PRVO EDUCIRATI PA ONDA PROFITIRATI

19.11.2010.

okrugli stol 010

U vri­je­me kada se naša zem­lja suoča­va s nekon­tro­li­ra­nim poras­tom neza­pos­le­nos­ti, kada u našem druš­tvu nije sigur­no hoće li poje­di­nac slje­de­ći mje­sec još uvi­jek ima­ti posao ili dobi­ti zas­lu­že­nu plaću…prisiljeni smo okre­nu­ti se alter­na­tiv­nim nači­ni­ma zarađivanja.

Upravo se na Okruglom sto­lu u Zagrebačkom cen­tru za neza­vis­nu kul­tu­ru, odr­ža­nom 9. Studenog, ras­prav­lja­lo o našoj buduć­nos­ti. Točnije, o buduć­nos­ti soci­jal­nog podu­zet­niš­tva. Što je to uop­će, s pra­vom ćete se zapi­ta­ti. Riječ je o poj­mu koji je još uvi­jek nedo­volj­no raši­ren kod nas, a pred­stav­lja gra­nu u podu­zet­niš­tvu. Klasično poima­nje podu­zet­niš­tva ozna­ča­va neko­ga tko podu­zi­ma nešto ili vodi pro­jekt kako bi ostva­rio pro­fit. S dru­ge stra­ne, soci­jal­no podu­zet­niš­tvo podra­zu­mi­je­va vođe­nje pos­la s druš­tve­nom misi­jom. Bolje reče­no, u tom pos­lov­nom pot­hva­tu koris­ti se ostva­re­ni pro­fit kako bi se ula­ga­lo u zajed­ni­cu ili pak u neku, druš­tve­nu misiju.

Više o tome, pogle­daj­te kli­kom na VIŠE!

Na spo­me­nu­tom Okruglom sto­lu sudje­lo­va­lo je čak šest struč­nja­ka koji su dobro upoz­na­ti s ovom dje­lat­noš­ću. Osvrnuli su se na istra­ži­va­nje iz 2009. godi­ne koje je pro­ve­la Mreža mla­dih Hrvatske s Anamarijom Sočo kao nji­ho­vom pre­dvod­ni­com. Upravo je ova nepro­fit­na orga­ni­za­ci­ja nas­to­ja­la doku­či­ti koli­ko su udru­ge mla­dih upoz­na­te s tom dje­lat­noš­ću. Ovo opšir­no istra­ži­va­nje poka­za­lo se kao odlič­na pod­lo­ga za kre­ta­nje dalje.

Važnost ovog pro­jek­ta pre­poz­nao je zagre­bač­ki Gradski ured za obra­zo­va­nje, kul­tu­ru i sport koji je odlu­čio nov­ča­no pomo­ći MMH da izvr­še istraživanje.
-Nezaposlenost sve više ras­te, zato ste vi, civil­no druš­tvo, ovdje da date nove puto­ka­ze na trži­štu i to je raz­log zbog čega smo vas odlu­či­li finan­ci­ra­ti, kaza­la je pred­stav­ni­ca spo­me­nu­tog ure­da Helena Miladić.
Istraživanje je uka­za­lo na vrlo ozbi­ljan pro­blem, a to jest da samo je 12 % ispi­ta­ni­ka zna­lo što je uop­će soci­jal­no podu­zet­niš­tvo. Anja Gvozdanović iz zagre­bač­kog Instituta za druš­tve­na istra­ži­va­nja koja je pomo­gla u pro­vo­đe­nju spo­me­nu­tog istra­ži­va­nja, pojas­ni­la je da ispi­ta­ni­ci uop­će nisu infor­mi­ra­ni o ovoj djelatnosti.

