27. Sa(n)jam knjige u Istri: Jurica Pavičić na Doručku s autorom

29.11.2021.

Žalim za vremenom kad se slušalo onog koji nešto zna

• Kolumnist, roma­no­pi­sac, sce­na­rist, dra­ma­ti­čar, split­sko dite… tako je Aljoša Pužar pred­sta­vio Juricu Pavičića na Doručku s auto­rom odr­ža­nom 27. studenog.

„Vi ste jedan od mno­gih inte­lek­tu­ala­ca iz Splita koji žive u Zagrebu, to je neki feno­men…“, kons­ta­ti­rao je Pužar.

Pavičić je rekao da ih je u nje­go­voj gene­ra­ci­ji puno, da su inte­lek­tu­al­ci stal­no migri­ra­li pre­ma Zagrebu.

„Split je zaguš­ljiv, poli­tič­ki rigi­dan grad. Mi smo ima­li jake lokal­ne novi­ne, Slobodnu Dalmaciju, puno nas je tamo radi­lo, to je tada bila moć­na novi­na“, izja­vio je Pavičić istak­nuv­ši kako i sada Split ima jed­nu novu gene­ra­ci­ju super pisaca.

Studij povijesti i komparatistike

Zagrebački dani Pavičiću su još za stu­di­ja, doni­je­li poče­tak kri­ti­čar­ske karijere.

„Splitska sred­nja ško­la bila mi je prvo važ­no for­ma­tiv­no iskus­tvo, a zatim ono u split­skoj kino­te­ci Zlatna vra­ta“, ispri­čao je Pavičić. Komparativna knji­žev­nost bila mu je prvi izbor, a kao dru­gi pred­met uzeo je povi­jest jer su mu rodi­te­lji inzis­ti­ra­li na tome da to bude nešto što se može pre­da­va­ti u školi.

„Mene kom­pa­ra­tiv­na obli­ko­va­la, stu­dij je bio puno ispred svo­ga vre­me­na, tamo sam slu­šao i film­ske kole­gi­je, a imao sam sre­će da mi je i Ante Peterlić pre­da­vao. On je dobrim stu­den­ti­ma našao posao, nas neko­li­ko pos­lao je Dariju Markoviću koji je ure­đi­vao časo­pis o fil­mu“, kazao je istak­nuv­ši da je prvi film za koji je pisao recen­zi­ju bio „Bogovi su pali na tje­me 2“.

U Slobodnu Dalmaciji došao je pre­ko maj­ke, a tamo je ispr­va pisao knji­žev­ne kri­ti­ke. Zlatko Gall koji je kas­nio pos­tao ured­nik kul­tu­re nije bio zado­vo­ljan film­skim kri­ti­ka­ma pa je nje­ga pozvao da pre­uz­mem nji­ho­vo pisa­nje i tako se počeo bavi­ti film­skom kri­ti­kom. 1991. godi­ne zapos­lio se kao pro­fe­si­ona­lan novi­nar u Slobodnoj Dalmaciji.

Kritika u krizi

Pužar je upi­tao Pavičića u kak­voj je situ­aci­ji knji­žev­na, film­ska i kaza­liš­na kri­ti­ka danas.

Kritika je u kri­zi, sma­tra Pavičić, „to je odraz kri­ze auto­ri­te­ta i zna­nja u svi­je­tu“, izja­vio je.

„Ideja kri­ti­ča­ra je ta da on zna više, u doba kad se teško dola­zi­lo do infor­ma­ci­ja to nije bilo lako“, kazao je, dodav­ši da su kri­ti­ča­ri nekad bili auto­ri­tet s pozi­ci­je znanja.

„Potom je nes­ta­la ide­ja kano­na, stu­den­ti danas zna­ju sve o japan­skom horo­ru, ali nisu gle­da­li Felinija“, isti­če Pavičić kao apsurd.

Smatra kako današ­njoj gene­ra­ci­ji tre­ba omo­gu­ći­ti da gle­da­ju kla­si­ke jer u digi­tal­nom dobu toga nema.

„Nekada bi u dnev­nim novi­na­ma 12 oso­ba sva­kod­nev­no pri­sus­tvo­va­lo kole­gi­ju na kojem bi odlu­či­li što je važ­no i to bi izaš­lo u novi­ne. To danas u doba por­ta­la ne pos­to­ji“, veli i napo­mi­nje kako se danas putem druš­tve­nih mre­ža pove­zu­ju isto­miš­lje­ni­ci i „dobi­je­te ovo što se doga­đa danas“.

„Žalim za vre­me­nom kad se slu­ša­lo onog koji nešto zna“, nagla­sio je.

