Otvorena izložba Coming Out Museuma Encounters u galeriji Novo
Tekst Boris VINCEK • Fotografije Nastasja MILETIĆ
Prva izložba Coming Out Museum Encounters otvorena je u utorak, 18. lipnja u pulskoj galeriji Novo. Na izložbi koja se održava u sklopu programa Mjeseca ponosa, brojna publika imala je priliku pogledati predmete, pročitati priče o procesu coming outa i upoznati se sa zbirkom ovog online muzeja. Na otvaranju su se prisutnima obratili voditeljica galerije Marijeta Bradić iz udruge Metamedij, ravnateljica Etnografskog muzeja Istre Ivona Orlić te autori projekta Mario Buletić iz EMI‑a i Jan Franjul iz udruge Proces. Publiku je pozdravila voditeljica galerije Marijeta Bradić koja je napomenula da je izložba jedan od rezultata projekata Coming Out Museuma kojeg su pokrenuli udruga Proces iz Pule i Etnografski muzej Istre.
- Inače, galerija Novo se na više načina prepliće s udrugom Proces kroz različite suradnje, prijateljstva i poznanstva i zato nam je jako drago da su baš nas odabrali da ih ugostimo kao prvu izložbu u nizu ovog muzeja. Ja bih zahvalila svima uključenima u projekt, a posebice Mariju, Janu i Tihani Nalić koji su u zadnjih nekoliko dana marljivo radili na postavljanju ove izložbe. Zahvalila bih se i mojim kolegama iz udruge Metamedij, a posebice svima koji su sudjelovali i koji su zastupljeni u ovom postavu pa im ovim putem i čestitam, kazala je Bradić i predala riječ ravnateljici Orlić.
- Naš muzej ima tendenciju i želju da izađe iz svojih muzejskih prostora i drago mi je da smo ove godine već drugi put u Puli. Kulturna antropologija i etnologija dugo je vrijeme proučavala druge i egzotične, najprije u dalekim zemljama, a onda i u sve bližem okruženju. Distancirano je promatrala sa sudjelovanjem i onda interpretirala različite kulturne fenomene. Danas antropologija bazira svoja istraživanja na kolaborativnom pristupu sa zajednicama, kada su članovi i članice pojedinih zajednica ravnopravni sugovornici u istraživanju, ali i prezentaciji istraženog. U ovom slučaju izložbe o Coming out muzeju i mjestu susreta. Kolega Mario Buletić i članovi i članice udruge Proces omogućili su još jedan prostor ljudskosti, zajedništva i otvorenosti. Važno je, a važno je i meni osobno, da je naš muzej dio otvorene podrške ljudskim pravima i da svojom aktivnošću doprinosimo vidljivosti LGBTIQ+ zajednice, a samim se tim i borimo za ravnopravnost, nediskriminaciju i nenasilje, kazala je Orlić.
Mario Buletić se u svom govoru zahvalio kolegama iz muzeja, ekipi iz Procesa i galerije Novo te svim sudionicima koji su aktivno pridonijeli stvaranju ove izložbe.
- Ima ih puno, a njihove priče moći ćete i sami upoznati kroz ovu izložbu. Jako sam prije svega ponosan, ne samo na ovu izložbu nego na cjelokupni proces od početka trajanja ovog projekta. Već brojimo gotovo dvije godine od kada smo u ovu priču krenuli, tako da je ova izložba rezultat gotovo dvogodišnjeg rada. Imam taj osjećaj od samog početka kao da smo uvijek na početku. A to predstavlja jako velik izazov i zadovoljstvo i sreću, jer daje taj elan i energiju da se događaju stvari i da idu naprijed. Krenuli smo kroz istraživanje i zadali smo si neke ciljeve. Jedan prvi konkretni smo ostvarili realizacijom web platforme koja je zapravo digitalni izlog ovog čega možete večeras vidjeti i prostor u kojem se može direktno sudjelovati u ovom projektu. I s okončanjem toga odmah smo krenuli u preseljenje u fizički prostor, što je zapravo od samog početka i bio naš cilj. Dakle, ta digitalna platforma samo je jedna odskočna daska za realizaciju ove izložbe koja govori sama za sebe, a možda izlazi iz nekih uobičajenih muzeoloških okvira. Dakle, nismo tu ništa pretjerano objašnjavali – sve ovo što vidite na zidovima – to osobe koje su sudjelovale u projektu objašnjavaju same sebe. Razmišljajući kakva je ovo izložba nekako smo se složili da je ona više ideološka nego muzeološka. Ideološka u smislu da ideja koja stoji iza toga je prihvaćanje, a prije svega prihvaćanje samih sebe. Kad sve to stavimo u jedan zajednički kontekst, jednu univerzalnu priču dolazimo i do društvenog prihvaćanja drugosti, kazao je Buletić i predao riječ Franjulu.
