26. Sa(n)jam knjige u Istri: Dvije knjige o Čakavskom saboru u programu Istra ispod kore

07.06.2021.

Čakavski sabor je istarska kulturna revolucija

• Dvije vrlo važ­ne knji­ge, posve­će­ne Čakavskom sabo­ru i oso­bi veza­noj uz Čakavski sabor, pred­stav­lje­ne su na 26. Sajmu knji­ga u Istri, u druš­tvu Borisa Domagoja Biletića, Milana Rakovca i Vlaha Bogišića. Razgovor je vodio Aljoša Pužar. Riječ je o pro­gra­mu Istra ispod kore na temu „Što je nama Čakavski sabor“ odr­ža­nom 6. lip­nja u dvo­ri­štu Shipyarda“.

Monografiju „Čakavski sabor 1970. – 2020“. u izda­nju Čakavskog sabo­ra Žminja i Istarskog ogran­ka DHK pisa­li su Jelena Lužina, Milan Rakovac i Josip Šiklić. Urednik Boris Domagoj Biletić rekao je da je riječ o pokre­tu koji je pred­stav­ljen uz pomoć mno­go foto­gra­fi­ja, boja i arhiv­skih mate­ri­ja­la. „Uz tri auto­ra na mono­gra­fi­ji je radi­lo još mno­go lju­di čiji je trud, uz gra­fič­ki dizajn, vid­ljiv u knji­zi od 500 stra­ni­ca“, rekao je Biletić dodav­ši da je Zvane Črnja pred kraj osam­de­se­tih godi­na zapo­čeo rad na knji­zi no ubr­zo je umro. Nakon 30 godi­na done­se­na je odlu­ka da se ide na obja­vu u obli­ku monografije.

„Potrudili smo se obja­vi­ti je na osno­vu siro­ve gra­đe, Jelena Lužina je pre­ko­pa­la mnoš­tvo arhiv­skog mate­ri­ja­la. Izuzetno je to važ­no za Istru gdje je čaka­vi­ca jača nego drug­dje, gdje se poma­lo gubi i pre­tva­ra u što­ka­vi­cu“, istak­nuo je Biletić te dodao kako je ovom izda­nju pret­ho­di­lo mno­go dogo­vo­ra, pre­go­vo­ra i strp­lje­nja a tu je poseb­no istak­nuo i zahva­lio pro­čel­ni­ku za kul­tu­ru Istarske župa­ni­je, Vladimiru Torbici.

„Meni je rad na ovoj knji­zi bio vrlo emo­ti­van i iza­zo­van. Poznam sve auto­re i dois­ta smo se tru­di­li zas­tu­pi­ti sve kate­dre i pro­gra­me Čakavskog sabo­ra sto­ga tu ima foto­gra­fi­ja, susre­ta i pre­gled izda­vaš­tva. Svojevrstan je to poku­šaj obnav­lja­nja čakav­ske kate­dre u Puli“, napo­me­nuo je Biletić. Govoreći o Čakavskom sabo­ru, Rakovac je rekao da je bio apso­lut­no jedins­tven u Jugoslaviji, Europi pa i svi­je­tu. „To je istar­ska kul­tur­na revo­lu­ci­ja, raz­log našeg nas­tan­ka sto­ga je ovo način da pre­ne­se­mo bašti­nu i istar­sku tra­di­ci­ju“, nagla­sio je.

Za raz­li­ku od prve knji­ge koja govo­ri o pokre­tu, dru­ga, „Čovjek u svom vre­me­nu: autor­ski tek­s­to­vi i sje­ća­nja suvre­me­ni­ka“, govo­ri o oso­bi, Mariu Kalčiću, a sadr­ži autor­ske tek­s­to­ve i sje­ća­nja suvre­me­ni­ka. Kalčić je bio pro­fe­sor, kri­ti­čar i teore­ti­čar, živio je od 1936. do 1986. godi­ne a poko­pan je u Premanturi. Biletić je ured­nik i te knji­ge te kaže da je zahva­lan Kalčičevom sinu koji mu je dopus­tio da pre­ka­pa po mnoš­tvu praš­nja­vih papi­ra: „Za to sam vri­je­me pla­kao i smi­jao se. Shvatio sam koli­ko je to bilo jed­no lije­po, uzno­si­to doba.“ Biletić je zaklju­čio kako je Kalčić davao toli­ko nagra­da, a ni jed­nu nika­da nije pri­mio. Rakovac je bio pri­ja­telj s Kalčićem i istak­nuo je da je to dje­lo, poput mono­gra­fi­je, esencijalno.

Bogišić je istak­nuo kako Žminj, Barban i mno­ga dru­ga istar­ska mjes­ta ima­ju odlje­ve u bron­ci i kame­nu, dokaz o pos­to­ja­nju Čakavskog sabo­ra. Naglasio je kako tre­nut­ci zabi­lje­že­ni u ovim knji­ga­ma zadr­ža­va­ju svi­jest o ono­me što ima­mo. Biletić je na kra­ju pozvao da se pro­ši­ri riječ o toj knji­zi jer je Ministarstvo kul­tu­re nije finan­ci­ra­lo, ni otkupilo.

Promociju knji­ga obo­ga­ti­li su Mauro i Irena Giorgi te Dario Marušić koji su izve­li pje­sme o Zvani Črnji.

Tekst i foto­gra­fi­je Paola ALBERTINI