U SVETIM SRCIMA OTVORENA IZLOŽBA ISTARSKI KAŠTELI – UTVRĐENE REZIDENCIJE SREDNJOVJEKOVNOG PLEMSTVA
Izložba Valvasor u Istri, Kuća Kaštela u Momjanu i izložba o kaštelima u Svetim srcima neizostavne za sve ljubitelje kulturne baštine
• Tekst i fotografije Paola ALBERTINI
• Izložba „Istarski kašteli – utvrđene rezidencije srednjovjekovnog plemstva“ otvorena je u petak, 29. srpnja, u Muzejsko-galerijskom prostoru Sveta srca u Puli. Izložba je dio svojevrsnog trilogije, šireg projekta afirmacije i popularizacije istarskih kaštela, unutar kojeg je otvorena momjanska Kuća kaštela te izložba „Valvasor u Istri“ u Povijesnom i pomorskom muzeju Istre.
Tom je prigodom ravnatelj Arheološkog muzeja Istre, Darko Komšo, rekao kako izložba kreće od samih početka jer objašnjava kada, kako i zašto su nastali istarski kašteli, rekonstruira ih i stavlja u današnji kontekst.
„Ona omogućava da se zabavimo, ali i naučimo puno o jednoj temi o kojoj svatko nešto zna ali nitko ništa ne zna“, izjavio je Komšo.
Na izložbi je zahvalio Josipu Višnjiću koji im je prije dvije godine prišao s pitanjem da se njegova doktorska tema, plod dugogodišnjeg istraživanja Istre, pretoči u izložbu. Dogovorili su i da se nakon izložbe napravi monografija koja će pisanom riječju objasniti sve što treba znati o istarskim kaštelima.
Komšo je izložbu posvetio tragično preminulom kolegi, Tihomiru Percanu koji je radio istraživanja na kaštelu u Raklju, njegovom rodnom mjestu.
Autor izložbe, Josip Višnjić je istaknuo kako su istarski kašteli donedavno bili zaboravljena istarska baština. „Iako danas imamo ovu izložbu, Kuću kaštela i u pripremi monografiju o kaštelima, kad sam se prije 15 godina počeo baviti ovom temom naišao sam na nedostatak bilo kakve literature i arhivske građe, podataka o arheologiji vezano za istarske srednjovjekovne utvrde te jako malo podataka uz arhitektonski razvoj tih utvrda“, ispričao je.
Prema njegovim riječima te utvrde nalazile su se u vrlo lošem stanju i prijetilo im je urušavanje te daljnje propadanje. Prekretnica je bila niz projekata koji su se bavili istraživanjem i konzervatorskim restauratorskim zahvatima na utvrdama.
„Imali smo sreću da su ti projekti bili tako uspješni, a imali smo i podršku Ministarstva kulture, Istarske županije te jedinica lokalne samouprave pa se stvorila jedna pozitivna klima te smo uspjeli dosta toga napraviti“, napomenuo je.
Naime, od 2007. godine do danas pokrenuto je i u neki slučajevima realizirano niz projekata vezanih uz istarske srednjovjekovne kaštele.
„Riječ je o nizu istraživanja zahvaljujući kojima je prikupljena silna količina podataka koji su iz temelja promijenili naše poimanje istarskih srednjovjekovnih utvrda i dali nam jedan sasvim drugačiji uvid u njih i ova izložba na neki način prikazuje rezultate koji su prikupljeni i komuniciraju prema široj javnosti da se i ljudi van struke upoznaju s baštinom vezanom za srednjovjekovne feudalne utvrde“, izjavio je Višnjić.
Istra je kada je riječ o istraživanju kaštela zaostajala za okolnim područjima a sada je izrasla u regiju koja u većini stvari odskače – i po broju istraživanja i po kvaliteti istraživanja, ali i po konzervatorskim radovima tih utvrda.
