Predstavljena monografija Zlatka Vidačkovića na 71. Puli

Tekst Paola ALBERTINI • Fotografije P. ALBERTINI i arhiva PFF-a

15.07.2024.

Monografiju „Hrvatski film u 21. sto­lje­ću: Dugometražna igra­no­film­ska pro­duk­ci­ja od 2001. do 2022. i dnev­na novin­ska film­ska kri­ti­ka“ auto­ra Zlatka Vidačkovića i Ive Rosanda Žigo pred­stav­lje­na je na ovo­go­diš­njem Pulskom film­skom fes­ti­va­lu. Razgovor je vodio Boško Picula, a sudje­lo­va­la je i neka­daš­nja rav­na­te­lji­ca Pulskog film­skog fes­ti­va­la Gordana Restović.

Kako je reče­no, mono­gra­fi­jom se nas­to­ja­lo dati sve­obu­hvat­ni pre­gled hrvat­skog dugo­me­traž­nog igra­nog fil­ma u 21. sto­lje­ću. Kroz ana­li­zu, sin­te­zu i komen­ta­re 664 film­ske kri­ti­ke koje su izla­zi­le u reno­mi­ra­nim hrvat­skim novi­na­ma poput Jutarnjeg i Večernjeg lis­ta i Slobodne Dalmacije, pred­stav­lje­no je 190 hrvat­skih dugo­me­traž­nih igra­nih fil­mo­va u 12 poglavlja.

Restović je tom pri­go­dom ispri­ča­la kako je s Vidačkovićem na fes­ti­va­lu sura­đi­va­la punih 13 godi­na, od čega je on četi­ri radio kao umjet­nič­ki rav­na­telj. „Tijekom godi­na surad­nje pošti­va­li smo jedan dru­go­ga i lije­po se dogo­va­ra­li oko mno­gih pro­gra­ma koje je on uveo“, rek­la je te doda­la kako ih je bilo mno­go: Ambrela, dje­čji pro­gram, a zas­lu­žan je i za pro­gra­me Pula pro, Pula indus­try i Kratka Pula.

„Kod Zlatka je poseb­no važ­no to što je dobro poz­na­vao pul­sku publi­ku koju je tije­kom 13 godi­na rada na fes­ti­va­lu upoz­nao i znao je što publi­ka želi pa su neza­bo­rav­ne nje­go­ve pro­jek­ci­je na Kaštelu, s čarob­nim i kos­ti­mi­ra­nim fil­mo­vi­ma. On je sva­ku loka­ci­ju posve­tio publi­ci kojoj je bila nami­je­nje­na pa bi rek­la da je možda naj­sen­zi­bil­ni­ji umjet­nič­ki rav­na­telj pre­ma publi­ci“, istak­nu­la je.

On je, doda­la je, pro­miš­ljao kada sta­vi­ti koji film što nije bilo lako jer su svi htje­li biti u pri­me timeu i mis­li­li da baš oni to zaslužuju.

„Svi se sje­ća­mo fil­ma Dane Budisavljević kad je cije­la Arena bila na noga­ma, a film se pri­ka­zi­vao usred tjed­na“, pod­sje­ti­la je.

Radili su u dois­ta sva­ko­ja­kim uvje­ti­ma pa i tije­kom koro­ne. Te 2020. godi­ne radi­li su čak dva fes­ti­va­la, onaj ljet­ni koji se zbog epi­de­mi­olo­ških mje­ra nije odr­žao i onaj u ruj­nu, oba rađe­na s istim budžetom.

„Nesvakidašnja situ­aci­ja bila je i 2018. godi­ne kad je bilo nogo­met­no prvens­tvo u nogo­me­tu. Festival se otvo­rio u subo­tu, a u nedje­lju je Hrvatska igra­la u fina­lu pa smo Arenu pre­pus­ti­li gle­da­nju nogo­me­tu, a fes­ti­val taj dan pre­se­li­li u kaza­li­šte“, ispri­ča­la je Restović. Zahvalila se Zlatku za svu lju­bav koju je tije­kom svo­ga rada davao festivalu.

Zlatko Vidačković na mono­gra­fi­ji je radio više godi­na. Ona je isto­vre­me­no pri­kaz i hrvat­skog dugo­me­traž­nog igra­nog fil­ma, pro­duk­ci­je pos­ljed­njih 20 godi­na i kri­ti­ka tih fil­mo­va – popri­lič­no opsež­no, hra­bro i poma­lo okrut­no, ali, kako je rekao, to je dio kritike.