Wikipedija nepouzdan izvor znanja

Pavičić je neko vri­je­me radio za Wikipediju, ali isti­če da ona nije pouz­dan izbor zna­nja. Ona pos­ta­je popri­šte naci­ona­lis­tič­ke mito­ma­ni­je, sma­tra i poru­ču­je da se tre­ba koris­ti­ti even­tu­al­no engle­skom Wikipedijom.

Pužar ga je upi­tao kako bi tre­ba­lo bara­ta­ti izos­tan­kom kri­te­ri­ja te kako pono­vo uspos­ta­vi­ti svi­jet kri­te­ri­ja i znanja.

„U odre­đe­noj mje­ri izgu­bi­li smo tu bit­ku, sada je na sna­zi vla­da­vi­na glu­pos­ti, mains­tre­am medi­ji­ma poras­tao je rej­ting zahva­lju­ju­ći raz­nim šama­ni­ma jer su se lju­di uhva­ti­li nečeg čvr­stog“, sma­tra Pavičić.

Žanrovska književnost

Pavičić veli da mu je gušt kad ga svr­sta­ju u žan­rov­skog pis­ca te doda­je da od žan­ra uzme ono što mu paše. Iako je dobio mno­go nagra­da za kri­mi­će, nikad nije napi­sao kla­si­čan kri­mić, ističe.

„Da sam pjes­nik ne bi pisao sonet to mi je pre­vi­še zada­no una­pri­jed“, kaže.

Najviše se vese­li kre­ativ­nom radu, kom­po­zi­ci­ji, struk­tu­ri i dramaturgiji.

Pužar ga je upi­tao je li nje­go­va „tri­ler­ska knji­žev­nost“ odraz lju­ba­vi pre­ma filmu.

„Književnost je infi­ci­ra­na fil­mom, to je napros­to nemi­nov­no“, odgo­vo­rio je.

„Kako kri­ti­čar odlu­či napi­sa­ti knji­gu s jakom etič­kom kom­po­nen­tom?“, upi­tao je Pužar, refe­ri­ra­ju­ći se na nje­gov prvi roman, „Ovce od gipsa“.

Pavičić je rekao da mu je u odre­đe­noj mje­ri ula­zak u knji­žev­nost bio i odre­đe­no opte­re­će­nje jer nije u to mogao ući baš kao početnik.

„Riječ je o žan­rov­skoj knji­zi kak­vih je u to doba kod nas nedos­ta­ja­lo. Htio sam napra­vi­ti nešto što bi bio hrvat­ski tran­zi­cij­ski wes­tern. Naime, hrvat­ska knji­žev­nost uvi­jek je ima­la pasiv­ne juna­ke i toga mi je bilo dos­ta, htio sam wes­tern juna­ka u knji­zi“, ispri­čao je nagla­siv­ši da mu je to, iako sada u njoj vidi puno gre­ša­ka, naj­či­ta­ni­ja knjiga.

Knjiga na filmu

Govoreći o doj­mu koji je osta­vio film rađen po nje­go­voj knji­zi „Ovce od gip­sa“, kaže kako uvi­jek mis­li da bi on to dru­ga­či­je napra­vio, ali reži­ser tu ima glav­nu riječ.

„Brešan je radio film „Svjedoci“, rad­nju je izmjes­tio iz Splita, a iako je film bio vrlo uspje­šan ja bih to radio dru­ga­či­je“, izja­vio je. Napomenuo je da je dobio Zlatnu Arenu za sce­na­rij koji je pisao među­tim, malo je on za to zas­lu­žan s obzi­rom da je bio ko-scenarist.

Od nje­go­ve krat­ke pri­če „Patrola na ces­ti“ napra­vi­li su seriju.

„To mi je bio prvo tak­vo iskus­tvo i bilo je straš­no dobro. Svidjela mi se ta ide­ja kolek­tiv­nog rada, to je bilo sjaj­no i stra­ho­vi­to mi je odgo­va­ra­lo“, izja­vio je Pavičić.

Na kra­ju je, na pita­nje Pužara ima li nade za svi­jet danas, odgo­vo­rio: “Ja sam loš pro­rok. No mogu reći da bi za ovaj naš svi­jet bilo dobro da ga ne spr­ži­mo, da saču­va­mo škol­s­tvo, zdrav­s­tvo i obra­zo­va­nje kak­vo smo ima­li. Sve ovo što se deša­va sada oko nas bilo bi pogreš­no nazva­ti fašiz­mom, a popu­li­zam je pre­ši­rok pojam za to, za ovo što se deša­va nema­mo niti naziv, to je anti­pro­s­vje­ti­telj­ski, haj­de­mo sru­ši­ti Francusku revoluciju“.

Tekst Paola ALBERTINI

Fotografije Manuel ANGELINI iz arhi­va 27. Sa(n)jam knji­ge u Istri