-Postojala je ide­ja stva­ra­nja jed­nog pro­jek­ta, nakon što zavr­ši istra­ži­va­nje, ali to je s vre­me­nom otpa­lo kad smo shva­ti­li da smo suoče­ni s veli­kim nez­na­njem u druš­tvu. Prvenstveno tre­ba edu­ci­ra­ti i infor­mi­ra­ti, a onda kre­nu­ti u nekak­ve pro­jek­te, zaklju­či­la je Gvozdanović.
Nadodala je da je istra­ži­va­nje poka­za­lo da su mla­di otvo­re­ni za nova zna­nja, što će sigur­no olak­ša­ti edu­ka­ci­ju. Prvi korak u „raz­bi­ja­nju“ tog nez­na­nja napra­vi­la je Anamarija Sočo, tako­đer sudi­oni­ca Okruglog sto­la. Nakon pro­ve­de­nog istra­ži­va­nja, napi­sa­la je vrlo jed­nos­tav­nu počet­ni­cu iz soci­jal­nog podu­zet­niš­tva za orga­ni­za­ci­je mla­dih i za mla­de, pod ime­nom „Sam svoj majstor“.

To je zasi­gur­no bio dobar potez budu­ći da pri­mje­ra dobre prak­se ima vrlo malo u Hrvatskoj, što su sudi­oni­ci Okruglog sto­la istak­nu­li kao doda­tan pro­blem. Rijetke su udru­ge koje su odlu­či­le kre­nu­ti u soci­jal­no podu­zet­niš­tvo, pa je teško zamis­li­ti da će se net­ko nakon neko­li­ko seta radi­oni­ca o soci­jal­nom podu­zet­niš­tvu odva­ži­ti na kre­ta­nje u tako ozbi­ljan posao. Jedan od rijet­kih pri­mje­ra dobre prak­se jest udru­ga „SMART“. Njihova pred­stav­ni­ca Slađana Novota sudje­lo­va­la je tako­đer na Okruglom sto­lu daju­ći nji­ho­ve osob­ne pri­mje­re dobre prak­se, isti­ču­ći da u kriz­no vri­je­me to može dobro doći.

okrugli stol 016

Samofinanciranje može pomo­ći u onim vre­me­ni­ma kada udru­ge i nepro­fit­ne orga­ni­za­ci­je ne mogu raču­na­ti na nov­ča­nu pomoć drža­ve, ali pos­tav­lja se pita­nje tre­ba­ju li oni uop­će ula­zi­ti u tak­vo što. Treba li nji­ho­va pri­mar­na svr­ha biti samo­odr­ži­vost? Razumljivu skep­tič­nost pre­ma samo­fi­nan­ci­ra­nju izlo­žio je Milan Medić iz Centra za civil­ne inicijative.

-Socijalno podu­zet­niš­tvo nije nešto čime bi se tre­bao civil­ni sek­tor prvens­tve­no bavi­ti. Ono se može odvi­ja­ti u surad­nji s nji­me kako bi pro­fit osta­jao u zajed­ni­ci, ali same udru­ge nema­ju kapa­ci­te­ta za tak­vo što, veli Medić.
Kako bi obraz­lo­žio svo­ju tezu osvr­nuo se na opći­nu Bale. Naveo je pri­mjer tamoš­njih kam­po­va čiji dioni­ča­ri su pos­ta­li sta­nov­ni­ci Bala putem trgo­vač­kog druš­tva Mon Perin, za što Medić navo­di kao jedan od boljih primjera.
Kako god bilo, civil­ni sek­tor sve je više počeo „bru­ja­ti“ o soci­jal­nom podu­zet­niš­tvu, kao moguć­nos­ti revi­ta­li­za­ci­je našeg druš­tva. Po rije­či­ma rav­na­te­lji­ce Nacionalne zak­la­de za razvoj civil­nog druš­tva Cvjetane Plavše Matić, pred nama je još dalek put. Kazala je da se zasad pre­dvi­đa stva­ra­nje Fonda za sufi­nan­ci­ra­nje podu­zet­nič­kih pro­je­ka­ta. Osim toga, ključ­no je otvo­ri­ti put podr­ške, putem prav­nih savje­ta i dalj­nje izo­braz­be jer bez toga dobar plan i ide­ja ne mogu garan­ti­ra­ti uspjeh.

Vlasta Vujačić