On se prvo zahvalio ekipi iz Metamedije koja je s njima radila u galeriji već nekoliko dana, zatim svim članicama i članovima udruge Proces koji su zivkali, nazivali, tražili svoje prijatelje i poznanike da popune ovaj prostor i da skupe sve te priče te Tihani Nalić koja te priče lijepo oblikovala i postavila ih zajedno s njima na zidove galerije Novo.
- Jedan dobar šlagvort ove izložbe je da ljudi pričaju sami svoje priče. Ono što je nama i kao organizaciji civilnog društva – Procesu, a i kao svim pripadnicima i pripadnicama LGBTIQ+ zajednice dosta, je da se o nama priča umjesto da se sa nama priča i da se nama dozvoli da mi sami kažemo svoje priče, da sami ispričamo što nas zapravo mori, što nas to boli i da sami kažemo koji su to procesi kroz koje prelazimo. Ovdje na zidu i u samom prostoru vidite prijelomne trenutke u životima LGBTIQ+ osoba na njihovom coming out putu, na njihovom upoznavanju i prihvaćanju vlastitih identiteta i prihvaćanju koje dobivaju od okoline. Sve priče su vrlo različite, ali i simboliziraju različite trenutke – ono što je univerzalno je ta nekakva potraga za prihvaćanjem. A to je nešto što mislim da tražimo svi, bili mi dio LGBTIQ+ zajednice ili ne. Mislim da je ovo jedan važan korak, a sljedeći važan korak održat će se u subotu, gdje bih vas sve lijepo pozvao da dođete i pridružite nas na prvom pulskom Prideu. Da zajedno pokažemo da se borimo protiv nepravde u društvu, protiv nejednakosti te da zajednički želimo pokazati i boriti se za jednaka prava za pripadnike LGBTIQ+ zajednice, jednaka prava za žene, jednaka prava za sve manjine, za sve one koji se, na žalost, vrlo često nalaze na marginama društva i bivaju isključeni. I za kraj htio bi se još zahvaliti onima koji su nam pomogli i omogućili realizaciju ove izložbe, a to su grad Pula i zaklada Solidarna, bez kojih se ovo ne bi moglo realizirati. Hvala svima vama, uživajte, pogledajte izložbu i onda se vidimo u subotu u 18 sati kod Zlatnih vrata, odakle kreće prva pulska povorka ponosa, kazao je Franjul.
Cilj izložbe i COME projekta je naglasiti poveznicu s iskustvima vezanim uz širu LGBTIQ+ zajednicu isticanjem osobnih priča – od prezentacije pojedinačnih narativa do stvaranja univerzalnog, kolektivnog iskustva. Coming Out Museum zamišljen je kao mjesto susreta, kao kolaborativni proces koji nastaje i postoji u fizičkom i virtualnom prostoru. U njemu je svaka prikupljena priča ujedno i poziv drugima da se svojim iskustvom pridruže ovoj zajedničkoj inicijativi.
Projekt je usmjeren prema dvije ciljane skupine, prema pripadnicama i pripadnicima LGBTIQ+ zajednice kao sukreatorima postava muzeja, ali i prema široj javnosti kojoj zbirka priča i predmeta služi kao ilustrativan uvid u cjeloživotni proces coming outa, te ih potiče na prihvaćanje LGBTIQ+ osoba iz vlastitog okruženja.
Izložbu će biti moguće razgledati do 4. srpnja, u radno vrijeme galerije, od ponedjeljka do srijede, od 10 do 14 sati, te u četvrtak i petak od 17 do 20 sati.