30. Sa(n)jam: Razgovor s Taninom Liberatoreom – Ranxerox, kiborg bez granica

Tekst i fotografije Luisa SORBONE

05.12.2024.

Tanino Liberatore jed­na je od naj­za­nim­lji­vi­jih figu­ra u pano­ra­mi tali­jan­ske strip knji­žev­nos­ti. Samostalni umjet­nik dale­ko od konven­ci­ja, dru­gi tali­jan­ski gost Sajma knji­ga, jav­nos­ti se pred­sta­vio u uto­rak 3. pro­sin­ca u raz­go­vo­ru s Andreom Matoševićem uz pre­vo­di­te­lji­cu Ivu Grgić Maroević. Istog dana, u 21 sat, u Gradskoj gale­ri­ji sve­ča­no je otvo­re­na izlož­be koja okup­lja neka od naj­re­pre­zen­ta­tiv­ni­jih dje­la nje­go­va umjet­nič­kog stvaralaštva.

U poče­ci­ma kari­je­re radio je kao ilus­tra­tor omo­ta plo­ča za RCA, od 1975. do 1978., a potom i neko­li­ko rek­la­ma da bi pos­tao finan­cij­ski neo­vi­san. Odlučujući pre­okret u  kari­je­ri dogo­dio se zahva­lju­ju­ći susre­tu sa Stefanom Tamburinijem, pis­cem i sce­na­ris­tom u Rimu. Iz surad­nje s Tamburinijem i Andreom Pazienzom rođen je “Ranxerox”, hva­ljen kao jedan od naj­z­na­čaj­ni­jih gra­fič­kih roma­na 80-ih. Serija je debi­ti­ra­la 1983. u časo­pi­su “Frigidaire”, jed­nom od ino­va­tiv­ni­jih tali­jan­skih časo­pi­sa under­gro­und kul­tu­re. Lik Ranxeroxa je kiborg rođen iz sklo­pa dije­lo­va foto­ko­pir­nog stro­ja, odnos­no Ranx Xeroxa. Iscrtan gra­fič­kim pote­zom sat­ka­nom od pokre­ta i ana­tom­skog realiz­ma koji pod­sje­ća na Michelangelovo sli­kar­stvo iz šes­na­es­tog sto­lje­ća, odmah pos­ta­je iko­na kul­tur­nog pokre­ta tih godina.

Tanino, koli­ko je ins­tin­k­tiv­nog, a koli­ko namjer­nog u gene­zi Ranxeroxova lika?

Bilo je to ogle­da­lo sve­ga ono­ga što smo Stefano i ja sva­kod­nev­no doživ­lja­va­li u Rimu, pro­izaš­lo je iz iskus­tva i nije namjer­no stvo­re­no u smis­lu dogo­vo­ra U isto vri­je­me to je bio tre­nu­tak zaba­ve, temelj­ni aspekt za stva­ra­nje dobrih stvari.

U odno­su na prvi Ranxerox, onaj koji je stvo­rio Stefano Tamburini, vaš lik je popri­mio malo dru­ga­či­je estet­ske karak­te­ris­ti­ke. Kako se promijenio?

Prvi Ranxerox bio je crno-bije­li, na nima­lo poseb­nom papi­ru, a objav­ljen je u časo­pi­su pod nazi­vom “Cannibale”, napred­nom fan­zi­nu. Onda kada smo mis­li­li napra­vi­ti “Frigidaire”, maga­zin u boji, mno­go gla­mu­roz­ni­ji s ino­va­tiv­nim druš­tve­nim, umjet­nič­kim i sati­rič­nim sadr­ža­ji­ma u kojem su sura­đi­va­li među­na­rod­ni tali­jan­ski umjet­ni­ci, Stefano, koji je bio vrlo inte­li­gent­na oso­ba i sta­jao je iza časo­pi­sa i lika, sma­trao je da je naj­bo­lje pro­na­ći neko­ga tko zna bolje od nje­ga crta­ti i koris­ti­ti boju. Pitao je mene jer smo već rani­je sura­đi­va­li pa mi je bilo vrlo lako nas­ta­vi­ti s Ranxeroxom.

Odnos izme­đu talen­ti­ra­nih lju­di nije uvi­jek lak. Kako je proš­lo s Tamburinijem i Pazienzom?

Dobro. Andrea Pazienza i ja radi­li smo za isti časo­pis, ali svat­ko je radio svoj posao. Upravo me on upoz­nao s osta­li­ma, pa su se tako stvo­ri­li pri­rod­ni odno­si. Nikada nije bilo sva­đe sa Stefanom, možda pone­kad i nes­po­ra­zu­ma zbog činje­ni­ce da mi je fran­cu­ski tisak nas­ta­vio pri­pi­si­va­ti očins­tvo Ranxeroxa. Kao da sam htio pre­uze­ti sve zas­lu­ge. Uvijek sam odgo­va­rao da sam liku, umjes­to oca, naj­vi­še ujak. Ali to smo razjas­ni­li i onda je pre­mi­nuo vrlo mlad.