„Suradnja s Rosandom ima znans­tve­ni pris­tup i poka­za­lo se da sku­pa odlič­no radi­mo. Naša se komu­ni­ka­ci­ja odvi­ja­la mailom jer smo radi­li u lock downu i knji­ga je dovr­še­na tije­kom pan­de­mi­je“, ispri­čao je.

„Znanstveni pris­tup stva­ra­nju mono­gra­fi­je podra­zu­mi­je­va što manje osob­nog i subjek­tiv­nog u pisa­nju knji­ge, a što više objek­tiv­nog, a za to su naj­bo­lje kri­ti­ke film­skih kri­ti­ča­ra koje sam ana­li­zi­rao. Obavio sam i inter­v­jue s kri­ti­ča­ri­ma koji su kon­ti­nu­ira­no pra­ti­li film na fes­ti­va­lu, Juricom Pavičićem, Arsenom Oremovićem i Markom Njegićem. Ovo nije mono­gra­fi­ja o fes­ti­va­lu, nego o pro­gra­mu pul­skog fes­ti­va­la i pola kri­ti­ka koje su unu­tra kri­ti­ke su pul­skih pre­mi­je­ra“, pojas­nio je Vidačković.

I on i kole­gi­ca Iva Rosanda tru­di­li su se iz raz­li­či­tih per­s­pek­ti­va sin­te­ti­zi­ra­ti kri­ti­ku, neza­vis­ni film i film HRT‑a, a tije­kom rada shva­ti­li su da je knji­žev­nost zas­tup­lje­na na fil­mu – naš­li su čak 50 fil­mo­va koji su ekra­ni­za­ci­je knji­žev­nih djela.

„Ono naj­za­nim­lji­vi­je kad se gle­da tabli­ca naj­gle­da­ni­jih fil­mo­va koju sam izvu­kao, od 10 naj­gle­da­ni­jih, čak osam su ekra­ni­za­ci­je, dak­le 80 pos­to. Tako da će nas­ta­vak knji­ge biti posve­ćen baš ekra­ni­za­ci­ja­ma knji­žev­nos­ti, neza­vis­nom i TV fil­mu, kao nešto što je izvan stru­je koju HAVC pra­ti. Ali knji­žev­nost će biti u foku­su“, naj­a­vio je Vidačković.

Drugi rakurs koji su uze­li pri­li­kom rada na knji­zi su reda­telj­ski pris­tu­pi, po kri­tič­koj recen­zi­ji i pro­duk­ci­ji, a potom žan­ro­vi – naj­bo­lji i naj­go­re ocje­nje­ni filmovi.

Prvi dio knji­ge je kri­tič­ka per­cep­ci­ja i kon­tekst tih žan­ro­va a dru­gi dio mala mono­gra­fi­ja pul­skog fes­ti­va­la gdje su popi­sa­ne sve nagra­de, pla­ka­ti svih fes­ti­va­la i popis kri­ti­ka. Prema rije­či­ma Vidačkovića, dobar je to pre­gled kako se razvi­ja­la este­ti­ka pla­ka­ta jer su pos­lo­že­ni kronološki.

Upravo su tabli­ce zanim­lji­ve kod ove mono­gra­fi­je, sin­te­ti­zi­ra­le su ekra­ni­za­ci­je knji­žev­nos­ti, nagra­de fes­ti­va­la, naj nagra­đi­va­ni­je fil­mo­ve i reda­te­lje, gle­da­nost hrvat­skih fil­mo­va i među­na­rod­ne uspjehe.

„Teško je reći koji je naj­ve­ći uspjeh hrvat­ske kine­ma­to­gra­fi­je, ali na nas­lov­ni­cu sam sta­vio fil­mo­ve Svjedoci, Tu, Zvizdan i Murina“, rekao je Vidačković.

Knjiga je naprav­lje­na je da bude sin­te­za hrvat­ske kine­ma­to­gra­fi­je i nami­je­nje­na je svi­ma koji se bave pro­uča­va­njem hrvat­skog fil­ma – stu­den­ti­ma, kri­ti­ča­ri­ma, koji­ma je odli­čan vodič jer na jed­nom mjes­tu mogu vidje­ti što su rek­li kri­ti­ča­ri, gle­da­nost fil­ma i nagrade.

„Monografija zavr­ša­va u pra­vom tre­nut­ku, sa 69. fes­ti­va­lom. On od 70. više nije samo igra­ni već i doku­men­tar­ni, sto­ga je sta­la baš u pra­vom tre­nut­ku i zaokru­ži­la jed­nu epo­hu“, zaklju­čio je Vidačković.