(Ne)vidljivi – mladi u kulturi: otvorena izložba Marka Šircela „Ecoilluminations“ u galeriji Novo
Tekst Boris VINCEK • Fotografije Nastasja MILETIĆ
Otvorenje samostalne izložbe Marka Šircela pod nazivom „Ecoilluminations: Textures in Natural and Synthetic Forms“ u organizaciji udruge Faro11, održano je u četvrtak, 7. studenog u pulskoj galeriji Novo. Brojne prisutne pozdravila je voditeljica galerije Marijeta Bradić iz udruge Metamedij.
- Ova izložba je rezultat nastojanja organizacija koje su okupljene oko ove galerije, a to je da podrže i promoviraju rad mladih umjetnika koji su na počecima svojih karijera. S obzirom na to da je organizator ove izložbe naša partnerska organizacija Faro11 prepustit ću riječ predsjednici udruge Ivani Čehić-Rabljenović, kazala je Bradić.
Čehić-Rabljenović je u svom uvodnom govoru navela da i njihova udruga djeluje na polju novomedijske umjetnosti i promociji mladih umjetnika, pa tako svako godine organiziraju program GrisiaYOUTH na kojem je Šircel sudjelovao.
- Marko nam je jedini umjetnik iz Rovinja koji se bavi novomedijskom umjetnošću tako da nam je bilo logično da organiziramo njegovu izložbu baš ovdje u Puli u galeriji Novo, kazala je Čehić-Rabljenović i prepustila riječ umjetniku.
- Izložba se bavi pitanjima odnosa čovjeka i prirode – dakle prirodu i prirodne materijale suprotstavljam umjetnim i sintetičkim materijalima poput plastike. Istražio sam taj odnos i pokušao vidjeti postoji li tu sklad ili nesklad te kako u čovjekovom svijetu prirodni materijali govore o vremenu jer su prolazni i s vremenom se mijenjaju, stare i dišu isto kao i mi ljudi, dok su umjetni materijali postojani zauvijek, beskonačni su i ne mijenjaju se kroz vrijeme. Osim vremena i svjetlo je vezano uz ovu izložbu jer se proteže kroz samu strukturu materijala. Sami radovi nisu toliko realističnog tipa jer je bitno da izražavaju strukturu samih materijala i bave se time kako se odnose na prostor, čovjeka, prirodu i svjetlo. Jako je bitan i ekološki aspekt jer su ta pitanja suštinski egzistencijalna. Mislim da je poanta izložbe osvijestiti da iako su ta dva svijeta odvojena i svojom materijalnošću i svojim porukama – čovjek jest priroda i priroda jest čovjek, a taj je simbioza jako bitna i moramo ju održati, poentirao je Šircel.
„U delikatnoj međuigri između onog prirodnog i sintetičkog, izložba „Ekoiluminacije“ poziva gledatelje da prođu kroz krajolik u kojem se suština prirode spaja s kompleksnošću ljudskog stvaranja. Izložba predstavlja umjetničke radove koji istražuju napetost i sklad između ljudskog i prirodnog svijeta, između prirodnih materijala – drva, kamena i zemlje – i onih sintetičkih, poput plastike i papira, otkrivajući dubok odnos koji održavamo s našim okolišem. (…) Kroz umjetnička djela – od slika, skulptura, instalacija i videa – izložba gledatelja suočava s pitanjima identiteta i odgovornosti. U društvu koje sve više definiraju (masovna) potrošnja, brza raspoloživost i jednokratnost, izložba „Ekoiluminacije“ potiče nas da preispitamo narative koje konstruiramo oko predmeta koje stvaramo, koristimo i okruženja u kojima živimo. Dok se krećete izložbenim prostorom, možete pronaći trenutke stanke i razmišljanja, otkrivajući ne samo ljepotu svojstvenu samim materijalima, već i složene dijaloge koje oni pokreću. Ovdje, u „graničnom“ prostoru između prirodnog i umjetnog, pozvani smo da promislimo o našoj ulozi unutar zamršene mreže života – podsjetnik na osjetljivu ravnotežu koju moramo nastojati održati u svijetu koji se neprestano mijenja. Umjetnost postaje alat za podizanje svijesti o okolišu, socijalnoj pravdi i ljudskim pravima, pozivajući gledatelje na dublje razmišljanje o zajedničkoj odgovornosti prema prirodi i jedni prema drugima“, navodi se u katalogu izložbe.
Mark Šircel rođen je 2000. godine u Puli. Pohađao je srednju Školu primijenjenih umjetnosti i dizajna u Puli gdje je stekao titulu slikarskog dizajnera i proglašen najboljim maturantom Pule. Godine 2019. odlazi na Akademiju likovnih umjetnosti i dizajna u Ljubljani, Odjel za slikarstvo, gdje je stekao titulu diplomiranog slikara. Zatim odlazi na magisterij smjera Medija, medijske produkcije i novinarstva te stječe naziv magistra medijske produkcije. Trenutno je na svojem drugom po redu magisteriju likovne umjetnosti. Izlagao je na brojnim samostalnim i skupnim izložbama, bio dijelom raznih umjetničkih radionica, festivala te sudjelovao na mnogobrojnim umjetničkim projektima i programima. Stručno se usavršavao u Grazu i Mariboru. Stvara na područjima slikarstva, kiparstva, fotografije, grafike, grafičkog dizajna, umjetničkih instalacija, performansa, videa i novih medija, te propituje njihova egzistencijalna pitanja, međusobne zakone i granice. Njegovi se radovi nalaze u fundusima, zbirkama brojnih muzeja i galerija. Član je HDLU‑a Istre.
Udruga Faro11 (Rovinj) osnovana je 2014. godine s ciljem aktivne podrške razvoju kreativnih industrija unutar lokalne zajednice s tendencijom suradnje na nacionalnoj i internacionalnoj razini.
Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje raznovrsnosti i pluralizma elektroničkih medija.