Ranxerox se prvi put poja­vio u “Cannibale”, neza­vis­nom fan­zi­nu. Zatim na “Il Male” i nakon toga na “Frigidaire”. Koliko je poli­ti­ke bilo u liku?

Ono što je bilo poli­tič­ko bila je poli­ti­ka vre­me­na. Ljudi s kraj­nje lje­vi­ce radi­li su u tim novi­na­ma, ali nit­ko od njih nije mis­lio da pred­stav­lja neku stran­ku. Cilj je bio zaba­vi­ti se i sasu­ti plju­sku tadaš­njoj poli­ti­ci. “Frigidaire” je rođen da govo­ri o stva­ri­ma o koji­ma dru­gi nisu govo­ri­li, toli­ko da mu je slo­gan bio “neizos­tav­no suviš­no”. Bio je to prvi časo­pis u Europi koji je govo­rio o AIDS‑u. Formula je bila dobra, ali nisu pos­to­ja­li uvje­ti koji bi jam­či­li dobru kva­li­te­tu mje­seč­nih izda­nja, pogo­to­vo stripova.

Može li se tvr­di­ti da se Ranxerox pois­to­vje­ću­je sa žan­rom umjet­nič­kog izra­ža­va­nja koji je stran ide­olo­škoj uvje­to­va­nos­ti i koji je zapra­vo bio tran­sver­za­lan sva­koj vrsti poli­tič­ke struje?

Da, kada sam saz­nao bio sam zapa­njen. Ali ni oni iz “Il Male” više nisu ima­li ovu reto­ri­ku, svi smo se zgra­ža­va­li svega.

Ranxerox će biti objav­ljen u Koreji. Koji su to aspek­ti moder­nos­ti koji ga i danas čine zanimljivom?

Koreja je neg­dje izme­đu Zapada i Japana. Ne znam toč­no koji su raz­lo­zi, pre­pus­tit ću rad kri­ti­ča­ri­ma. Mogu reći da je Ranxerox rođen u eri koja se, na neki način, danas rekons­tru­ira. Mladom čovje­ku koji ga danas čita ne čini se toli­ko sta­rim, možda jedi­no što stri­pu nedos­ta­je je mobi­tel jer u to vri­je­me još nije pos­to­jao, vrhu­nac moder­nos­ti pred­stav­ljao je faks. Ono što pred­stav­lja je ono što ga čini rele­vant­nim, druš­tve­ni pro­ble­mi se ponav­lja­ju jer se doga­đa­ju cik­lič­ki. Dakle, na kra­ju, činje­ni­ca je da smo u donek­le repre­siv­nom sus­ta­vu ga čini aktualanim.

Govoreći o karak­te­ris­ti­ka­ma lika, Ranxeroxa su neki kri­ti­ča­ri defi­ni­ra­li kao “kiber­ne­tič­kog gru­bi­ja­na koji je više čovjek od čovje­ka”. U čemu se sas­to­ji nje­go­va ljudskost?

Predstavlja čovje­ka, ima ljud­ske osje­ća­je, ali budu­ći da je robot može se pro­gra­mi­ra­ti. Najtvrđi lik u stri­pu nije on, već mala Lubna.

Kad smo već kod Lubne, figu­ra poput nje­zi­ne danas ne bi bila mogu­ća, bila bi cenzurirana.

Istina je. No tada je među kri­ti­ka­ma koje je strip dobio, isti­na malo, bilo je onih na nasi­lje, na dro­ge, ali nikad na sum­nju na mogu­ću pedo­fi­li­ju. Lubnu tadaš­nje druš­tvo nije doživ­lja­va­lo kao nez­dra­vu upra­vo zato što je ona koman­di­ra­la i dru­gi­ma čini­la apsurd­ne stva­ri. Ne, ne bismo to mogli obja­vi­ti danas.

Tko je Tanino Liberatore danas?

On je dizaj­ner. Najviše foto­graf, ali ne i reda­telj. Strip je pred­stav­ljao jedan dio, koji je, priz­na­jem, imao veli­ki uspjeh, ali nika­da nije bio meni sim­pa­ti­čan oblik izra­ža­va­nja. Napravio sam tri Ranxeroxa, zbir­ku krat­kih pri­ča i zatim Lucy 2007., ali crta­nje je moj pri­rod­ni jezik. Što mis­lim o današ­njem svi­je­tu umjet­nos­ti? Postao sam pri­lič­no reak­ci­ona­ran, čes­to mi se gade mno­ge stva­ri koje vidim naoko­lo, poseb­no ins­ta­la­ci­je: to su sce­no­gra­fi­je, a ne sli­ke. Moj svi­jet je još uvi­jek vezan uz tali­jan­sku renesansu.