„Rezultati tih istraživanja daju presjek dosadašnjih saznanja o utvrdama, daju nam jedan kontekst njihova nastanka, njihova razvoja, uvode nas u problematiku njihovog arhitektonskog razvoja, a isto tako govore o stanovnicima tih utvrda, pripadnicima sitnog plemstva koji su živjeli u utvrdama, ljudima kojima su imali oružje i ratne konje, vitezovima koji su se borili za interes svojih patrona. Njima su ratna razaranja bila gotovo svakodnevica“, veli Višnjić.
Na izložbi je dan materijalni presjek kulture jednog višeslojnog društvenog sloja u Istri, od 12. do 17. stoljeća. Osim tekstova, tu je i pogled na arheološke nalaze. „Svi su nalazi ovdje prikupljeni prilikom arheoloških istraživanja Hrvatskog restauratorskog zavoda“, ističe.
Razne grafike prikazuju razvoj utvrda, tu su 3d vizualizacije, printevi utvrda u njihovim raznim fazama, a zbog nedostatka bilo kakvih grafičkih prikaza utvrda u tom srednjovjekovnom periodu poslužili su se detaljima fresaka koji se nalaze u utvrdama i koje prikazuju vojnike, plemiće te izgled stanovnika utvrda iz tog vremena.
„Izložba je presjek dosadašnjih saznanja, na njima se još uvijek puno toga mora istražiti i u narednih par godina bit će još toga realizirano i imat ćemo novih spoznaja o kaštelima“, najavio je Višnjić te napomenuo kako je danas ipak na tome puno lakše raditi nego prije 15 godina.
„Time kašteli dobivaju zasluženo i pomalo povlašteno mjesto u korpusu istarske arheološke spomeničke i arhitektonske baštine“, zaključio je Višnjić uoči otvaranja izložbe.
„Ovo je završni dio triptiha koji se tiče istarskih kaštela no nastavljamo s iznenađenjima vezano za kaštele i vjerujem da će nam biti vrlo zanimljivo“, istaknuo je županijski pročelnik za kulturu, Vladimir Torbica te rekao kako je riječ o jednoj vrlo znanstveno utemeljenoj izložbi koja je nadograđena multimedijom.
„VR naočale i prikaz kaštela na ekranima možemo zahvaliti jednom EU projektu, Take it slow, iz programa Italija – Hrvatska“, napomenuo je Torbica.
Mišljenja je da se sinergijom pojedinaca i ustanova može postići mnogo te naglasio da su tu uvijek najvrjedniji pojedinci.
„Ja sam duboko uvjeren da mi kao politika imamo dva zadatka: naći sredstva i identificirati prave stručnjake, a onda možete imati ovakve rezultate“, izjavio je.
Pozvao je sve da dobro pogledaju izložbu te izrazio želju da ih ona potakne da sve te Kaštele stvarno i obiđu: „Možemo reći da svako brdašce u Istri skriva neku tajnu, a neke od njih su upravo istarski kašteli“.
Torbica je istaknuo da je izložba o kaštelima u Svetim srcima polazna točka, potom bi trebalo obići izložbu u Povijesnom i pomorskom muzeju Istre o Valvasoru, a za kraj Kuću kaštela u Momjanu koja je, veli, jedan poseban doživljaj.
„Nakon toga prošećite po Istri koja je jednostavno prekrasna“, pozvao je Torbica otvorivši izložbu.
„Istarski kašteli su jedan od potencijala Istre koji bi mogao postati jedan kulturni turistički brend. Mi ih svi znamo kao bajkovita mjesta zavijena u nekakve magle u rana jutra ili kasne večeri, svi znamo i priču o Momjanu ili pak Dvigradu, međutim sama priča o kaštelima je uvijek ostala zapetljana u jedan zdenac tajni tako da ova izložba potpuno predočava jednu novu priču o njima. Nadam se da ćemo svi nakon ove izložbe znati puno više i naučiti cijeniti baštinu koju imamo“, naglasio je Komšo.
Izložba o kaštelima otvorena je sve do veljače iduće godine.