv izazov“.

I njoj je ples još uvi­jek na prvom mjes­tu ali joj je bilo jako zanim­lji­vo susre­ti se s kore­ogra­fi­ra­njem te bi se htje­la malo bolje upoz­na­ti i s tim dje­lom i osmis­li­ti još nešto u buduć­nos­ti. Andreine upu­te i vod­stvo su joj jako pomo­gle: „Nisam se tre­ba­la bri­nu­ti ako bilo gdje zap­ne­mo jer sam zna­la da je Andrea uvi­jek bila tu s upu­ta­ma da nam pomogne“.

Marko Mišković priz­na­je kako rad na pro­jek­tu nije bio lak, pone­kad je htio i odus­ta­ti, ali na kra­ju se, isti­če, isplatilo.

„Prezentacija je bila jedins­tve­no iskus­tvo i baš mi je dra­go da sam bio dio tog pilot pro­jek­ta. Prezentacija je baš bila pro­fe­si­onal­na i bio je gušt nas­tu­pa­ti u tim uvje­ti­ma“, rekao nam je.

„Najviše sam naučio da tre­ba sli­je­di­ti neki njež­ni osje­ćaj unu­tar sebe koji te pokre­će i odus­ta­ti od oče­ki­va­nja kako bi to tre­ba­lo izgle­da­ti izva­na i na kra­ju te pri­hva­ća­ti tuđe inpu­te, inte­gri­ra­ti ih i biti radoz­nao kako će to na kra­ju izgle­da­ti i što će nas­ta­ti“, izja­vio je. Zanima ga cije­li pro­ces i volio bi se i nada­lje izra­ža­va­ti kroz osmiš­lja­va­nje kore­ogra­fi­je, glaz­be, svi­je­tla i samu izvedbu.

I za Marka Marića rad na pro­jek­tu bio je svo­je­vr­stan iza­zov ali nega­tiv­nog stre­sa, kaže, nije bilo.

„Dojmovi su nakon sva­ke pre­zen­ta­ci­je uvi­jek slič­ni. Uvijek je pri­sut­no vese­lje, uzbu­đe­nje, ponos i zado­volj­stvo. Nakon pre­zen­ta­ci­je kore­ograf­skih prak­si, spe­ci­fič­no je bio pri­su­tan mir. Nakon zah­tjev­nih mje­sec i pol dana, bilo je smi­ru­ju­će vidje­ti da je sve uspje­lo i funk­ci­oni­ra­lo“, rekao nam je.

Mark već neko duže vri­je­me zna da je nje­go­va naj­ve­ća strast i ono čime se želim bavi­ti u živo­tu, umjet­nič­ko stva­ra­laš­tvo. „Ovo mi je samo pot­vr­di­lo da je kore­ogra­fi­ja ono čime sam se spre­man bavi­ti“, dodao je. Andreine upu­te, kaže, uvi­jek mu pomog­nu u radu: „Nije upit­no da smo sva­ki put u Andreinom pro­jek­tu kva­li­tet­no i pro­fe­si­onal­no vođe­ni. Kroz sva­ki pro­jekt naučim da uvi­jek možeš raz­miš­lja­ti još dalje i još dublje“.

Ovaj tekst sufi­nan­ci­ran je sred­stvi­ma Fonda za poti­ca­nje raz­no­vr­s­nos­ti i plu­ra­liz­ma elek­tro­nič­kih medija.