Festival je otvorila predstava „Svinje“ u produkciji Dramskog studija Umag
Prva tri dana Međunarodnog festivala komornog teatra Zlatni lav u Umagu
Tekst i fotografije Marko ŠORGO
• Svi junaci i junakinje su tragičari, neki biraju borbu, drugi su samo tupi promatrači, a treći su spremni na bježanje u svakom trenutku •
• U Umagu, Grad na čijem je grbu lav, održava se je po 24. put jedna od ovdašnjih najznačajnijih kulturnih manifestacija, Međunarodni festival komornog teatra Zlatni lav koji traje od 19. do 25. lipnja. Ovogodišnji program uključuje ukupno šest predstava koje se natječu za Grand Prix.
Nazivi izvedbi su: Svinje, u izvedbi Dramskog studija Umag, Nema putne (Srpsko narodno vijeće) Francamente (INK Pula) , Mulej (Novi Sad), Sea Wall (Gledalište Koper) i Vse sjajne stvari (Gledalište Ljubljana).
Samo otvorenje kao i sve predstave odvijaju se na pozornici Umaškog kazališta Antonio Coslovich.
Stručni žiri čine Slavica Renko, Tarita Štokovac dok je predsjednica žirija ovog festivala televizijska novinarka Mirna Farkaš Salamon koja je ujedno bila i voditeljica ceremonije otvorenja. Istakla je da je na natječaj s temom savršenstvo definirano u zlatnome rezu pristigao izuzetno veliki broj prijava, no iz mnoštva pristiglih prijavljenih predstava, samo je njih šest uvršteno u službeni program festivala.
“Kada je riječ o komornom teatru u kojem se uglavnom izvode djela s manjim brojem izvođača, na pozornici nema skrivanja, loš tekst ne može se pokriti glazbom ili blještavom scenografijom, a glumačko umijeće je ono što od prosječne predstave izdvaja one najbolje” pojasnila je Farkaš Salamon. „Nema loših predstava“, završava.
Osim žirija, svoje glasove za omiljenu predstavu daje i publika, i to upisom ocjene na poleđini ulaznice, koju se ubacuje u sandučić prilikom odlaska s predstave. Glasanje publike se može pratiti na službenoj stranici festivala.
Dogradonačelnica Floriana Bassanese Radin je istakla da je ovogodišnja edicija obogaćena prvom kazališnom produkcijom umaškog dramskog studija. Radi se o premijeri predstave „Svinje“ Tomislava Zajeca u kojoj igraju Luana Kličić i Caterina Vižintin. Sven Begić je a inspicijent i voditelj predstave, a naredna dva dana će najavljivati ostale programe festivala.
Podsjetimo se, Zlatni Lav je pokrenuo redatelj Damir Zlatar Frey, dok je Marko Fereni Frey izvršni producent. Ekonomsku potporu festivalu pruža Zagrebačka banka, a nju je na otvorenju predstavljala njena djelatnica Sanja Rabar. Leonard Jakovina, Savjetnik Ministrice kulture je najzad proglasio festival otvorenim.
Umaški Zlatni Lav je međunarodnog karaktera, a kazališne skupine koje se natječu su priredile predstave na tri jezika, hrvatskom, slovenskom i talijanskom.
Žene, ubojice, kalvarija
Tematika i stil prvih triju predstava je raznolika, naslovi glase: „Svinje“, „Nema putne“, te „Francamente“. Njihova se produkcija odvijala u Umagu, Puli i Zagrebu.
U prvoj je drami naracija iz točke gledišta junakinja-negativki priča, dok su druge dvije izvedbe ispričane iz perspektive pozitivaca u neprijateljskom okruženju.
Dvije sestre, glavni likovi “Svinja” su anti junakinje lišene bilo kakve empatije, dok Sinek, kojeg glumi Nikola Nedić u drugoj predstavi je možda lišen malo hrabrosti. Ova potonja pak, nikako ne fali ženi kojoj je posvećena treća festivalska noć.
Nasilje, izravno, neizravno i u različitim intenzitetima je prisutno u svim trima kazališnim komadima, posjećenost festivala je bila dobra, a publika je pljeskala na kraju svake izvedbe. Ovdje treba dodati da je politika prisutna kao pokretač događaja u drugoj i trećoj predstavi, dok autor prvog kazališnog komada nastoji prodrijeti u mentalitet psihopata i ubojice. Svi junaci i junakinje su tragičari, neki biraju borbu, drugi su samo tupi promatrači, a treći su spremni na bježanje u svakom trenutku.
Predstave, izložbe, sjećanja
Osim predstava, u sklopu ove manifestacije se mogu razgledati i dvije izložbe sa keramičkim artefaktima, te predstavljanje knjige Monike Erceg posljednjeg dana festivala. U gradskom muzeju je moguće razgledati arheološke nalaze iz 16. i 17. stoljeća koje su pronađene u lokalitetu sveti Ivan, točnije na dnu morskog zaljeva, a radi se o post renesansnom stolnom posuđu.
U atriju kazališne dvorane su članovi udruge djece s teškoćama u razvoju izložili svoje radove povodom desete obljetnice djelovanja udruge nazvane Pružam ti ruku.
Izložbe su predstavile Biljana Bojić, u ime muzeja, te Tatjana Bakran za Male umjetnike, velike lavove, kako je nazvana druga izložba.
Važno je prisjetiti se prošlosti s pogledom na budućnost, zaključila je direktorica muzeja, na kraju.