Bez margina: Održan 18. simpozij Društva distrofičara Istre
Tekst i fotografije Paola ALBERTINI
Simpozij Društva distrofičara Istre (DDI), koji se 13. studenog 2024. godine održao po 18. put, okupio je mnoštvo sudionika u hotelu Park Plaza Histria.
I ove godine pripremili su zanimljive i edukativne teme, namijenjene ne samo njihovim članovima, već i svima koji žele saznati više o neuromuskularnim bolestima i sličnim dijagnozama. Cilj simpozija je edukacija, osvještavanje i senzibilizacija javnosti o izazovima s kojima se susreću oboljeli.
Predsjednik Društva distrofičara Istre, Robert Raste pozdravio je okupljene istaknuvši pritom kako je udruga DDI s ciljem okupljanja osoba s neuromuskularnim bolestima osnovana 1974. godine te ove godine slavi 50 godina postojanja.
Zlatko Kuftić, predsjednik Istarskog foruma udruga osoba s invaliditetom obratio se okupljenima rekavši kako je simpozij iz godine u godinu sve bolji. „Grad Pula s razlogom je zahvalan udrugama osoba s invaliditetom sa sjedištem u Puli jer u usporedbi s drugim gradskim centrima itekako mogu biti zavidni kako naše udruge rade“, rekao je te istaknuo kako se osobe s invaliditetom gleda drugačije od kad je prije 13 godina osnovan Forum.
Zamjenica pravobranitelja osoba s invaliditetom Darija Jurišića, Tea Rubeša rekla je kako se pokazalo da su lokalne udruge od iznimnog značaja za osobe s invaliditetom, osobito roditeljima djece s poteškoćama u razvoju – pružaju svu podršku i pomoć koja je potrebna te čestitala na 50 godina postojanja DDI.
Čestitkama se pridružila i dr. sc. Ivona Močenić, zamjenica pulskog gradonačelnika. „Održavanje ovakvih simpozija je jako važno jer se na taj način podiže svijest građana o važnosti očuvanja zdravlja oboljelih od mišićne distrofije“, rekla je istaknuvši kako Grad Pula podržava rad Udruge te su osigurali sredstva za institucijalnu potporu za rad i funkcioniranje Udruge, osigurana su sredstva za pomoć u kući oboljelima od mišićne distrofije te su osigurana sredstva za zdravstvenu i socijalnu inkluziju oboljelih od neuromuskularnih bolesti.
Napomenula je i da je Grad Pula osnova Povjerenstva za osobe s invaliditetom i djece s poteškoćama u razvoju te istaknula da u Gradu Puli uvijek imaju partnera, a imat ćete ga i nadalje.
Ivan Glušac u ime župana Borisa Miletića pozdravio je prisutne te čestitao svim udrugama koje se bave najranjivijim skupinama našeg društva: „To zaslužuje jedno veliko poštovanje i na nama je da kroz proračune i upravljanje javnim novcem osiguramo što više financijskih sredstava, kako za institucionalno djelovanje, tako i za van institucionalno“.
Rekao je kako raduje činjenica da je dr. Močenić koja se bavi upravo tim temama, naša pročelnica za zdravstvo i socijalnu skrb, a dr. Gordana Antić podigla je najbolji nastavni centar za hitnu pomoć u Hrvatskoj za koji su nabavili 34 novih vozila što za hitnu pomoć, što za sanitet opremljena najsuvremenijom opremom.
„Na prijedlog istarskog župana Borisa Miletića svi su gradonačelnici i načelnici u Istarskoj županiji pristali sufinancirati izgradnju dječjeg odjela specijalne bolnice Martin Horvat u Rovinju koji će pridonijeti tome da djeca koja imaju poteškoće u razvoju ne moraju više ići u Rijeku ili Zagreb.
Na kraju se okupljenima obratila dr. Gordana Antić, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb u Istarskoj županiji istaknuvši kako zdravstvena zaštita treba biti dostupna i svima, a ne da su pacijenti primorani ići u privatne poliklinike. „Dug put je pred nama ali nadamo se da će biti bolje“, napomenula je.
Simpozij se nastavio nizom stručnih i za zdravstvo važnih tema, a simpoziju su osim zdravstvenih djelatnika i korisnika DDI prisustvovali i učenici Medicinske škole Pula.
Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje raznovrsnosti i pluralizma elektroničkih medija.